Վահան Շիրխանյանին մեկուսացրել են, թույլ չեն տալիս հանդիպել փաստաբանի հետ
«Հանցավոր խմբի» գործով 2015-ի դեկտեմբերին ձերբակալված Պաշտպանության նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանին կատարյալ մեկուսացման են տարել: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է նրա փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Նրա խոսքով՝ մինչև այսօր միայն ինքն էր կարողանում այցելել Շիրխանյանին, սակայն փետրվարի 11 -ին, երբ ինքը գնացել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ տեսակցության՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից ստացած փաստաթղթերը ներկայացնելու, նրան արգելել են հանդիպել իր պաշտպանյալի հետ։
Բանտի ղեկավարության պատճառաբանության մեջ նշված է, որ Շիրխանյանը չի համաձայնել դուրս գալ խցից ու գալ տեսակցության սենյակ, քանի որ նշել է, որ չի կարողանում տեղաշարժվել ու միայնակ չի կարող գալ հանդիպման:
«Բոլորին հայտնի է, որ Շիրխանյանը լուրջ առողջական խնդիրներ ունի ու չի կարողանում միայնակ տեղաշարժվել: Բոլոր հանդիպումներին Շիրխանյանը օգնության միջոցով են տեղափոխել տեսակցությունների սենյակ, իսկ այս անգամ, փաստորեն, հրաժարվել են օգնել նրան»,- ասել է Ալումյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ ՔԿՀ-ի ղեկավարությանն առաջարկել է, որ ինքն այցելի Շիրխանյանի խուց, սակայն կրկին մերժում է ստացել:
«Դրանից հետո ես պահանջեցի, որ իր գործին վերաբերող Եվրոպական դատարանից ստացած փաստաթուղթը գոնե փոխանցեն, սակայն նորից մերժում ստացա: Սա արդեն ոչ թե անօրինություն է, այլ իրավական սանձարձակություն: Նրանք այս կերպ Շիրխանյանին զրկել են արտաքին աշխարհի հետ կապի բոլոր միջոցներից և փորձում են հոգեբանորեն կոտրել»,- նշել է Ալումյանը:
Նա համոզված է՝ ՔԿՀ-ի նման վարքը դրսևորվել է այն բանից հետո, երբ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ Կառավարությունից պահանջել է տեղեկություններ տրամադրել Շիրխանյանի առողջության և նրան տրամադրվող բուժօգնության վերաբերյալ: ՄԻԵԴ֊ը նաև պահանջել է տրամադրել նրա բժշկական բոլոր փաստաթղթերը, որոնք ՔԿՀ-ն երկար ժամանակ թաքցնում է և հրաժարվում է տալ:
Հաջորդ դատական նիստից փաստաբանը ոչ մի ակնկալիքներ չունի, քանի որ համոզված է, որ այս անգամ նույնպես Շիրխանյանին նիստերի դահլիճ չեն բերի. «Այս իրավիճակից դուրս գալու մեր միակ հույսը Եվրոպական դատարանն է, և բարեբախտաբար, Եվրոպական դատարանն արդեն անցել է ակտիվ գործունեությանը»:
Նշենք, որ, ԱԱԾ֊ի համաձայն, Շիրխանյանը ձերբակալվել է «Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու, կոնկրետ հանձնառություն և դերակատարություն ունենալու» կասկածանքով։ Նա մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը): Հոդվածով նախատեսվում է 6-ից 10 տարի ժամկետով ազատազրկում։
2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ԱԱԾ֊ն հայտնել էր, որ բացահայտել է «կազմակերպված հանցավոր խմբակցություն», որի ղեկավարն է 34-ամյա Արթուր Վարդանյանը։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն` խմբի անդամները հանցագործություններ էին պատրաստում «քաղաքական գործիչների, քաղաքացիների, պետության առանձին ճյուղերի դեմ»։

Бывшего замминистра обороны Армении изолировали и не дают встретиться с адвокатом
Бывшего замминистра обороны Армении Вагана Ширханяна, арестованного в декабре 2015-ого в рамках дела «О преступной банде», довели до абсолютной изоляции. На пресс-конференции в понедельник, 13 февраля, его адвокат Айк Алумян заявил, что до сих пор встретиться с Ширханяном удавалось только ему, однако ему не разрешили встретиться с подзащитным 2 дня назад, когда он отправился в Нубарашенскую тюрьму с целью передать арестованному полученные из Евросуда документы.
В аргументации администрации ереванской тюрьмы говорится, что Ширханян не согласился покинуть камеру и явиться в комнату для свиданий, отметив, что не в состоянии двигаться, и пойти на встречу один он не может.
«Всем известно, что у Ширханяна серьезные проблемы со здоровьем, он не может передвигаться самостоятельно. Ему всегда помогали дойти до комнаты для свиданий, а в этот раз, фактически, помочь ему отказались», - вывел Алумян.
Адвокат предложил руководству уголовно-исполнительного учреждения разрешить ему вход в камеру подзащитного, но получил отказ.
«Я потребовал, чтобы ему хотя бы передали полученный из Евросуда документ, но снова получил отказ. Это уже не беззаконие, а правовой беспредел. Таким образом они лишили Ширханяна всех средств связи с внешним миром и пытаются сломать психологически», - заявил Айк Алумян. Он уверен, что такое поведение УИУ проявилось после того, как Европейский суд запросил у правительства Армении информацию о здоровье Ширханяна и оказываемой ему медпомощи. Евросуд по правам человека потребовал также предоставить все медицинские документы, которые администрация тюрьмы долгое время скрывала и отказывалась выдавать.
Адвокат не связывает никаких надежд со следующим судебным заседанием, так как уверен, что и в этот раз Вагана Ширханяна не доставят в зал для заседаний: «Единственная надежда на Европейский суд, и к счастью, структура уже начала активную деятельность».
Согласно Службе нацбезопасности, Ширханян арестован по подозрению «в участии в преступном сообществе, созданном Артуром Варданяном, содействии ему, конкретных обязательствах и роли». Он обвиняется по статье «Участие в преступном сообществе», которая предусматривает от 6 до 10 лет лишения свободы. 25 ноября 2015 года СНБ заявила, что «раскрыла преступную группировку», главарем которой является некий Артур Варданян. По официальной версии, члены группы планировали преступления «против политических деятелей, граждан, отдельных ветвей государства». В рамках уголовного дела арестованы десятки человек.