Առանց աղբ Հայաստանի սպասումներով. անցած ուղին և մոտալուտ հեռանկարները
Հայաստանում նոր աղբավայրեր կառուցելու ծրագրերի շուրջ բնապահպաններն իրենց մտահոգություններն են բարձրաձայնել այդ ծրագրերի մասին հանրությանը հայտնի դառնալուց ի վեր (2015թ-ից): Մասնավորապես մտահոգությունը նրանում է, որ աղբավայրերը ծրագրվել են առանց թափոնների տեսակավորման և վերամշակման բաղադրիչների: Հաշվի առնելով, որ աշխարհը և դրանից անմասն Հայաստանը աղբի լուրջ խնդիրներ ունեն, ինչպես նաև այն, որ մի կողմից քիչ սպառումը, մյուս կողմից սպառված թափոնի վերօգտագործումը կարող է նվազեցնել բնական ռեսուրսներից մարդու կախվածությունը, Հայաստանի համար, հետևաբար, թափոնների վերամշակումը առաջնային խնդիր է:
Սակայն նախատեսվող ծրագրերում անհանգստացնողը ոչ միայն նոր աղբավայրերի կարճ կյանքն է առանց կենսակայունության տեսլականի, այլև այն, որ հենց եվրոպական բանկերն են ֆինանսավորում այդ ծրագրերը. մի տարածաշրջան, որն աշխարհում թերևս համարվում է կանաչ քաղաքականությունների մշակման և իրագործման առաջամարտիկ:
Ուստի 2017թ-ից ի վեր թե՛ քաղաքապետարանի, թե՛ Տարածքային կառավարման նախարարության, և թե՛ եվրոպական բանկերի, մասնավորապես Վերառակուցման և զարգացման եվրոպական բանկի և Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ մշտապես նամակագրություն եմ վարել՝ փորձելով հասնել նրան, որ Հայաստանում ևս աղբավայրերը կառուցվեն վերամշակման, վերօգտագործման, կոմպոստավորման և հնարավոր բոլոր այն տարբերակներով, որոնք չեն աղտոտի բնությունը՝ փոխարենը բնությանը սովոր շրջանաձև ցիկլով միգուցե կվերադառնան մեր կենցաղ նոր ապրանքների տեսքով:
Բազմաթիվ նամակագրությունների մասին առիթ եմ ունեցել գրել տարբեր կայքերում թե՛ հայերենով, և թե՛ անգլերենով: Երկու անգամ նաև բողոք եմ ներկայացրել Վերակառուցման և զարգացման երվոպական բանկ Հայաստանում բնապահպանական տեսանկյունից նման ոչ կենսակայուն ծրագիր իրականացնելու համար՝ ի թիվս այլ հարցերի նշելով, որ բանկերը մշտապես շեշտադրում են եվրոպական չափանիշներին այս ծրագրի համապատասխանելիությունը, սակայն Եվրոպան արդեն իսկ գնում է աղբավայրերի քանակը կրճատելու ճանապարհով:
Ի վերջո, երկրորդ բողոքին ի պատասխան, սույն թվականի դեկտեմբերի չորսին ՎԶԵԲ-ը հրավիրեց հանդիպման, որտեղ ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչը հեռախոսակապով կրկին նշեց ծրագրի՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխանելիությունը, ինչպես նաև այն, որ Եվրոպական ներդրումային բանկի տրամադրած վարկով էլ հնարավոր կլինի իրագործել կենսակայուն բաղադրիչները:
Սակայն հանդիպմանը ներկա Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ Երևանի քաղաքապետարանը հրաժարվել է Եվրոպական ներդրումային բանկի լրացուցիչ վարկերից, իսկ կենսակայունության բաղադրիչները իրականացնելու են այլ ծրագրերի միջոցով: Սա նորություն էր թե՛ ինձ, թե՛ ՎԶԵԲ ներկայացուցչի համար: Ավելին, տիկին Մարտիրոսյանը և հանդիպմանը ներկա քաղաքապետի խորհրդական Արթուր Սարգսյանն ինձ և ՎԶԵԲ ներկայացուցչին ծանոթացրին բոլոր այն ծրագրերի հետ, որոնք քաղաքապետարանը նախատեսում է իրականացնել Հայաստանում: Օրինակ, դիմել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալություն և եթե ստանան վերջինիս հավանությունը (և իհարկե դրամաշնորհը), պիլոտային ծրագիր պետք է անցկացնեն և քաղաքում տեղադրեն 500-700 աղբամաններ թղթի և պլաստիկի առանձին հավաքագրման համար: Բացի այդ քաղաքապետարանը ձևավորում է քաղաքային ընկերություն, որը պատասխանատու կլինի նաև կոշտ կենցաղային թափոնների առանձնացված հավաքման համար: Քաղաքապետարանը նախաձեռնում է նաև Եվրամիության աջակցությամբ իրականացնել վտանգավոր թափոնների կառավարման ոլորտում իրավիճակի ուսումնասիրություն: Այս ծրագիրն էլ կտևի մոտ չորս տարի:
