Հայաստանը ՄԱԿ֊ում հաճելի անակնկալ մատուցեց Վրաստանին
«Հաճելի անակնկալ»` ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 73-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությանը պահվածքն այսպես են բնութագրում վրաց փորձագետները:
Այս շաբաթ ՄԱԿ-ում ներկայացված հայ դիվանագետները, առաջին անգամ 2008 թվականից ի վեր, որոշեցին չմասնակցել Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից տեղահանված վրաց փախստականների ճակատագրին նվիրված բանաձևի շուրջ քվեարկությանը: Նախորդ տարիներին Հայաստանը մշտապես դեմ էր քվեարկում Վրաստանի այս նախաձեռնությանը` արժանանալով թբիլիսյան քաղաքական և քաղաքագիտական շրջանակների կոշտ քննադատությանը:
Ինչպես հայտնում է «Ազատությունը», քաղաքագետ Գիորգի Գոբրոնիձեի համոզմամբ` Հայաստանի պատվիրակության վերջին քայլից հետո տրամադրությունները Վրատանում կարող են և փոխվել: «Դա միանշանակորեն դրական փաստ է, քանի որ Հայաստանը վերջին 10 տարիների ընթացքում մշտապես քվեարկում էր Վրաստանի նախաձեռնության դեմ: Այդպես վարվելով, Հայաստանը, մի կողմից, իր հավատարմությունն էր ցուցադրում ` հանդես գալով հակառուսական բանաձևի դեմ: Մյուս կողմից, վրացական կողմի առաջարկած բանաձևին դեմ արտահայտվելով, հայկական կողմը պրագմատիկ մոտեցում էր ցուցաբերում` նախևառաջ ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված խնդիրներից ելնելով։ Այս անգամ, քվեարկությանը չմասնակցելով, Հայաստանը, մի կողմից, խուսափեց Ռուսաստանի հնարավոր դժգոհություններից, մյուս կողմից էլ, սակայն, հայերը իրենց զերծ պահեցին վրաց հանրության մի մասի քննադատությունից»։
Վրաստանի ներկայացրած «Բռնի տեղահանվածների կարգավիճակի մասին» բանաձևի օգտին քվեարկել են ՄԱԿ-ի անդամ 79 պետություններ, 15 երկիր դեմ էր, ևս 57 պետություններ ձեռնպահ են քվեարկել: Վրաստանի ներկայացրած բանաձևին դեմ քվեարկած 15 պետությունների թվում են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Վենեսուելան, Սիրիան, Լաոսը, Վիետնամը, Մյանման:
«Փաստաթուղթը դատապարտում է Վրաստանի տարածաշրջաններում իրականացված բռնի ժողովրդագրական փոփոխությունները և վերահաստատում է անխտիր բոլոր փախստականների` հայրենի օջախներ վերադառնալու իրավունքը: Այս փաստաթուղթը նաև գործնական բաղադրիչ ունի: Այն հանձնարարում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ամեն տարի Վրաստանում փախստականների կացության վերաբերյալ հատուկ զեկույց նախապատրաստել», - Թբիլիսիում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարում էր Վրաստանի արտգործնախարար Դավիթ Զալկալիանին:

Грузия оценила поведение Армении в ООН
Грузинские эксперты называют «приятным сюрпризом» поведение Армении на 73-й сессии Генассамблеи ООН.
В рамках 73-й сессии Генассамблея ООН приняла внесенную грузинской стороной резолюцию «О статусе вынужденно перемещенных лиц». Впервые вместе с Грузией соавторами документа выступили 44 государства. И впервые с 2008 года Армения не голосовала против текста предложенной резолюции о грузинских беженцах из Абхазии и Южной Осетии. В прошлом Армения всегда голосовала против этой инициативы Грузии, чем вызывала резкую критику тбилисских политических и политологических кругов.
Как сообщает радио «Свобода», по убеждению политолога Георгия Гобронидзе, после этого шага делегации из Армении настроения в Грузии могут измениться. «Факт однозначно позитивный, так как Армения на протяжении последних десяти лет голосовала против инициатив Грузии, подтверждающих право беженцев на достойное возвращение в свои жилища. С одной стороны, демонстрируя свою лояльность, Армения выступала против антироссийского характера резолюции, а с другой стороны, прагматично подходила к неурегулированным вопросам карабахского конфликта. Своим неучастием в голосовании армянская сторона сняла недовольство как со стороны России, так и части грузинской общественности, с неудовлетворением воспринимающей итоги голосования Армении по прогрузинской резолюции».
Документ осуждает проведенные в регионах Грузии насильственные демографические перемены и подтверждает права всех беженцев на безопасное и достойное возвращение в свои дома. Резолюция подчеркивает необходимость беспрепятственных и неотложных гуманитарных инициатив в регионах Абхазии и Цхинвали. Резолюция несет и практическую нагрузку, поскольку она поручает генеральному секретарю ООН готовить ежегодный доклад о положении беженцев, проживающих в Грузии, а также о выполнении этой резолюции», - сказал глава МИД Грузии Давида Залкалиани.