Կենտրոնացում և վերահսկում՝ խոշորացման քողի տակ
Ձուկը գլխից ա փտում, ասում է Շիրակամուտ գյուղում մեզ հանդիպած միջին տարիքի տղամարդը, երբ մենք հարցնում ենք համայնքների խոշորացման մասին։ Եվ անմիջապես պարզաբանում է․ «Եթե ուզում են խնայողություն անեն, թող վերևների ծախսերը կրճատեն, ոչ թե գյուղապետարանի աշխատողներին կամ դպրոցի դասատուներին կրճատեն ու դրանով փող շահեն»։
Խոշորացում․ Շիրակամուտ
Խոշորացման մասին Շիրակամուտում լսել են, բայց շատերը հստակ չգիտեն՝ արդյոք խոշորանալու են Սպիտակի թունելից դեպի Շիրակի մարզ տանող ճանապարհի 12 գյուղերը, թե 6-ը միայն։ Լսել են նաև, որ կենտրոնը լինելու է Շիրակամուտը (նախկինում՝ Նալբանդ), որը 1988 թվականի երկրաշարժի էպիկենտրոնն է եղել։ Եվ այստեղ ամենազարմանալի հայտարարությունն ենք լսում՝ մեր զրուցակիցն ասում է, որ ինքն էլ է դեմ խոշորացմանը։ Նախկինում այլ տեղերում, օրինակ, Դիլիջանում, խոշորացման ծրագրի մասին դրական էին արտահայտվում այն համայնքները, որոնց միացնում են մնացածին։
«Գիտեմ՝ գյուղին դա կարող է օգուտ լինել, կաշխուժանա կյանքը, կարող ա դպրոցը միավորեն այստեղ։ Բայց ուրիշ գյուղերում ապրողներն էլ են մարդ։ Խնկոյանը՝ Խնկո Ապոր գյուղը, ստեղից 15 կմ մոտավորապես, տռասից երևի մի 5 կմ։ Էդ վերջին հատվածում նորմալ ճանապարհ չկա։ Դպրոցն ընդեղ կփակվի։ Եթե ավտոբուս էլ լինի, շատերը իրենց փոքր էրեխեքին չեն ուղարկի ստեղ դպրոց։
Լուծումն էլ ինչն ա՝ գյուղը թողեն, Ռուսաստան գնան։ Գյուղապետարանում, դպրոցում գոնե մի քանի մարդ աշխատում ա, էլի էդ ընտանիքները մնում են։ Էդ էլ կկրճատեն։
Էնտեղ մարդ չի մնացել (պաշտոնական տվյալներով՝ 289 մարդ-խմբ․), էդ խոշորացումից հետո էդ մի գյուղը պրծավ, կարաք հանեք քարտեզից», - ասում է տղամարդը։
Մտնում ենք գյուղապետարան, սենյակներից մեկում մեկ տասնյակից ավել տղամարդիկ են հավաքված։ Երևանից լրագրողներին սկզբում չեն վստահում, հարցնում են՝ որ լրատվամիջոցից ենք, ինչու ենք հանկարծ որոշել Շիրակամուտ գալ։ Լսելով խոշորացման մասին՝ տղամարդկանցից մեկը սկսում է վրդովվել։ Ուզում են մի երկու կոպեկ խնայել, էլի գյուղացուն են կպնում, պնդում է նա։ Ու ևս մեկ դեպք, երբ Շիրակամուտի բնակիչը դեմ է խոշորացմանը։ Մեր զրուցակիցը բացատրում է՝ իրենց համայնքի վարչական հողերը, ի տարբերություն մայրուղու մյուս կողմում գտնվող գյուղերի՝ շատ քիչ են, մշակելը ձեռնտու չէ, ստացվում է, որ Շիրակամուտի համար իրավիճակը կարող է փոխվել դեպի լավը․ և, այնուամենայնիվ, նա չի ցանկանում լսել անգամ խոշորացման մասին։ Եվ նույնն է ասում՝ մյուս գյուղերը շատ կտուժեն, անդառնալի վնասներ կկրեն․ «Կամ դու ասա եղբայր, ինչ որ մի բարեփոխում էս երկրում լավ բանով ավարտվե՞լ է։ Մի բան մինչև էսօր արե՞լ են ժողովորդի համար։ Չեմ հավատում ես էդ ծրագրին»։
