ԼԳԲՏ անձանց հայհոյելը ձայն չի բերում
ԱԺ ընտրությունների ընթացքում և դրանից առաջ ընդդիմադիր հռչակված ուժերն ընտրել էին ԼԳԲՏ անձանց և կրոնական փոքրամասնությունների վրա ցեխ շպրտելու ռազմավարությունը՝ հույս ունենալով, որ դա կարող է նրանց ձայն բերել, հաշվի չառնելով, որ նրանք սևացնում են իրենց համաքաղաքացիներին ու այդպես ձայներ են կորցնում, ասված է «Փինք Արմենիա» հասարակական կազմակերպության հայտարարության մեջ։
«Իշխանափոխությունից հետո ՀՀԿ, ԲՀԿ, ՀՅԴ-ականներն ու նրանց մերձ օղակները օրակարգ մտցրեցին ԼԳԲՏ մարդկանց թեման՝ օգտագործելով Շուռնուխում տեղի ունեցած բռնությունը, ոստիկանության բաժանմունքի իրարանցումը, ԼԳԲՏ քրիստոնյա ֆորումը, կրթության նախարարի հետ տրանս անձի հանդիպումը, կազմակերպվեցին ցույցեր, մամուլի ասուլիսներ, բազմաթիվ ֆեյսբուքյան հեռարձակումներ և անգամ ԼԳԲՏ կեղծ կազմակերպություն ստեղծվեց՝ ցույց տալու, որ ԼԳԲՏ համայնքն աջակցում է «Իմ քայլը» դաշինքին, որպեսզի, իբրև թե, սևացնեն նրանց։
Հանրապետական կուսակցությունը, որի քարոզարշավի մեխն էր նույնասեռականններին հայհոյելը ու դրա վրա էր ծախսում իր ռեսուրսի մեծ մասը, ի վերջո, ստացավ ընդամենը 4,7% ձայն ու դուրս մնաց օրենսդիր մարմնում գործելու հնարավորությունից։
Հանրապետական Էդուարդ Շարմազանովը, որն արդարացնում է Շուռնուխ գյուղում ԼԳԲՏ անձանց նկատմամբ բռնությունը, բամբասանքներ էր տարածում կրության նախարարի տրանս անձի հետ աշխատանքային հանդիպման մասին ու նույնասեռականների դեմ օրենսդրական նախաձեռնություններ էր անում ու քաղաքական միտքը շարժում է միայն ԼԳԲՏ անձանցով, ստացել է 1663 ձայն՝ գրավելով 3-րդ տեղն իր ընտրատարածքում։
Խոսքեր՝ Էդուարդ Շարմազանովի քարոզարշավից․ «Պետք է օրենքով արգելել համասեռամոլության քարոզը»
Մենուա Հարությունյանը, որը Շուռնուխում ուղիղ հեռարձակմամբ քաջալերում էր ԼԳԲՏ անձանց ծեծողներին, ստացավ 353 ձայն՝ գրավելով 3-րդ տեղը։
Խոսքերը՝ Մենուա Հարությունյանի քարոզարշավից․ «Շուռնուխը դեմ է որձապոռնիկների ձվադրմանը»
ԲՀԿ-ական Գևորգ Պետրոսյանը, որը թե՛ ԱԺ-ի, թե՛ Ֆեյսբուքի ամբիոններն օգտագործում էր ԼԳԲՏ անձանց հայհոյելու ու նրանց Հայաստանից վտարելու կոչեր անելու համար, ստացավ 656 ձայն՝ գրավելով 4-րդ տեղն իր ընտրատարածքում։
Խոսքերը՝ Գևորգ Պետրոսյանի Ֆեյսբուքի գրառումից․ «Դուրս մղենք համասեռամոլներին, աղանդավորներին և նրանց պաշտպաններին»
ԲՀԿ-ից Արագած Ախոյանը, որը մինչև ընտրություններ ցույցեր էր կազմակերպում ԼԳԲՏ անձանց դեմ, մամուլի ասուլիս էր հրավիրում ու խոստանում սատկացնել գեյերին, ստացել է 675 ձայն՝ 7 թեկնածուների մեջ զբաղեցնելով 4-րդ տեղն իր ըտնտրատեղամասում։
Խոսքը՝ Արագած Ախոյանի մամուլի ասուլիսից․ «Սատկացնելու ենք դրանց»
Իսկ Մարինա Խաչատրյանը, որը դուրս եկավ Երկիր Ծիրանի կուսակցությունից, ապա միացավ ԲՀԿ-ին ու բռնեց նոր կուսակիցների ընտրած մարտավարությունը, ստացավ 140 ձայն՝ գրավելով 7-րդ տեղն իր ընտրատեղամասում։ Ի դեպ, երբ քաղաքապետարան կոյուղու ջուրը տանելու համար նրա նկատմամբ բռնություն էր եղել, նրան պաշտպանող մարդիկ 140-ից էլ շատ էին, սակայն նա կորցրեց իրեն պաշտպանողների աջակցությունը, երբ Ֆեյսբուքով խոսեց ԼԳԲՏ անձանց բահով ծեծելու ցանկության մասին։
Խոսքերը՝ Մարինա Խաչատրյանի Ֆեյսբուքի հեռարձակումից․ «Ես պատրաստ եմ բահով կռվել դրանց դեմ։ Նրանք արժանի են բահով հարվածի»
Մենք մի քանի անգամ հայտարարեցինք, որ կուսակցությունները ԼԳԲՏ թեման չշահարկեն իրենց քաղաքական խաղերում։ Հուսով ենք այսուհետ այս քաղաքական ուժերն ու գործիչները կհասկանան, որ կեղծ օրակարգ ստեղծելով, քաղաքացիներին իրենց կողմը չեն գրավի և կփորձեն այլ տեղեր փնտրել իրենց ձայները, օրինակ, խոստանալով Հայաստանում պաշտպանել մարդու իրավունքները», - նշում են հայտարարության հեղինակները։

