Կենտրոնացում և վերահսկում՝ խոշորացման քողի տակ
Ձուկը գլխից ա փտում, ասում է Շիրակամուտ գյուղում մեզ հանդիպած միջին տարիքի տղամարդը, երբ մենք հարցնում ենք համայնքների խոշորացման մասին։ Եվ անմիջապես պարզաբանում է․ «Եթե ուզում են խնայողություն անեն, թող վերևների ծախսերը կրճատեն, ոչ թե գյուղապետարանի աշխատողներին կամ դպրոցի դասատուներին կրճատեն ու դրանով փող շահեն»։
Խոշորացում․ Շիրակամուտ
Խոշորացման մասին Շիրակամուտում լսել են, բայց շատերը հստակ չգիտեն՝ արդյոք խոշորանալու են Սպիտակի թունելից դեպի Շիրակի մարզ տանող ճանապարհի 12 գյուղերը, թե 6-ը միայն։ Լսել են նաև, որ կենտրոնը լինելու է Շիրակամուտը (նախկինում՝ Նալբանդ), որը 1988 թվականի երկրաշարժի էպիկենտրոնն է եղել։ Եվ այստեղ ամենազարմանալի հայտարարությունն ենք լսում՝ մեր զրուցակիցն ասում է, որ ինքն էլ է դեմ խոշորացմանը։ Նախկինում այլ տեղերում, օրինակ, Դիլիջանում, խոշորացման ծրագրի մասին դրական էին արտահայտվում այն համայնքները, որոնց միացնում են մնացածին։
«Գիտեմ՝ գյուղին դա կարող է օգուտ լինել, կաշխուժանա կյանքը, կարող ա դպրոցը միավորեն այստեղ։ Բայց ուրիշ գյուղերում ապրողներն էլ են մարդ։ Խնկոյանը՝ Խնկո Ապոր գյուղը, ստեղից 15 կմ մոտավորապես, տռասից երևի մի 5 կմ։ Էդ վերջին հատվածում նորմալ ճանապարհ չկա։ Դպրոցն ընդեղ կփակվի։ Եթե ավտոբուս էլ լինի, շատերը իրենց փոքր էրեխեքին չեն ուղարկի ստեղ դպրոց։
Լուծումն էլ ինչն ա՝ գյուղը թողեն, Ռուսաստան գնան։ Գյուղապետարանում, դպրոցում գոնե մի քանի մարդ աշխատում ա, էլի էդ ընտանիքները մնում են։ Էդ էլ կկրճատեն։
Էնտեղ մարդ չի մնացել (պաշտոնական տվյալներով՝ 289 մարդ-խմբ․), էդ խոշորացումից հետո էդ մի գյուղը պրծավ, կարաք հանեք քարտեզից», - ասում է տղամարդը։
Մտնում ենք գյուղապետարան, սենյակներից մեկում մեկ տասնյակից ավել տղամարդիկ են հավաքված։ Երևանից լրագրողներին սկզբում չեն վստահում, հարցնում են՝ որ լրատվամիջոցից ենք, ինչու ենք հանկարծ որոշել Շիրակամուտ գալ։ Լսելով խոշորացման մասին՝ տղամարդկանցից մեկը սկսում է վրդովվել։ Ուզում են մի երկու կոպեկ խնայել, էլի գյուղացուն են կպնում, պնդում է նա։ Ու ևս մեկ դեպք, երբ Շիրակամուտի բնակիչը դեմ է խոշորացմանը։ Մեր զրուցակիցը բացատրում է՝ իրենց համայնքի վարչական հողերը, ի տարբերություն մայրուղու մյուս կողմում գտնվող գյուղերի՝ շատ քիչ են, մշակելը ձեռնտու չէ, ստացվում է, որ Շիրակամուտի համար իրավիճակը կարող է փոխվել դեպի լավը․ և, այնուամենայնիվ, նա չի ցանկանում լսել անգամ խոշորացման մասին։ Եվ նույնն է ասում՝ մյուս գյուղերը շատ կտուժեն, անդառնալի վնասներ կկրեն․ «Կամ դու ասա եղբայր, ինչ որ մի բարեփոխում էս երկրում լավ բանով ավարտվե՞լ է։ Մի բան մինչև էսօր արե՞լ են ժողովորդի համար։ Չեմ հավատում ես էդ ծրագրին»։