Տկն Մարտիրոսյանն էլ իր հերթին նշեց, որ քանի որ ի վերջո թափոնների վերամշակումը կարող է ձեռնտու բիզնես լինել, քաղաքապետարանը նաև ակտիվ բանակցություններ է վարում վերամշակման ոլորտում ներդրողների հետ՝ հանրային-մասնավոր համագործակցությամբ հնարավոր ծրագիր իրականացնելու համար:
Սակայն այստեղ նշեմ, որ ինչպես դեռևս 2019թ-ի սկզբին կայացած հանդիպման ժամանակ, այնպես էլ «Կանաչ Հայաստան» կրթական բնապահպանական ՀԿ-ի նամակին ի պատասխան Տարածքային կառավարման նախարարության Տարածքային ծրագրերի աջակցության և կոշտ թափոնների կառավարման վարչության պետ Նարինե Ավետյանը տեղեկացրել էր, որ դեռևս վաղ է խոսել թափոնների վերամշակման ներդրումային առաջարկների մասին, քանի դեռ չկան թափոնների տեսակի մասին ուսումնասիրության արդյունքները: Դրանք, ի դեպ, ըստ նախարարության, պետք է պատրաստ լինեին դեռևս հունիսին: Այնուամենայնիվ, նոր աղբավայրի շինարարությունն արդեն իսկ նախատեսված է իրականացնել 2020թ-ին:
Եվ այսպես, ինչ ունենք այս խնդրով: Ունենք այն, որ ի վերջո կառուցվելու է աղբավայր, որը նախատեսված է մոտ 30 տարվա համար և զբաղեցնելու է մոտ 30 հա տարածք: Պետությունը մեծապես հույս ունի, որ կգտնվեն բնապահպանական տեսանկյունից ընդունելի ներդրումային առաջարկներ, որոնք կօգնեն ոչ միայն աղբի կրճատման, թափոնների վերամշակման գործում, այլև այսպիսով կերկարաձգեն աղբավայրի կյանքը: Սակայն պետությանը պարբերաբար պետք է հիշեցնել նաև այն, որ անգամ եթե թափոնների վերամշակման ոլորտն այդպես էլ կենսակայուն ներդրումային ծրագրերի առաջարկներ չստանա, պետությունը միևնույնն է հանրային առողջության, բնական միջավայրի մաքրության պահպանման պարտավորություն ունի և հնարավոր չի լինի խուսափել այդ պարտավորությունից:
Բացի այդ կարող է հուսադրող թվալ, որ քաղաքային կառավարման մարմինները, կառավարությունը ցանկանում են կանաչ լուծումներ տալ թափոնների կառավարման խնդրին դրամաշնորհների, հանրային-մասնավոր համագործակցության միջոցով և առանց պետության՝ վարկային պարտավորությունների բեռը ծանրացնելու: Սակայն, հաշվի առնելով վերջերս նորանոր վարկային պարտավորությունների ստանձնումն այլ ապսարեզներում և, այնուամենայնիվ, պետության՝ վարկային բեռի ծանրացումը, մտավախությունն այն է, որ թափոնների հարցը, ինչպես և շատ այլ բնապահպանական հարցեր, պետության համար ուղղակի այնքան էլ առաջնային չեն:
Բայց պակաս ուշագրավ չէ նաև այն, որ Եվորպական բանկերն էլ առանձնապես հետաքրքրված չեն իրենց ծրագրերի կենսակայունությամբ՝ չնայած արած հայտարարություններին: Եթե չլիներ դեկտեմբերի չորսի հանդիպումը, հավանաբար ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը չէր էլ իմանա, թե ինչպիսի ծրագրեր ունի քաղաքապետարանը՝ բանկերի կողմից ֆինանսավորվող և քննադատության արժանացած այս ծրագրերի իրականացման «կանաչացման» մասով: Սա, իր հերթին, թույլ է տալիս որոշակի պատկերացում կազմել, թե որքանով են բանկերը մտահոգված իրենց ծրագրերի բնապահպանական հետևանքներով:

Ever since plans were announced about constructing new landfills in Armenia, environmentalists expressed their concerns regarding those plans (since 2015). The concerns have been around constructing new landfills without waste sorting and recycling components. Considering that the world and Armenia included, have serious problems with waste, as well as the fact that consumption reduction and recycling of products could reduce humans’ dependency on natural resources, waste recycling is therefore a number one problem for Armenia.
