Սահմանափակումների մեծ մասը հանվում է, վիրուսը շարունակում է տարածվել
Ակնհայտ է, որ մենք առնվազն մինչև մյուս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսներ, քանի դեռ պատվաստանյութ չի հայտնավերվել, շարունակելու ենք ունենալ կորոնավիրուսի նոր դեպքեր, այս մասին ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում՝ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և Արտակրագ դրության պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ քննարկման ընթացքում, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Հետևաբար, մեր խնդիրն է վաղվանից ամեն ինչ անել, համակեցության նոր պայմաններ ապահովել, որպեսզի կարողանանք զուգահեռ ապրել կորոնավիրուսի հետ, այլ ոչ թե փակված։ Մեկ տարի անընդհատ փակված մնալ հնարավոր չէ», - ասել է Փաշինյանը։
Մայիսի 4-ից տեղի է ունենալու սահմանափակումների մեղմացում։ Տնտեսական գործունեության բազմաթիվ ոլորտներ կվերագործարկվեն։ Տիգրան Ավինյանի փոխանցմամբ, սահմանափակումների ցանկում, փաստացի, կմնան տնտեսական գործունեության ընդհամենը 10-12 տեսակներ։ Սահմանափակված կմնա կրթության ոլորտի գործունեությունը, որը դեռևս միայն հեռավար կերպով է կազմակերպվելու, փակ կլինեն խոշոր առևտրի կենտրոնները՝ մոլերը և խոշոր շուկաները, փակ կլինեն սննդի և ժամանցի ոչ բացօթյա վայրերը, նաև՝ հանրային տրանսպորտի ոլորտը, որն, այնուամենայնիվ, որոշակի կանոնների մշակումից ու ադապտացիոն շրջանից հետո, հավանաբար, ևս կբացվի։
Սահմանափակումները, ըստ Ավինյանի, հնարավորություն տվեցին խուսափել առողջապահական համակարգի կոլապսից։ Նրա կարծիքով, այս ընթացքում զարգացվել են առողջապահական կարողությունները (այդ թվում՝ թեստերի և արհեստական շնչառության ապարատների քանակի, մասնագետների վերապատրաստման, հիվանդանոցների մոբիլիզացման առումով), համակարգը նախապատրաստվել է և ադապտացվել․ «Մենք համոզված ենք, որ նվազագույնը ակտիվ դեպքերի որոշակի քանակ՝ մի քանի հազար, այժմ կարող ենք սպասարկել», - նշել է փոխվարչապետը։
Հետագա զարգացումները, ըստ նրա, մեծապես կախված են լինելու Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու և հատկապես տնտեսական գործունեություն կազմակերպողների պատասխանատվությունից։ Վերջիններիս համար այս ընթացքում հստակ կանոններ են սահմանվել։ Կանոնների չպահպանման համար նախատեսվել են նաև պատժիչ գործողություններ։ Այստեղ հիմնական գործիքը տեսչական մարմինն է, որն իրավասություն ունի ստուգումներ իրականացնելու, բայց քաղաքացիական վերահսկողությունն ամենաարդյունավետն է, նշել է Ավինյանը։
Մայիսի 3-ի առավտոյան 11։00-ի դրությանբ՝ Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվածության 2 հազար 386 դեպք, որոնցից 1035-ն՝ արդեն առողջացած, 35-ը՝ մահվան ելքով։ Դեպքերից 320-ն արձանագրվել են բուժաշխատողների մոտ։
Տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումների թուլացման արդյունքում՝ վերջին օրերին նկատվում է վարակվածության դեպերի էական աճ։ Մայիսի 2-ին դեպքերն աճել են 113-ով, մայիսի 1-ին՝ 125-ով։ Իրավիճակը, երբ նոր դեպքերը երկու և ավել անգամ գերազանցում են ապաքինման դեպքերին, վերականգնվել է։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի փոխանցմամբ, թվերի աճը պայմանավորված է տարբեր գործոններով․ նախ՝ մարդկանց շարժունակության աճով, բայց նաև որոշակի օջախանման գործոններով․ «Տեսնում ենք, որ կանոններն այնքան լավ չեն պահպանվել, որ հնարավոր լիներ կանխարգելել թե՛ արտադրական կոլեկտիվներում փոխանցումները, թե՛ պարզապես հավաքատեղիներում»։