Գյուղապետարանից դուրս ենք գալիս, զրույցը փողոցում շարունակում, ու մի տղամարդ էլ ասում է․ «Էդ ամեն ինչը ճիշտ են ասում, բայց, բացի էդ, երկու կարևոր հարց կա։ Նախ, լրագրողներ ջան, ինքնակառավարման ձևն ա փոխվում։ Էն գյուղերը մնալու են հետին պլանում։ Մի մասն ուշադրությունից դուրս են գալու։ Դա հաստատ։ Երկրորդը՝ լավ էլ գիտեք, որ հեշտ ա լինում մարդկանց կառավարել։ Կենտրոնացնում են։ Քաղաքական պատճառ ունի։ Դրա համար էլ անում են»։
Նա ասում է, որ արդեն խոշորացված համայնքի գյուղապետին «կնստացնեն» վերևից՝ դե, գիտենք, պետք եղած ժամանակ ընտրություններն ինչպես են լինում։ Ու որ գյուղից լինի համայնքի ղեկավարը, այդ գյուղն էլ շահելու է։ Հիմա, երբ գյուղապետ են ընտրում, միջամտությունն ավելի քիչ է, փոքր գյուղերի դեպքում դա ավելի շատ «ներսի» հարց է։ Խոշորացման դեպքում այդ հնարավորությունից էլ զրկվելու են։
Շիրակամուտի գյուղապետ Աշոտ Երանոսյանի սենյակում ենք։ Նա 4 ամիս է ղեկավարում համայնքը․ ավելի վաղ մեր զրուցակիցները դրական էին խոսում անկուսակցական Երանոսյանի մասին։ Խոշորացման մասին հարցին պատասխանելիս զգուշավոր է։ Ասում է՝ բյուջեն կենտրոնացնելու դեպքում դրական տեղաշարժ կարող է լինել, ավելի մեծ ծրագրեր կիրականացվեն, սուբվենցիաներ կստանան։ Այնուամենայնիվ, դեռ հստակ չի կարող ասել, թե գործընթացներն ինչպես կզարգանան։ Երանոսյանի խոսքով՝ միևնույն է կարևոր է՝ ինչպես ավագանին կաշխատի և արդյոք գյուղապետը թույլ կտա ավագանուն որոշումների կայացմանն ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերել։
Հաջորդ օրը դարձյալ գյուղում ենք։ Նույն հարցով մոտենում ենք փողոցներից մեկի ծայրում կանգնած տղամարդկանց մի խմբի։
Թեմայից տեղյակ են, բայց լավատեսություն չկա, գեթ մեկ մարդ չի հավատում դրական փոփոխությունների։ Աշխատատեղ չկա, ասում են, մարդկանց հույսը Ռուսաստան գնալն է։
Գյուղի կեսից ավելը «խոպանիստ են», սպասում են ամեն առիթի Ռուսաստանում տարբերակ գտնելուն ու մեկնելուն։
«Եթե խոշորացումը որևէ ձեռնարկության, ֆաբրիկայի ստեղծման չի բերելու, աշխատատեղ չի բերելու, դա ոչ մեկին պետք չի։ Իսկ ուրիշ տեղ մի բան արե՞լ են էդ ուղղությամբ։ Չեն արել։ Անհույս գործ ա։ Ասում են՝ խոշորացման դեպքում կարող են կոոպերատիվներ ստեղծել, համատեղ աշխատենք։ Ասեմ՝ ոչ մեկ չի խանգարում հիմա էլ կոոպերատիվ ստեղծել ու աշխատել, առանց խոշորացման», - ասում է միջին տարիքի մի տղամարդ։
Խոշորացում․ Կաթնաջուր
Հարևան Կաթնաջուր գյուղում, որը խոշորացման դեպքում համայնքի կենտրոն չի լինելու, էլ ավելի վատ են վերաբերվում ծրագրին։
Ինչպես և Շիրակամուտում, տղամարդիկ գյուղապետարանի սենյակներից մեկում են հավաքվել, զրույց են անում, շաշկի և շախմատ խաղում։ Խոշորացման մասին տեղյակ են․ կաթնաջրեցիներից մեկը հերթով հակափաստարկներ է բերում՝ ներկա պայմաններում իրենք կարող են գյուղապետի հետ լեզու գտնել՝ արագ կազմակերպել ճանապարհների մաքրումը, հարկ եղած դեպքում ջրատարի նորոգումը, իսկ եթե կենտրոնն այլ տեղ տանեն՝ իրենց լսող էլ չի լինի։
