Հրաժարվել է սնունդից՝ ի համերաշխություն «Սասնա ծռերի». ակցիա Սերժ Սարգսյանի տան մոտ
Ինժեներ, քաղաքացիական ակտիվիստ, նախկին քաղբանտարկյալ Վարդգես Գասպարին երեկվանից հացադուլ է իրականացնում ի համերաշխություն «Սասնա ծռեր» խմբի, որի անդամներն արդեն 2 օր է սնունդ չեն ստանում: Այս մասին նա ասել է Epress.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տան մոտ անցկացրած ակցիայի ընթացքում:
Գասպարին Սարգսյանի տան դիմացի մայթին կանգնել է 2008 թվականի մարտի 1-ին զոհվածների նկարներով պաստառով, որի վրա գրված է եղել «Թույլ չենք տա որևէ մեկին բռնությամբ հարցեր լուծել, դա մեր մենաշնորհն է»: Բացի դա, նա ծառին է փակցրել տարբեր ակցիաների ընթացքում քաղաքացիների հանդեպ բռնություն գործադրած ոստիկաններին դատապարտող գրառմամբ պաստառներ:
Նա նշել է, որ բողոքում է նաև ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորների լռության դեմ, քանի որ, ըստ Գասպարիի, վերջիններս պարտավոր են իրենց գործողություններով տարբերվել իշխող կուսակցությունից: Գասպարին ձայն է տվել ՀԱԿ դաշինքին 2012 վականի խորհրդարանական ընտրություններին:
Սերժ Սարգսյանի տան մոտ հերթապահող ոստիկանները մոտենում էին և կարդում էին պաստառների վրա գրածները ու հեռանում:
«Ես իմ գործողությունները համարում եմ ամբողջությամբ համադրված «Սասնա ծռերի» բողոքի ձայնը բարձրացնող համակարգող խմբի հետ, և ես ի նշան աջակցության ՊՊԾ գունդը գրաված խմբի տղաներին, որոնց զրկել են սնունդից, բուժօգնությունից ու կապի միջոցներից, ես նույնպես հրաժարվել եմ երեկվանից սնունդ ընդունել: Դա չնչինն է՝ ինչ կարող եմ անել այս իրադրությունում: Ես սնունդ չեմ ընդունի այնքան ժամանակ, մինչև չվերականգնվի նրանց կապի, բուժօգնության և սննդի հարցերը», - ասել է Գասպարին:

Prominent civil rights activist Vardges Gaspari has launched a hunger strike in solidarity with “Daredevils of Sasun,” an armed group that has been occupying a Yerevan police station since July 17 demanding the release of jailed opposition leader Zhirayr Sefilyan and the resignation of Armenian president Serzh Sargsyan. The gunmen, according to reports from their sympathizers, have been food deprived for at least 2 days.
“[Refusing food] is least I could do in this situation,” Gaspari told an Epress.am correspondent during a Monday protest action in front of Sargsyan’s house. “I will stay hungry for as long as the group is not provided with food and proper medical treatment,” he added.
During his action, Gaspari stood on the opposite sidewalk outside Serzh Sargsyan’s house, holding posters of those who were killed in the 2008 post-elections clashes. “We won’t allow anyone to solve issues through violence; that’s our prerogative,” another one of Gaspari’s posters read, referring to Sargsyan’s earlier statement regarding the situation.