Գյուղապետարանից դուրս ենք գալիս, զրույցը փողոցում շարունակում, ու մի տղամարդ էլ ասում է․ «Էդ ամեն ինչը ճիշտ են ասում, բայց, բացի էդ, երկու կարևոր հարց կա։ Նախ, լրագրողներ ջան, ինքնակառավարման ձևն ա փոխվում։ Էն գյուղերը մնալու են հետին պլանում։ Մի մասն ուշադրությունից դուրս են գալու։ Դա հաստատ։ Երկրորդը՝ լավ էլ գիտեք, որ հեշտ ա լինում մարդկանց կառավարել։ Կենտրոնացնում են։ Քաղաքական պատճառ ունի։ Դրա համար էլ անում են»։
Նա ասում է, որ արդեն խոշորացված համայնքի գյուղապետին «կնստացնեն» վերևից՝ դե, գիտենք, պետք եղած ժամանակ ընտրություններն ինչպես են լինում։ Ու որ գյուղից լինի համայնքի ղեկավարը, այդ գյուղն էլ շահելու է։ Հիմա, երբ գյուղապետ են ընտրում, միջամտությունն ավելի քիչ է, փոքր գյուղերի դեպքում դա ավելի շատ «ներսի» հարց է։ Խոշորացման դեպքում այդ հնարավորությունից էլ զրկվելու են։
Շիրակամուտի գյուղապետ Աշոտ Երանոսյանի սենյակում ենք։ Նա 4 ամիս է ղեկավարում համայնքը․ ավելի վաղ մեր զրուցակիցները դրական էին խոսում անկուսակցական Երանոսյանի մասին։ Խոշորացման մասին հարցին պատասխանելիս զգուշավոր է։ Ասում է՝ բյուջեն կենտրոնացնելու դեպքում դրական տեղաշարժ կարող է լինել, ավելի մեծ ծրագրեր կիրականացվեն, սուբվենցիաներ կստանան։ Այնուամենայնիվ, դեռ հստակ չի կարող ասել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան։ Երանոսյանի խոսքով՝ միևնույն է կարևոր է՝ ինչպես ավագանին կաշխատի և արդյոք գյուղապետը թույլ կտա ավագանուն որոշումների կայացմանն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել։
Հաջորդ օրը դարձյալ գյուղում ենք։ Նույն հարցով մոտենում ենք փողոցներից մեկի ծայրում կանգնած տղամարդկանց մի խմբի։
Թեմայից տեղյակ են, բայց լավատեսություն չկա, գեթ մեկ մարդ չի հավատում դրական փոփոխությունների։ Աշխատատեղ չկա, ասում են, մարդկանց հույսը Ռուսաստան գնալն է։
Գյուղի կեսից ավելը «խոպանիստ են», սպասում են ամեն առիթի Ռուսաստանում տարբերակ գտնելուն ու մեկնելուն։
«Եթե խոշորացումը որևէ ձեռնարկության, ֆաբրիկայի ստեղծման չի բերելու, աշխատատեղ չի բերելու, դա ոչ մեկին պետք չի։ Իսկ ուրիշ տեղ մի բան արե՞լ են էդ ուղղությամբ։ Չեն արել։ Անհույս գործ ա։ Ասում են՝ խոշորացման դեպքում կարող են կոոպերատիվներ ստեղծել, համատեղ աշխատենք։ Ասեմ՝ ոչ մեկ չի խանգարում հիմա էլ կոոպերատիվ ստեղծել ու աշխատել, առանց խոշորացման», - ասում է միջին տարիքի մի տղամարդ։
Խոշորացում․ Կաթնաջուր
Հարևան Կաթնաջուր գյուղում, որը խոշորացման դեպքում համայնքի կենտրոն չի լինելու, էլ ավելի վատ են վերաբերվում ծրագրին։
Ինչպես և Շիրակամուտում, տղամարդիկ գյուղապետարանի սենյակներից մեկում են հավաքվել, զրույց են անում, շաշկի և շախմատ խաղում։ Խոշորացման մասին տեղյակ են․ կաթնաջրեցիներից մեկը հերթով հակափաստարկներ է բերում՝ ներկա պայմաններում իրենք կարող են գյուղապետի հետ լեզու գտնել՝ արագ կազմակերպել ճանապարհների մաքրումը, հարկ եղած դեպքում ջրատարի նորոգումը, իսկ եթե կենտրոնն այլ տեղ տանեն՝ իրենց լսող էլ չի լինի։