«Գյուղը քչերից ա, որ բոլոր հարկերը հավաքում ա՝ հողի հարկ, ջրի հարկ։ Ստացվում ա՝ խոշորացման դեպքում մեր բյուջեից պիտի պահենք էն համայնքները, որոնք իրենց հարկերը չեն հավաքում», - նշում է տղամարդը։
Ավելի աղքատ համայնքների ոտքի կանգնելն արդեն իսկ դժվար է, իսկ Կանթնաջրին ծրագիրը շատ կվնասի։Ինչպես և Շիրակամուտում, այստեղ էլ վստահ են՝ խոշորացման դեպքում գյուղն արագ տեմպերով սկսելու է դատարկվել։
Դպրոցի տեղափոխումն էլ ավելի է սարսափեցնում մարդկանց, անգամ Շիրակամուտ, որը շատ հեռու չէ, երեխաներին ուղարկելը մեծ խնդիր կլինի։
Մեր զրուցակիցներից մեկն էլ մեզ է հարց ուղղում․ «Դուք գիտե՞ք, որ Տավուշում, օրինակ, խոշորացում է եղել։ Մի լավ բան կարո՞ղ եք ասել, որ էնտեղ եղել է։ Կարա՞ք մի դրական առաջընթաց արձանագրեք։ Գիտեմ էնտեղի վիճակը, տեղյակ եմ։ Մի լավ բան մարդկանցից լսե՞լ եք»։
Կենտրոնացման բացասական օրինակ են բերում։ Տարածաշրջանի համայնքներին սպասարկող բուժկենտրոնը եղել է Մեծ Պառնի գյուղում՝ «սարի գլխին»։ Շտապօգնությունն այնտեղից երկար է գալիս, շատ հաճախ մեքենաներն անսարք են․ «Մինչև գալիս էին, մարդը մեռնում էր»։
Բողոքների առաջին ալիքը, երբ մարդիկ իրար հերթ չտալով, զայրացած խոսում էին, անցնում է, և կաթնաջուրցիները սկսում են ավելի հանգիստ պնդել իրենց կարծիքը։
«Մեր գյուղն իրա բյուջեով որոշ հարցեր լուծում ա։ Ճանապարհ ա, բան ա սարքում ենք։ Չեմ ասում, ամբողջ գյուղի ճանապարհները պիտի սարքած լինի, բայց էլի մի բան անում ենք, ոչինչ։ Բայց եթե գնաց էնտեղ, պիտի մոռանանք…. Ես 53 տարեկան եմ, 18 հազար դոլար վարկ ունեմ։ Հիմա ուզում եք Ադրբեջանին միացրեք մեր գյուղը, ուզում եք Վրաստանին, ուզում եք հանեք, տարեք, ոնց կամ, նենց էլ մնալու եմ»։
Բողոքի հետ մեկտեղ հուսահատություն կա։ Մարդիկ չեն հավատում, որ որևէ բան կփոխվի, ընդգծում են, որ իրենց կարծիքը միևնույն է չեն հարցում․
- Դուք լավ գիտեք, որ սա Եվրամիության ծրագիրն ա։ Եվրամիությունը ֆինանսավորել ա, փողը վերցրել են ու անելու են, չեն լսելու մեզ։ Ինձնից էլ լավ գիտեք։
- Ես մի բան գիտեմ, մարդկանց չեն լսելու։ Ուզում ա դուք գաք, մենք ինչ ուզում ա ասենք՝ լավ ասենք, վատ ասենք, կառավարությունը, ոնց պետք ա, անելու ա։
֊ Կարճ ասած՝ իրենք ուզում են գյուղացուց էն մի երկու կտոր հողն էլ վերցնեն, գյուղացին էլ իրենց մոտ ստրուկ աշխատի։
Երբ արդեն շարժվում էինք դեպի դուռը, մեր զրուցակիցներից մեկը խոշորացման ծրագրի բացասական լինելու մասին վերջին ապացույցն է բերում․ «Եթե գոնե մի քիչ լավ բան լիներ, Հ1-ով սաղ օրը մենակ դրա մասին կասեին»։

Централизация и контроль под видом укрупнения общин
«Рыба гниет с головы», - отвечает встретившийся нам в селе Ширакамут (Лорийская область) мужчина средних лет на вопрос об укрупнении общин. И сразу же поясняет: «Если хотят сэкономить, пусть сократят расходы в верхах, а не сотрудников сельской администрации или учителей».
