Քույր֊քաղաքներին կոչ են անում խզել կապերը Երևանի հետ
55 անհատներ և կազմակերպություններ Երևանի 23 քույր-քաղաքներին առաջարկում են միակողմանիորեն խզել կամ ժամանակավորապես կասեցնել Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքած բարեկամության մասին համաձայնագրերը, քանի դեռ չեն պատժվել Երևանի Ավագանու փետրվարի 13-ի նիստին բռնարարք կատարած անձինք ու քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և քանի դեռ Ավագանու կազմը չի փոխվել։
Նամակի հեղինակներն ընդգծում են, որ Երևանի ՀՀԿ֊ական քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրանանգով ավագանու այլ անդամները և քաղաքապետարանի աշխատակիցները հարձակվել են «Երկիր Ծիրանի» խմբակցության անդամներ Մարինա Խաչատրյանի և Սոննա Աղեկյանի վրա, հրապարակայնորեն ֆիզիկական բռնություն գործադրել նրանց հանդեպ, հայհոյել, կատարել սեռական ոտնձգություն, սպառնացել այլ բռնություններ կատարել, բռնի վտարել են նիստի դահլիճից։ Խաչատրյանն ու Սոննա Աղեկյանը ցանկացել են բարձաձայնել Նուբարաշեն թաղամասի կալանավայրի անսարք կոյուղու խնդիրը և բնակիչների տված կոյուղաջուրը բերել են ավագանու նիստերի դահլիճ։
«Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ոչ միայն պատասխանատվություն չի ստանձնել իր հրամանով և ներկայությամբ տեղի ունեցած բռնարարքների համար, այլև շարունակել է ավագանու այս ընդդիմադիր կուսակցության անդամների նկատմամբ վարչական ռեպրեսիաները։ Քաղաքապետարանը նաև որոշում է կայացրել ապօրինաբար սահմանափակել լրատվամիջոցների ներկայությունը ավագանու նիստերին։
Բռնարարքներից անցել է 10 օր, սակայն ավագանու մեծամասնություն կազմող խմբակցությունը՝ ՀՀԿ֊ն, որը մեծամասնություն է նաև խորհրդարանում, ոչ միայն հանդես չի եկել դատապարտող հայտարարությամբ, այլև արդարացրել է բռնությունները՝ մեղադրելով ավագանու կին անդամներին և հնչեցնելով կոպտագույն սեքսիստական արտահայտություններ։ Որոշ լրատվամիջոցներ նույնպես շարունակում են հրապարակել սեքսիստական ու գենդերային հիմքով բռնությունն ուղղակիորեն արդարացնող հոդվածներ։
Հայաստանի իրավապահ մարմինները նույնպես արձագանքել են մեծ ուշացումով՝ հանրային բողոքի ու պահանջից հետո։ Քննություն է կատարվում առավելապես մեղմ պատիժ ենթադրող քրեական հոդվածների շրջանակներում։
Բռնարար և կոռումպացված քաղաքապետով ու ավագանու անդամներով քույր-քաղաք ունենալը պատիվ չի բերում ոչ մի քաղաքի ղեկավարությանն ու բնակչությանը, ուստի կոչ ենք անում Ձեզ կիսել մեր մտահոգությունն ու հրաժարվել բռնարար կառույցի հետ համագործակցությունից», ֊ մասնավորապես, ասված է բաց նամակում։
Բաց նամակն ուղարկվել է Վոլգոգրադի, Ստավրոպոլի, Նիսի, Դոնի Ռոստովի, Անտանանարիվույի, Բեյրութի, Բրատիսլավայի, Սպահանի, Կարարայի, Լոս Անջելեսի, Քեմբրիջի, Քիշնևի, Մարսելի, Թբիլիսիի, Բուենոս Այրեսի, Մոնրեալի, Օդեսայի, Սան Պաուլույի, Վենետիկի, Ռիգայի, Ամմանի, Նովոսիբիրսկի և Անտոնիի քաղաքապետերին։

Города-побратимы призывают разорвать отношения с Ереваном
23 города-побратимы призывают в одностороннем порядке разорвать или временно прекратить соглашения о дружбе с мэрией Еревана до тех пор, пока не будут наказаны градоначальник Тарон Маргарян, лица, применившие насилие в Совете старейшин армянской столицы, а также пока не изменен состав структуры. Под письмом подписались 55 человек и организаций. Среди них правозащитники, экологи, социологи.
Авторы отмечают, что по приказу члена правящей РПА Тарона Маргаряна представители этой же силы в Совете старейшин и сотрудники мэрии атаковали Марину Хачатрян и Сонну Агекян, публично применили к ним физическое насилие, обругали, совершили сексуальное посягательство, пригрозили иными видами насилия, силой выгнали из зала заседаний. Члены оппозиционной фракции «Еркир цирани» («Страна абрикоса») Хачатрян и Агекян пытались заявить о неисправности тюремной канализации в административном районе Нубарашен и принесли в мэрию переданные местными жителями помои.
«Мэр Тарон Маргарян не только не взял на себя ответственность за совершенные по его приказу и в его присутствии насильственные действия, но и продолжил административные репрессии по отношению к членам этой оппозиционной фракции. Также мэрия приняла решение о незаконном ограничении присутствия СМИ на заседаниях.
Со дня инцидента прошло 10 дней, однако фракция РПА, составляющая большинство в Совете старйшин и также являющаяся большинством в парламенте, не только не выступила с осуждением, но и оправдала насилие, обвинив женщин в грубейших сексистских выражениях. Некоторые СМИ даже продолжают публиковать статьи, оправдывающие насилие на сексистской или гендерной основе.
Запоздала и реакция правоохранительных органов Армении, которой бы не было без общественного протеста и требований. Следствие ведется в основном по уголовным статьям, предполагающим мягкое наказание.
Быть побратимым с городом, имеющим коррумпированных и поддерживающих насилие мэра и членов Совета старейшин, не делает чести руководству и населению никакого города, поэтому призываем Вас разделить нашу обеспокоенность и отказаться от сотрудничества с этой структурой», - в частности, говорится в открытом письме. Оно было отправлено в мэрии Волгограда, Ставрополя, Ниццы, Ростова-на-Дону, Антананариву, Бейрута, Братиславы, Исфахана, Каррары, Лос Анджелеса, Кембриджа, Кишинева, Марселя, Тбилиси, Буэнос-Айреса, Монреаля, Одессы, Сан-Паулу, Венеции, Риги, Аммана, Новосибирска и Антони.