Ընտանեկան բռնության պաշտպանները հարձակվել էին կանանց վրա
Ընտանեկան բռնությունը քրեականացնող Կոնվենցիայի վավերացման դեմ ստորագրահավաք անողները կրկին հարձակվել են իրենց կարծիքը չկիսող կանանց վրա։ Տուժածները դիմել են ոստիկանություն։
Դեկտեմբերի 10-ին «Կամք» նախաձեռնության որոշ անդամներ Ազգային ժողովի մոտ հայհոյել ու քաշքշել են երկու կանանց, որոնցին մեկը, ինպես պարզվել է ավելի ուշ, պատգամավորի օգնական է նաև։ Երկուսն էլ չեն ցանկանում հրապարակել իրենց անունները՝ մամուլում և սոցցանցերում հարձակումների և մանիպուլյացիաների առարկա չդառնալու համար։ Չնայաց դրան, մի քանի լրատվամիջոց հայտնել է տուժածների անունները։
«Բաղրամյան ԱԺ-ի դիմացով անցնում էի ընկերուհուս հետ, «Կամքից» երեք հոգի ստամբուլյանի դեմ ստորագրահավաք էին անում, ասացին՝ կստորագրեք, չհամաձայնվեցինք, մեկը պատասխանեց՝ կ***ս ստորագրեք։ Ֆռացի, պատասխանեցի, հայրիկիս հայհոյեցին, հետ հայհոյեցի, «Կամքից» երեք տղամարդ հարձակվեցին ինձ վրա, մենակ մեկը հասցրեց խփի ազդրիս, ես պաշտպանական պատասխան երեքին էլ մեկական խփել եմ։ Հիմա ոստիկանության բաժանմունքում եմ։ Էս ա իրանց ավանդական արժեքները», - դեպքի օրը ֆեյսբուքում գրել է աղջիկներից մեկը։
Նրանք ոստիկանության Արաբկիրի բաժնում հաղորդում են տվել: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն: Դեպքի առթիվ Ոստիկանությունում նյութեր են նախապատրաստվում:
Մյուս օրը ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Զոլյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է դեպքի մասին, նշելով, որ աղջիկներից մեկն իր օգնականն է․ «Ես պատրաստ եմ լսել ցանկացած փաստարկներ՝ ստամբուլյան կոնվենցիային կողմ կամ դեմ, կամ ցանկացած այլ հարցի վերաբերյալ, բայց ես խստորեն դատապարտում եմ ցանկացած բռնություն։ Ակնկալում եմ, որ ՀՀ ոստիկանությունը կձեռնարկի անհրաժեշտ քայլեր դեպքը բացահայտելու, մեղավորներին պատժելու և ապագայում նման դեպքերը բացառելու համար»։
Սա ստորագրահավաք անողների կողմից բռնություն առաջին դեպքը չէ։ Մոտ երեք ամիս առաջ Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Գրիգոր Երիցյանը պաշտոնապես դիմել էր Երևան քաղաքի Կենտրոնի ոստիկանության բաժին, պահանջելով անհապաղ հեռացնել առանց համայնքի ղեկավարի թույլտվության տեղադրված սեղանները, «որոնց շուրջ հավաքված մարդիկ քաղաքում հանգիստ ու հրապարակային ոտնահարում են երևանցիների, և Երևան ժամանած օտարերկրյա քաղաքացիների արժանապատվությունը»:
Նման դիմումները ՀՀ ոստիկանության կողմից մնացել են անպատասխան և պարարտ հող նախապատրաստել հանրային վայրերում տարբեր խմբերի նկատմամբ, այդ թվում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի երեք ուսանողի նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն կիրառելու համար։
Նոյեմբերի սկզբին «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան հայտնում էր, որ իրենց հաճախ ահազանգում են նաև Հայաստանի տարբեր մարզերից, տեղեկացնելով, որ Ստամբուլյան կոնվենցիայի դեմ արշավ կազմակերպողները տարբեր մարզերում ևս հավաքում են ստորագրություններ, կազմակերպում հանրային միջոցառումներ, որոնք ուղեկցվում են բռնության ու ատելության քարոզով ու կոչերով՝ վերածվելով հաճախ ֆիզիկական բռնությունների։

Supporters of the right-wing group petitioning against the Convention on Combating Domestic Violence have again attacked women who expressed their disagreement with the extremist cause. The women reported to the police.
On December 10, members of the self-proclaimed "Will" initiative, flooded swearwords at two women and shoved them around. One of the women, as was found out later, was MP Mikael Zolyan's assistant. Both victims of the assault refrain from publicizing their names to avoid further assaults and manipulations in the social media.
As was reported by the women, passing on Baghramyan street on December 10, three men standing at the petition stall in front of the Parliament, offered signing their petition, the women refused, to which one of the young men made a swear word. The women replied back, to which the men responded by assaulting and hitting. The self-defense turned into a brawl. A police investigation is underway.
On December 11, MP Mikael Zolyan condemned the act on his Facebook page, by emphasizing that he was ready to listen any argument in favor or against anything, including the Convention to Prevent and Combat Domestic Violence, however he strongly condemned any act of violence and expected the law enforcement bodies to investigate the offences."
This is not the first instance of violence reported about this group. Earlier in November, the Coalition to Stop Violence against Women called an alarm that the unrightful collection of signatures was accompanied by acts of violence and hate speech.
About three months ago, Yerevan Council member Grigor Yeritsyan of “My Step” turned to Yerevan Police demanding to immediately remove the stalls that had been stationed without a permit from the district governor given that the people standing around these booths were violating the dignity of Yerevan residents and foreign visitors of Armenia.
The police have left unnoticed many similar appeals and have therefore created a fertile ground for various groups to apply violence in various public places, including the incidence of assault against three students of the American University of Armenia.