«Գյուղը քչերից ա, որ բոլոր հարկերը հավաքում ա՝ հողի հարկ, ջրի հարկ։ Ստացվում ա՝ խոշորացման դեպքում մեր բյուջեից պիտի պահենք էն համայնքները, որոնք իրենց հարկերը չեն հավաքում», - նշում է տղամարդը։
Ավելի աղքատ համայնքների ոտքի կանգնելն արդեն իսկ դժվար է, իսկ Կանթնաջրին ծրագիրը շատ կվնասի։Ինչպես և Շիրակամուտում, այստեղ էլ վստահ են՝ խոշորացման դեպքում գյուղն արագ տեմպերով սկսելու է դատարկվել։
Դպրոցի տեղափոխումն էլ ավելի է սարսափեցնում մարդկանց, անգամ Շիրակամուտ, որը շատ հեռու չէ, երեխաներին ուղարկելը մեծ խնդիր կլինի։
Մեր զրուցակիցներից մեկն էլ մեզ է հարց ուղղում․ «Դուք գիտե՞ք, որ Տավուշում, օրինակ, խոշորացում է եղել։ Մի լավ բան կարո՞ղ եք ասել, որ էնտեղ եղել է։ Կարա՞ք մի դրական առաջընթաց արձանագրեք։ Գիտեմ էնտեղի վիճակը, տեղյակ եմ։ Մի լավ բան մարդկանցից լսե՞լ եք»։
Կենտրոնացման բացասական օրինակ են բերում։ Տարածաշրջանի համայնքներին սպասարկող բուժկենտրոնը եղել է Մեծ Պառնի գյուղում՝ «սարի գլխին»։ Շտապօգնությունն այնտեղից երկար է գալիս, շատ հաճախ մեքենաներն անսարք են․ «Մինչև գալիս էին, մարդը մեռնում էր»։
Բողոքների առաջին ալիքը, երբ մարդիկ իրար հերթ չտալով, զայրացած խոսում էին, անցնում է, և կաթնաջուրցիները սկսում են ավելի հանգիստ պնդել իրենց կարծիքը։
«Մեր գյուղն իրա բյուջեով որոշ հարցեր լուծում ա։ Ճանապարհ ա, բան ա սարքում ենք։ Չեմ ասում, ամբողջ գյուղի ճանապարհները պիտի սարքած լինի, բայց էլի մի բան անում ենք, ոչինչ։ Բայց եթե գնաց էնտեղ, պիտի մոռանանք…. Ես 53 տարեկան եմ, 18 հազար դոլար վարկ ունեմ։ Հիմա ուզում եք Ադրբեջանին միացրեք մեր գյուղը, ուզում եք Վրաստանին, ուզում եք հանեք, տարեք, ոնց կամ, նենց էլ մնալու եմ»։
Բողոքի հետ մեկտեղ հուսահատություն կա։ Մարդիկ չեն հավատում, որ որևէ բան կփոխվի, ընդգծում են, որ իրենց կարծիքը միևնույն է չեն հարցում․
- Դուք լավ գիտեք, որ սա Եվրամիության ծրագիրն ա։ Եվրամիությունը ֆինանսավորել ա, փողը վերցրել են ու անելու են, չեն լսելու մեզ։ Ինձնից էլ լավ գիտեք։
- Ես մի բան գիտեմ, մարդկանց չեն լսելու։ Ուզում ա դուք գաք, մենք ինչ ուզում ա ասենք՝ լավ ասենք, վատ ասենք, կառավարությունը, ոնց պետք ա, անելու ա։
֊ Կարճ ասած՝ իրենք ուզում են գյուղացուց էն մի երկու կտոր հողն էլ վերցնեն, գյուղացին էլ իրենց մոտ ստրուկ աշխատի։
Երբ արդեն շարժվում էինք դեպի դուռը, մեր զրուցակիցներից մեկը խոշորացման ծրագրի բացասական լինելու մասին վերջին ապացույցն է բերում․ «Եթե գոնե մի քիչ լավ բան լիներ, Հ1-ով սաղ օրը մենակ դրա մասին կասեին»։

Centralization and Control Disguised as Enlargement
“The fish rots from the head,” a middle-aged man from the village of Shirakamut says when we ask for his opinion on the Armenian government's community enlargement program. “If they want to save money, they should cut government expenses, not lay of employees of village administrations or teachers,” he adds.
