«Թերլեմեզյանի» ուսանողները ապօրինություններ են հայտնաբերել
«Թերլեմեզյան restart» նախաձեռնող խմբի անդամները գեղարվեստի պետական քոլեջում հայտնաբերել են ապօրինի գործող կահույքի արտադրամաս։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է ուսումնական հաստատության նախկին ուսանող Փայլակ Թևանյանը։
Քոլեջի տարածքում առկա արտադրամասի մասին տեղեկատվություն վերջիններս ստացել են նախաձեռնության էջում հայտարարաված հարցման արդյունքում։ «Թերլեմեզյան restart» ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվել էր հաղորդագրություն, որում ուսանողներին կոչ էին անում կիսվել ցանկացած կասկածելի տեղեկատվությամբ կամ քոլեջի հետ կապված մտահոգություններով։
«Անանուն հաղորդագրություն էինք ստացել, որ այդտեղ գործում է կահույքի արտադրամաս։ Բացի այդ, 2012 թվականին նախկին տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը նույնպես հայտարարել էր, որ այնտեղ անօրինական գործում է արտադրամաս։ Մենք որոշեցինք գնալ և ստուգել»,֊ ասել է Թևանյանը։
Թերլեմեզյան քոլեջի ներկայիս և նախկին ուսանողներով վերջիններս գնացել են այդ արտադրամասի մոտ, սակայն նրանց առջև դուռը փակված է եղել․ «Փոխտնօրենը մոտեցավ, ասեց, որ տնօրենի կողմից հրահանգ կա հնչեցված, որ այդ դուռը չպետք է բացվի։ Ուսանողներն էլ որոշեցին դռան դիմաց նստացույց սկսել՝ պահանջելով բացել այդ դուռը»։
«Թերլեմեզյան restart» նախաձեռնող խմբի անդամ Արթուր Ավագյանն, Epress.am-ի հետ խոսելիս, նշել է, որ հատկապես կարևոր էր այն հանգամանքը, որ այնտեղ, որտեղ սովորում է ուսանողը, նրա առջև կարող է որևէ դուռ փակվել․ «Դա մեզ համար անընդունելի է։ Ի՞նչ է նշանակում ուսանողի առաջ դուռ փակել և դա հիմնավորել այն փաստով, որ տնօրենն արգելել է։ Մեզ այնտեղ չթողնելու որևէ հիմք չկար։ Սա խախտում է, նրանք խոչընդոտել են մեր ազատ տեղաշարժը։ Եթե իրենք կարող են մտնել, մեզ ինչու՞ չեն թողնում։ Սա իհարկե կասկածի տեղիք է տալիս»։
«Երբ մտանք, տեսանք մեծ արհեստանոց, որտեղ կային մեծ հաստոցներ, տարբեր գործիքներ։ Նրանք մեկնաբանեցին, որ «Թերլեմեզյանի» գույքը, մոլբերտներ իբր այդտեղ են սարքվում։ Բայց «Թերլեմեզյանում» պետք է մտնել և տեսնել, ինչ վիճակ է։ Այդտեղ գույքը չի վերանորոգվում, ջարդված վիճակում է։ Բացի այդ, ներսում հայտնաբերեցինք խոհանոցային կահույք, դեռ չավարտված վիճակում, լամինատից կտորներ, նույն կահույքի ֆակտուրայից։ Տնօրենը դա մեկնաբանեց, որ դա ոչ թե «Թերլեմեզյանում» է պատրաստվել, այլ դա իր ընկերուհու նվերն է, որ բերել դրել են այդ սենյակում», - ասել է ուսանողը։
Epress.am-ը կապվեց նաև քոլեջի տնօրեն Աննա Մնացականյանի հետ, ով բացառեց, որ քոլեջի տարածքում գործում է կահույքի արտադրամաս։ «Քոլեջի նկուղային հարկում պարզապես լաբորատորիաներ են, այդ թվում՝ խեցեգործության, քանդակագործության և վերանորոգվում են մոլբերտներ։ Կահույքի արտադրամաս քոլեջում չի գործում։ Խոհանոցի կահույք կա, որովհետև մենք նախատեսում ենք բացել բուֆետ։ Առաջին հարկում՝ Սևանի փողոցին նայող հատվածում, մուտք ենք բացել, այդտեղ փոքրիկ հատվածում նախատեսում էինք բուֆետ բացել, և այդ կահույքը նախատեսված էր բուֆետի համար։ 9 ամիս շարունակ այդ կահույքը նկուղում դրված է»։
Նախօրեին ուսանողների նստացույցի ընթացքում քոլեջ են ժամանել իրավապահ մարմինները և, արձանագրություն կազմել։ «Իրականացվեց քննություն, զննություն և, երբ պատասխանը լինի, կտեղեկանաք», - հավելեց տնօրենը։

Студенты ереванского художественного колледжа заявили о беззакониях
Члены инициативной группы «Терлемезян рестарт» обнаружили мебельный цех, действующий незаконно в государственном художественном колледже. Об этом Epress.am рассказал бывший студент заведения Пайлак Теванян.
Эта информация была получена в результате опроса на странице инициативы в соцсети «Фейсбук». Было размещено сообщение с обращенным к студентам призывом делиться любой сомнительной информацией или обеспокоенностью, касающейся колледжа.
«Мы получили анонимное сообщение о том, что там действует мебельный цех. Кроме того, в 2012-ом бывший временный и.о. директора также заявил, что там незаконно действует цех. Мы решили пойти и проверить», - сказал собеседник.
Бывшие и нынешние студенты колледжа отправились на место, но наткнулись на закрытую дверь: «Подошел замдиректора, сказал о приказе директора не открывать эту дверь. И студенты решили провести сидячую забастовку, требуя открыть ее».
По мнению члена инициативной группы «Терлемезян рестарт» Артура Авагяна, особенно важно то обстоятельство, что перед студентом может быть закрыта какая-либо дверь там, где он учится. «Для нас это неприемлемо. Что значит закрывать перед студентом дверь на основании запрета директора? Нет никаких оснований для того, чтобы не впускать нас туда. Это нарушение, они препятствовали нашему свободному передвижению. Если им входить можно, почему не впускают нас? Конечно, это дает повод для подозрений.
Войдя, увидели большую мастерскую с большими станками, разные приборы. Они сказали, якобы здесь создается мебель для «Терлемезян»-а, мольберты.  Но нужно войти в колледж, чтобы понять, в каком он состоянии. Мебель не ремонтируется, все сломано. Кроме того, мы обнаружили кухонную мебель, еще не сделанную, куски ламината. Директор сказал, что это было изготовлено не в «Терлемезян»-е, а подарено ее подругой, просто принесли и поставили в этой комнате», - рассказывает собеседник.
Директор колледжа Анна Мнацаканян в беседе с Epress.am исключила вероятность того, что на территории действует мебельный цех: «На подвальном этаже просто лаборатории, в том числе керамическая, скульптурная и ремонтируют мольберты. Мебельного цеха в колледже нет. Есть кухонная мебель, потому что мы планируем открыть буфет. На первом этаже, на прилегающей к улице Севана территории, сделали вход, думали открыть здесь на небольшом участке буфет, и эта мебель предусматривалась для буфета. 9 месяцев она стоит в подвале».
Накануне, в ходе акции студентов, в колледж прибыли представители правоохранительных органов и составили протокол. «Провели осмотр, следствие. Вы узнаете обо всем, когда будет ответ», - заключила Мнацаканян.