Սպանվածի մայրը եկել էր իր կուսակցական ընկեր Սերժ Սարգսյանի մոտ
Գյումրիում իր տանը սպանված 25-ամյա Արտյոմի մայրը՝ Ռուզաննա Ադանալյանը իրեն սատարող անձանց հետ այսօր բողոքի ակցիա է արել նախագահական նստավայրի մոտ՝ Բաղրամյան պողոտայում։ Կնոջ որդու սպանության գործով մարտի 20-ին դատավճիռ է կայացվել, մեղադրյալը դատապարտվել է 11 տարվա ազատազրկման։ Ադանալյանը, սակայն, փաստեր ունի, որ որդին խմբակային սպանության զոհ է դարձել, սպանությունը արվել է պատվերով՝ ոստիկանության և շտապօգնության աշխատակիցների օժանդակությամբ։
«Մի հոգի չէ, բոլորը պիտի նստեն։ Էս երկրի քաղաքացին կյանքի իրավունքից է զրկվել։ Ես ուզում եմ նախագահին ներկայացնել գործի փաստերը, նա տեղյակ չէ, էս երկրի նախագահը իմ ձայնը պետք է լսի։ Ես մեծ աշխատանք եմ տարել, որ Սերժ Սարգսյանը ընտրվի։ Էն որ իրեղեն ապացույցները, սպանության գործիքն էլ հետը գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պարտակել է, պետք է բերի դնի տեղը», - նախագահականի մոտ պահանջել է կինը։
Սերժ Սարգսյանի նստավայրի մոտ հերթապահ ոստիկանները փորձում էին թույլ չտալ ակցիայի մասնակիցներին անցնել նախագահականի մայթով՝ ասելով, որ երկրի ղեկավարի գրասենյակը հատուկ պահպանության օբյեկտ է։ Ոստիկանները համոզում էին Ռուզաննա Ադանալյանին մտնել նախագահականի նամակների բաժին՝ Աիդա Ասատրյանի մոտ։ «Աիդա Ասատրյանի տեղը գիտենք, հարյուր անգամ նամակ եմ գրել, ասել է, որ սա նախագահի հարցը չէ», - պատասխանել է նա։
Ի վերջո, անցնելով նախագահական նստավայրի մոտով Ռուզաննա Ադանալյանին դիմացի մայթ են ուղեկցել։ Մարշալ Բաղրամյանի մետրոյի կայարանի մոտ Ադանալյանը դեն է նետել իր Հանրապետական կուսակցության անդամատոմսը։ «Իմ կուսակցական ընկերոջ մոտ եմ եկել՝ երկրի նախագահի մոտ, մեծ շուքով եմ ստացել այս տոմսը, իմ բաժին ներդրումն եմ ունեցել, ընտրել եմ Սարգսյանին։ Եկել եմ հայտնեմ որպես կուսակցական ընկեր, որ հրաժարվում եմ էս կուսակցությունից։ Անամոթություն եմ համարում լինել էս կուսակցության անդամը, որովհետև ՀՀԿ֊ական են բոլոր իրավապահ անձիք, ովքեր հանցագործներ են։ Անպատվաբեր է ինձ համար լինել հանցագործ կուսակցության ներսում։ Ես հասա էն գիտակցությանը, որ երկրի դատախազը և մյուսները, բնականաբար լինելով ՀՀԿ-ականներ, կործանել են էս երկիրը, եղեռն է իրականացվել Հայաստանի ներսում», - ասել է Ռուզաննա Ադանալյանը։

Mother of Murdered Gyumri Man Informs Armenian President She No Longer Wishes to Be Part of His ‘Criminal Party’
Ruzanna Adanalyan, the mother of 25-year-old Artyom Adanalyan who was murdered in their Gyumri home in 2014, held a protest action with a group of her supporters on Friday outside the residence of the Armenian president. Recall, suspect Artur Martirosyan was last week sentenced to 11 years in prison by the Shirak first instance court. The victim’s mother, however, is convinced that Martirosyan is not the sole perpetrator of her son’s murder.
“Not just this one person, but everyone should be imprisoned. A citizen of this country was deprived of his right to life. I want to present the facts of the case to the president; he is clueless. The president of this country has to hear my voice. I did a lot for Serzh Sargsyan to be elected, so now he must get back all the material evidence and the murder weapon, which have been concealed by Prosecutor General Artur Davtyan,”Adanalyan told reporters.
The on-duty guards tried to prevent the protesters from standing by the gates of the presidential residence, insisting that it was a specially protected area. Finally, they managed to convince Adanalyan to move to the opposite side of the street, where the woman demonstratively threw away her party ticket of the ruling Republican Party of Armenia.
“I have come to my party friend - to the president of the country. I received this ticket with great pride; I had my own contribution ; I elected Sargsyan. I have come here now to inform him that I no longer wish to be a member of this, because all officers of law enforcement agencies, who are members of the Republican Party, are criminals. It would be shameful for me to be part of a criminal party. I have come to the realization that the country's prosecutor and all the others, who, naturally, are Republicans, have ruined this country: they committed genocide inside Armenia,” Adanalyan announced.