Հայ զինծառայողի խնդրով զբաղվեցին ադրբեջանական կայքի հրապարակումից հետո
Երեկ Epress.am-ը գրել է Վայքի զորամասի պայմանագրային զինծառայող Սևակ Սիմոնյանի՝ հրամանատարի սպառնալիքների տակ վատառողջ վիճակում դիրքեր բարձրանալու և այնուհետև աշխատավարձը չստանալու մասին։ Այսօր առավոտյան խմբագրություն է զանգահարել Վայքի զորամասի աշխատակիցներից մեկը և հետաքրքրվել, թե խմբագրությանը որտեղից այդ տեղեկությունները։ Այնուհետև նա պնդել է, որ գրածը իրականությանը չի համապատասխանում և հավելել․ «Ձեզ դու՞ր ա գալիս, որ Haqqin.az-ը (ադրբեջանական լրատվական կայք-խմբ․) գրել է այդ դեպքի մասին»։
Լրագրողը բացատրել է, որ Epress.am-ը պատասխանատվություն չի կրում այլ խմբագրությունների գործունեության համար և առաջարկել հայտնել Վայքի զորամասի տեսակետը խնդրի առնչությամբ։ Քիչ անց խմբագրություն է զանգահարել մեկ այլ մարդ, ով ներկայացել է որպես զորամասի հրամանատարի տեղակալ։ Նա նույն հարցերն է տվել և անդրադարձել ադրբեջանական կայքի կողմից նյութը արտատպելու թեմային։ Լրագրողի հարցին, թե արդյո՞ք հայկական բանակի սպան կարդում է ադրբեջանական կայքը կամ հենվում է Haqqin.az-ի տարածած տեղեկատվության վրա, հրամանատարի տեղակալն ասել է, որ ինքն անձամբ չի կարդացել, բայց իրեն փոխանցել են այդ մասին։ Այնուհետև նա կոչ է արել չփնովել բանակը։ Մեր լրագրողը կրկին խնդրել է էլ․փոստով զորամասի տեսակետն ուղարկել խնդրի առնչությամբ, սակայն աշխատանքային օրվա ընթացքում զորամասից ոչ մի նամակ չի ստացել։
Օրվա վերջին պարզեցինք, որ զորամասի անձնակազմը խոստացել է նոյեմբեր ամսվա համար հասանելիք գումարի պակասող մասը զինծառայողին փոխանցել դեկտեմբերի վերջին։

22 декабря Epress.am написал о военнослужащем контрактной службы военчасти в городе Вайк Севаке Симоняне, который, имея проблемы со здоровьем, под угрозами командира отправился на боевые позиции, а впоследствии не получил зарплату. На следующее утро в редакцию позвонил сотрудник военчасти и поинтересовался об источнике информации. Затем он заявил, что написанное не соответствует действительности и добавил: «Вам нравится, что об этом случае написал Haqqin.az?».
Журналист объяснил, что Epress.am не несет ответственности за деятельность других СМИ, и предложил представить позицию воинской части. Позже в редакцию позвонил замкомандира военчасти. Он завадал те же вопросы и говорил о публикации материала азербайджанским сайтом. На вопрос журналиста, фактически, офицер армянской армии читает азербайджанский ресурс и опирается на распространяемую Haqqin.az информацию, заместитель командира ответил, что сам он не читал, ему рассказали.
Затем собеседник призвал не хаять армию.
Корреспондент снова попросил прислать по электронной почте позицию воинской части, однако этого сделано не было.
В конце рабочего дня мы узнали, что персонал части пообещал выплатить контрактнику недостающую часть суммы за ноябрь в декабре.