Հայաստանը ՄԱԿ֊ում հաճելի անակնկալ մատուցեց Վրաստանին
«Հաճելի անակնկալ»` ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 73-րդ նստաշրջանի ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությանը պահվածքն այսպես են բնութագրում վրաց փորձագետները:
Այս շաբաթ ՄԱԿ-ում ներկայացված հայ դիվանագետները, առաջին անգամ 2008 թվականից ի վեր, որոշեցին չմասնակցել Աբխազիայից և Հարավային Օսիայից տեղահանված վրաց փախստականների ճակատագրին նվիրված բանաձևի շուրջ քվեարկությանը: Նախորդ տարիներին Հայաստանը մշտապես դեմ էր քվեարկում Վրաստանի այս նախաձեռնությանը` արժանանալով թբիլիսյան քաղաքական և քաղաքագիտական շրջանակների կոշտ քննադատությանը:
Ինչպես հայտնում է «Ազատությունը», քաղաքագետ Գիորգի Գոբրոնիձեի համոզմամբ` Հայաստանի պատվիրակության վերջին քայլից հետո տրամադրությունները Վրատանում կարող են և փոխվել: «Դա միանշանակորեն դրական փաստ է, քանի որ Հայաստանը վերջին 10 տարիների ընթացքում մշտապես քվեարկում էր Վրաստանի նախաձեռնության դեմ: Այդպես վարվելով, Հայաստանը, մի կողմից, իր հավատարմությունն էր ցուցադրում ` հանդես գալով հակառուսական բանաձևի դեմ: Մյուս կողմից, վրացական կողմի առաջարկած բանաձևին դեմ արտահայտվելով, հայկական կողմը պրագմատիկ մոտեցում էր ցուցաբերում` նախևառաջ ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորված խնդիրներից ելնելով։ Այս անգամ, քվեարկությանը չմասնակցելով, Հայաստանը, մի կողմից, խուսափեց Ռուսաստանի հնարավոր դժգոհություններից, մյուս կողմից էլ, սակայն, հայերը իրենց զերծ պահեցին վրաց հանրության մի մասի քննադատությունից»։
Վրաստանի ներկայացրած «Բռնի տեղահանվածների կարգավիճակի մասին» բանաձևի օգտին քվեարկել են ՄԱԿ-ի անդամ 79 պետություններ, 15 երկիր դեմ էր, ևս 57 պետություններ ձեռնպահ են քվեարկել: Վրաստանի ներկայացրած բանաձևին դեմ քվեարկած 15 պետությունների թվում են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Վենեսուելան, Սիրիան, Լաոսը, Վիետնամը, Մյանման:
«Փաստաթուղթը դատապարտում է Վրաստանի տարածաշրջաններում իրականացված բռնի ժողովրդագրական փոփոխությունները և վերահաստատում է անխտիր բոլոր փախստականների` հայրենի օջախներ վերադառնալու իրավունքը: Այս փաստաթուղթը նաև գործնական բաղադրիչ ունի: Այն հանձնարարում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին ամեն տարի Վրաստանում փախստականների կացության վերաբերյալ հատուկ զեկույց նախապատրաստել», - Թբիլիսիում կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարում էր Վրաստանի արտգործնախարար Դավիթ Զալկալիանին:

A ‘pleasant surprise’ is how Georgian experts described the actions of the Armenian delegation during the UN General Assembly’s 73rd session.
Armenian diplomats at the UN have for the first time since 2008 abstained from voting on a resolution on Georgian refugees from Abkhazia and South Ossetia. In recent years, Armenia had always voted against this Georgian initiative, inviting harsh criticism from Tbilisi’s political leadership and policy circles.
Political scientist Giorgi Gobronidze believes that after this move by the Armenian delegation, the mood inside Georgia may change. “This is definitely a positive feat as Armenia constantly voted against Georgia’s initiative over the past ten years. In doing so, Armenia, on the one hand, demonstrated its loyalty to by not coming out against the anti-Russian resolution. On the other hand, by not opposing the resolution proposed by the Georgian side, Armenia demonstrated a pragmatic approach – one that primarily emerges from the unresolved issues of the Karabakh conflict. This time, by not participating in the vote, Armenia simultaneously avoided Russia’s possible dissatisfaction while refraining from a segment of Georgian society.”
79 UN member states voted in favor of the resolution on the Status of Internally Displaced Persons submitted by Georgia. 15 states voted against, including Russia, Belarus, Venezuela, Syria, Laos, Vietnam, and Myanmar. 57 states abstained.
“The document condemns forced demographic changes in Georgia’s regions and reaffirms the right of all refugees to return to their homes. This document also has a practical component. It instructs the UN Secretary-General to prepare a special report on refugee status in Georgia every year”, Georgian Foreign Minister David Zalkaliani said at a press conference in Tbilisi.