Об укрупнении здесь слышали, но многие не знают точно, произойдет ли это с 12 общинами близ магистрали, ведущей от Спитакского тоннеля в Ширакскую область, или только с 6. Слышали, что центром будет Ширакамут (в прошлом - Налбанд), эпицентр землетрясения 1988 года. И очередной собеседник говорит, что против укрупнения. В местах, таких, как скажем, Дилижан, о программе высказывались положительно общины, к которым присоединяли другие населенные пункты.
«Знаю, что это может пойти на пользу селу, жизнь будет поактивнее, может, здесь школу объединят. Но ведь и в других селах люди живут. Отсюда до Хнкояна километров 15, от трассы – наверно, 5. На конечном участке и дороги-то нормальной нет. Там школа закроется. Если будет автобус, многие не станут отправлять малышей в местную школу.
А решение будет заключаться в следующем: бросить село и уехать в Россию. Хоть работает пара человек в администрации, в школе, и эти семьи остаются. Но и их сократят.
Людей там не осталось . После этого укрупнения села не станет, можете и из карты убрать», - говорит собеседник.
Входим в администрацию. В одном из кабинетов собралось с десяток мужчин. Поначалу к журналистам из Еревана отнеслись настороженно. Спрашивали, из какого СМИ, почему вдруг решили приехать. Услышав об укрупнении, один из них начинает возмущаться. Хотят сэкономить пару копеек – и снова за счет сельчан, говорит он. И снова местный против идеи укрупнения общин. Административных земель общины, объясняет он, в отличие от сел по ту сторону магистрали, очень мало, обрабатывать их невыгодно, выходит, что для Ширакамута ситуация может измениться в лучшую сторону: и тем не менее, об укрупнении он и слышать не хочет. И опять: остальные села сильно пострадают, вред будет нанесен непоправимый. «Сам скажи, брат: какая-нибудь реформа в этой стране заканчивалась чем-то хорошим? Они когда-нибудь делали что-то для народа? Не верю я в эту программу».
Выходим из здания администрации, продолжаем беседу на улице. Один из мужчин говорит: «Все они правильно говорят, но есть два других важных вопроса. Во-первых, дорогие журналисты, меняется форма самоуправления. Те села останутся на втором плане. Часть их останется без внимания. Это точно. Во-вторых, вам хорошо известно, что становится легче управлять людьми. Централизуют… Это имеет политические причины, потому и взялись за это».
По его словам, главу уже укрупненной общины будут назначать сверху: ну, известно, как проходят выборы, когда это нужно. В плюсе останется село, из которого и будет выбран глава. Сейчас вмешательства в выбор главы сельской администрации не так много, в случае с небольшими общинами это скорее «внутренний» вопрос. Укрупнение лишит их и этой возможности.