But the concerns regarding these landfill projects were not only around their short life span with no sustainable components, but also the fact the European banks are financing those: a region which is a pioneer in the world in green policy making and implementation.
And thus since 2017 I have been in touch with the Yerevan city Municipality, Ministry of Territorial Administration and the European banks, specifically European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and European Investment Bank (EIB). The aim of these correspondence has been achieving implementation of landfill projects that will have recycling, reuse, composting or any other options that will prevent nature pollution and will support natural cycle by making new products from old ones.
I have written about all these correspondence in Armenian and English. I have also launched two complaints with the EBRD regarding funding such unsustainable projects and reminding that even though banks insist on projects meeting European standards, Europe itself is reducing number of its landfills.
As a response to the second complaint, the EBRD organized a meeting, where the EBRD representative again reminded through a phone call about the project meeting European standards, and that the loan by the EIB will be used for making the project even more sustainable.
But another participant of the meeting, the head of Sustainable Urban Development Investment Program (SUDIP) Nora Martirosyan, informed me and EBRD representative that the Yerevan city Municipality has refrained from additional loans from the EIB and sustainable components of the project will be implemented through other programs. This was news to me and the EBRD representative. Ms. Martirosyan and another participant of the meeting Advisor to the Yerevan city Mayor Arthur Sargsyan presented to me and the EBRD representative all the programs that the municipality plans to implement in Armenia. For example the municipality has applied to a USAID grant and if they receive it, they will implement a pilot project by installing 500-700 bins for separate paper and plastic collection. The Municipality is also forming a city company that will be responsible for separate collection of solid waste. In cooperation with the EU, the municipality will also implement a study of situation with toxic waste management. This project will last about four years.
Ms. Martirosyan additionally mentioned that since waste recycling can be a profitable business, the municipality is actively communicating with the private sector for investment prospects and private-public cooperation in this area.
But I should remind that during a meeting with the representative of Ministry of Territorial Administration Narine Avetyan at the beginning of 2019, as well as in her very recent response to the letter of “Green Armenia” environmental educational NGO, she reminded that it is early to speak about investment projects in waste management as long as they don’t have waste composition study results. These results were to be ready in June 2019. Meanwhile, the construction of new landfill is planned to start in 2020.
So let’s conclude on what we have. Yerevan will soon have a landfill which will be built on around 30 hectares and the life span of which will be about 30 years. The state hopes that after all, there will be sustainable investment proposals which will help to reduce waste and thus prolong the life of the landfill. But the state should be reminded that even if there is no sustainable investment offer, state has the obligation to protect public health and maintain clean environment. It is great that the state hopes to achieve green solutions with grants and public-private collaboration without increasing the state’s loan burden. And yet considering the recent loans the state took for other projects, the concern is that probably the state is not enough concerned about waste management or any other environmental issue as it should be.
But it is no less important to mention that the European banks in their turn are not that much concerned about sustainability of projects they fund despite their announcements. If not the meeting on December 4, the EBRD representative might not even know what greening measures are planned by the Municipality for the criticized landfill projects that the banks fund. This allows for some insight as to the extent the European banks are concerned about the environmental impact of their projects.