Ругань в адрес ЛГБТ не обеспечивает голоса на выборах
Объявившие себя оппозицией в ходе парламентских выборов в Армении и до них выбрали стратегию очернения ЛГБТ-людей и религиозных маньшинств в надежде на то, что это может принести им голоса. Однако они не учли того, что очерняют своих соотечественников, тем самым, теряя голоса, говорится в заявлении общественной организации «Пинк Армения».
«После смены власти Республиканская партия Армении, «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн» и близкие к ним круги внесли в повестку тему ЛГБТ-людей, используя насилие в Шурнухе, переполох в полицейском участке, форум ЛГБТ христиан, встречу министра образования с трансгендером, проведение акций, пресс-конференций, множество прямых эфиров через «Фейсбук», даже создание лже-организации ЛГБТ, чтобы показать, что ЛГБТ-сообщество поддерживает «Мой шаг», с целью якобы очернить их.
Республиканская партия, гвоздем предвыборной кампании которой стала брань в адрес гомосексуалов, на что ушла большая часть их ресурсов, в итоге получила всего 4.7% и лишилась возможности действовать в законодательном органе.
Республиканец Эдуард Шармазанов, оправдывавший насилие к ЛГБТ-лицам в селе Шурнух, разносивший сплетни о рабочей встрече министра образования с трансгендером и выступавший с законодательными инициативами против гомосексуалов, получил 1663 голоса, заняв 3 место на своем избирательном участке
Из предвыборного выступления Шармазанова: «Нужно законом отменить пропаганду гомосексуализма».
Менуа Арутюнян, в прямом эфире поощрявший избивших ЛГБТ-лиц в Шурнухе, получил 353 голоса, заняв 3 место.
Менуа Арутюнян: Шурнух против откладывания яиц самцами-потаскухами»
Геворг Петросян от «Процветающей Армении», использовавший как трибуну парламента, так и «Фейсбук» для брани в адрес ЛГБТ-лиц и призывов к их изгнанию из Армении, набрал 656 голосов и занял 4 место на своем избирательном участке.
Из записи Петросяна в соцсети «Фейсбук»: «Вытесним гомосексуалистов, сектантов и их защитников»
Арагац Ахоян из «Процветающей Армении», до выборов организовывавший акции против ЛГБТ-лиц, созывавший пресс-конференции и обещавший прибить геев, получил 675 голосов — 4 место среди 7 кандидатов.
Арагац Ахоян: «Мы их прибьем»
А Марина Хачатрян, покинушвая партию «Еркир Цирани» («Страна Абрикоса»), примкнувшая к «Процветающей Армении» и принявшая тактику новых однопартийцев, получила 140 голосов — 7 место. К слову, после того, как к ней применили насилие за то, что она принесла в мэрию отходы из канализационных вод Нубарашенской тюрьмы, вступившихся за нее было больше 140, однако она лишилась их поддержки, когда говорила в «Фейсбук»-е о желании лопатой избить ЛГБТ-лиц.
Из трансляции в «Фейсбук»-е: «Я готова бороться с ними лопатой. Они заслуживают удара лопатой»
Мы несколько раз призывали партии не спекулировать темой ЛГБТ в своих политических играх. Надеемся, политические силы и деятели поймут, что, создавая лже-повестки, они не перетянут граждан на свою сторону и постараются обеспечить голоса, к примеру, обещаниями защищать права человека в Армении», - говорится в заявлении.