Кабинет главы Ширакамута Ашота Ераносяна. Должность он занимает 4 месяца. Наши собеседники отзывались о нем положительно. На вопрос об укрупнении отвечает осторожно. Говорит, что в случае централизации бюджета может быть положительный сдвиг, станут реализовывать более масштабные программы, получать субвенции. Тем не менее, сказать точно, как будут развиваться процессы, он не может. Все равно важно, заметил Ераносян, как заработает Совет старейшин, позволит ли ему глава села активно участвовать в принятии решений.
Второй день в селе. С тем же вопросом обращаемся к группе мужчин, собравшихся на одной из улиц.
С темой знакомы, но никакого оптимизма. Ни один из них не верит в положительные изменения. Рабочих мест нет, надежда – отъезд в Россию.
Больше половины села на заработках, цепляются за любую возможность найти там что-нибудь и уехать.
«Если укрупнение не приведет к созданию какого-либо предприятия, фабрики, рабочих мест, оно никому не нужно. А где-нибудь в другом месте в этом направлении что-то сделали? Нет. Безнадежное дело. Говорят, мол, в случае укрупнения могут создать кооперативы, будем работать совместно. Так и сейчас никто не мешает создать кооперативы и работать, без укрупнения», - слышим мы здесь.
Катнаджур
Хуже настроения в соседнем селе, которое в случае укрупнения центром общины не станет. Здесь, как в Ширакамуте, мужчины собрались в одном из кабинетов администрации. Беседуют, играют в шашки и шахматы. Кто-то, говоря об укрупнении, стал перечислять контраргументы: в нынешних условиях им удается найти общий язык с сельским главой, быстро организовать уборку улиц, при необходимости, ремонт водопровода, а перенеси центр в другое место – их и слушать не станут.
«У нас одно из немногих сел, которое собирает все налоги: на землю, воду. Выходит, после укрупнения с нашего бюджета должны удерживать то, что недодали в других общинах».
Подняться общинам победнее и без того сложно. Катнаджуру программа сильно навредит.
Здесь тоже уверены, что после укрупнения село будет опустошаться быстрыми темпами.
Перемещение школы пугает: даже если это будет Ширакамут, расположенный не очень далеко, отправлять сюда детей – большая проблема.
Другой наш собеседник спрашивает: «Вам известно, что, к примеру, в Тавуше было укрупнение? Можете сказать что-нибудь хорошее по этому поводу? Назвать хоть один зафиксированный там прогресс? Мне известно, какая там ситуация. Вы слышали что-нибудь хорошее от людей?».
Приводят отрицательный пример централизации. Медцентр, обслуживающий общины региона, находился в селе Мец Парни. Скорой добираться отсюда долго, зачастую машины неисправны. «Пока доезжали, человек умирал».
Первая волна жалоб, когда люди говорят взволнованно, перебивая друг друга, проходит. Теперь катнаджурцы отстаивают свое мнение поспокойнее.
«Наше село решает кое-какие проблемы за счет своего бюджета. Дорогу там построить, то-се. Я не говорю, что по всему селу должны быть построены дороги, но, ничего, кое-что да делаем. Но если перейдет туда, придется об этом забыть.
Мне 53 года, на мне кредит 18 000 долларов. Хотите, присоедините наше село к Азербайджану, хотите – к Грузии, хотите, переместите его, я останусь в том же положении, что сейчас».
Протест сопровождается отчаянием. Люди не верят в перемены, говорят, что их мнения все равно не спросят:
- Вам хорошо известно, что это программа Евросоюза. Евросоюз профинансировал, они взяли деньги и сделают, нас слушать не станут. Знаете же лучше меня.
- Одно могу сказать: народ слушать не будут. Приедете вы, скажем мы что-то – хоть хорошее, хоть плохое – правительство сделает, как им надо.
- Короче говоря, они хотят отобрать у сельчан оставшиеся земли, чтобы те были у них рабами.
Последний негативный отзыв мы услышали, направляясь к выходу. «Будь в этом хоть капля чего-то хорошего, по Первому каналу только об этом бы весь день и говорили».