Enlargement: Shirakamut
Many in Shirakamut have heard about the enlargement program, but they are not sure whether it will merge all 12 villages along the highway leading from the Spitak tunnel to the Shirak province into a single community, or just 6 of them. They have also heard that Shirakamut is to become the community center, which the locals are, surprisingly enough, not that happy about.
“I know that this might benefit the village: life will become more active, the school might be united and enlarged, and so on. But those living in the other villages are people, too. Khnkoyan, for example, is located 15 kilometers from here and 5 kilometers away from the main highway. The roads are terrible there. If the school closes there and even if there are buses, people will never send their kids to the school here.
“What’s the solution? They’ll leave the village and move to Russia. There’s almost no one left there (289 people, according to official data). After the enlargement this village will no longer exist; they might as well take it off the map,” a Shirakamut villager says.
We enter the village administration; there were about a dozen men gathered in one of the rooms. At first, they don’t trust the journalists from Yerevan. “What outlet are you from? Why did you suddenly decide to come to Shirakamut,” they ask. One of the men gets visibly agitated when he hears about the enlargement program: “They simply want to save some money at the expense of the villagers,” he complains.
While the situation for Shirakamut might change for the better, he explains further, the rest of the villages will suffer greatly, and the harm will be irreparable. “Say, brother: has any reform in this country ever lead to anything good? Have they ever done anything for the people? I do not believe in this program.”
We leave the administration building and continue the conversation on the street. One of the men says: “In addition to what has already been said, there are a couple of other important issues with this program. Firstly. dear journalists, the form of self-government changes. Those villages will be pushed the background. Some of them will get no attention. That's for sure. Secondly, you are well aware that it becomes easier to manage and control the people. It’s plain centralization. They’ve undertaken this purely for political reasons.”
According to him, the head of the newly enlarged community will be appointed “from the top, because, well, you know how it is during elections.” There is currently not much intervention when it comes to electing village heads, he says, “it’s more of an internal issue.” The enlargement, however, will deprive the villagers of this opportunity.
We visit Shirakamut village head Ashot Yeranosyan at his office. He has been holding the position for 4 months, and our previous interlocutors had spoken positively about him. Yeranosyan is rather careful when answering our questions about the enlargement program. He says that centralizing the budget might lead to positive developments: they will be able to implement more large-scale programs, will receive subventions. Nevertheless, he can not say for sure how the events will develop.
It is our second day the village; we approach a group of men gathered on the street and ask about the enlargement program. They have heard about the initiative but are not very optimistic about it. No one believes in positive changes; there are no jobs, they say, the people’s only hope is to leave for Russia.
“No one needs this enlargement if it does not lead to the creation of any factories and other workplaces. Have they done anything in this direction anywhere? No, they have not. It's a hopeless business.”
Enlargement: Katnajur
The attitude towards the program is even worse in the neighboring Katnajur village. A group of men are gathered in of the rooms of the village administration, having a conversation, playing checkers and chess. One after another, they present their arguments against the enlargement program: “we get along with the current village head,” “we can easily take care of everyday issues, such as street cleaning or pipe repairing,” “no one will listen to us if the center is moved to another village.”
“Not everyone in villages is able to pay land or water taxes. After the enlargement, we will be forced to provide for the communities which are unable to pay taxes with their own budget,” one of the men argues.
The villagers are convinced that Katnajur will suffer majorly if the enlargement program is carried out, and the people will have no other option but to move out.
One of the interlocutors suddenly asks us: “Enlargement was carried out in Tavush, right? Can you say anything positive about it? Has there been any progress at all? Have you heard anything good from the people there? I don’t think so.”
After a while, the men are able to calm their emotions down and talk about the program with more coolness:
“Our community has been able to take care of some issues with its own budget. We’ve repaired roads; not all of them, but still. If we are merged, however, we might as well forget about ever being able to do anything… I’m 53 years old; I have a loan of 18 000 dollars… Merge us into Azerbaijan if you want to, or Georgia… There’s not going to be much difference for us either way.”
Their protest is accompanied by despair. People do not believe that anything would change; they say that no one ever listens to their opinion anyway:
- You know full well that this is a European Union program. They have taken the European Union money and will go ahead with the implementation without listening to us. You know better than I.
- If there's one thing I know for sure, it's that they will never listen to the people. No matter what we say - good or bad - the government will do as they please.
- In short, they want to take away the little land the villagers have left; they want to turn the villagers into their slaves.
Just as we were about the leave, one of the man voiced his final argument against the enlargement program: “If it were a good thing, they’d be talking about non-stop on H1 (Public Television of Armenia).”