Թորոսյանը նշել է նաև, որ վերջին օրերին աճել է նաև ծանր դեպքերի քանակը։ Այսօրվա դրությամբ վարակվածներից 65 վիճակը գնահատվում է ծանր, 35-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ Ըստ Թորոսյանի, նրանցից 9-ը միացված են արհեստական չնշառության սարքավորումներին։
«Մենք կարող ենք ակտիվ 3-ից 4 հազար դեպք վարել, որոնցից հազար հինգ հարյուրը՝ հիվանդանոցներում։ Այս պահին ունենք 850-ի կարգի ակտիվ դեպք հիվանդանոցներում և 350-ի կարգի՝ հյուրանոցներում, որտեղ ասիմպտոմ դեպքերն են պահվում են», - նշել է նախարարը։
Այս պային համակարգը մեծ ծանրաբեռնվածություն չունի, միևնույն ժամանակ, ըստ նախարարի, ակտիվ դեպքերը 3-4 հազարի հասցնելը ամենաանցանկանալի սցենարն է․ «Մենք ստիպված պետք է լինենք պացիենտների ավելի խորը սորտավորում անել»։
https://www.facebook.com/nikol.pashinyan/videos/249829552738506/
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ պարետատունը կգործի մինչև արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտը։
Այսօրվանից սկսած Հայաստանում մեծ հզորությամբ դիմակների արտադրություն կսկսվի, որը, ըստ վարչապետի, կթողարկի օրական մինչև 200.000 արտադրանք․ «Դիմակների առումով խնդիրներ չենք ունենա»։

В Армении отменено большинство ограничений, но вирус продолжает распространяться
Очевидно, что до марта-апреля 2021 года - пока не найдена вакцина от коронавируса - у нас будут новые случаи заражения. Об этом в прямом эфире Фейсбука заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с министром здравоохранения и комендантом.
С 4 мая ограничения будут смягчены. Возвращение к нормальной работе ждет множество сфер экономической деятельности. По словам коменданта режима чрезвычайной ситуации Тиграна Авиняна, в списке ограничений останется 10-12 видов деятельности. Среди них сфера образования, которая все еще будет организовываться дистанционно, крупные торговые центры, общепиты и другие места времяпрепровождения, которые действуют не под открытым небом, общественный транспорт, который, тем не менее, возможно, также возобновит работу после разработки определенных канонов и адаптационного периода.
Ограничения, по словам Авиняна, позволили избежать коллапса в сфере здравоохранения. За это время, добавил он, в сфере наблюдалось и развитие (в том числе с точки зрения количества тестов и аппаратов искусственного дыхания, специалистов, переподготовки, мобилизации больниц): «Мы уверены, что сейчас можем обслуживать как минимум несколько тысяч активных случаев», – сказал вице-премьер.
Дальнейшее развитие событий будет зависеть от степени ответственности каждого гражданина и занятых в экономической деятельности. Для последних также были установлены четкие правила, нарушение которых подразумевает наказание. Основным инструментом здесь является инспекционный орган, уполномоченный проводить проверки, но эффективнее всего - гражданский контроль, заметил Авинян.
На положение 11:00 3 мая в Армении зарегистрировано 2386 случаев инфицирования, из них выздоровевших - 1035, 35 человек скончались. Среди инфицированных 320 медработников.
В результате ослабления ограничений из-за Covid-19 в последние дни наблюдается рост случаев заражения. 2 мая количество случаев выросло на 113, 1 мая - на 125. Таким образом, число новых случаев снова превышает случаи выздоровления более чем в два раза.
По словам министра здравоохранения Арсена Торосяна, этот рост обусловлен различными факторами: помимо того, что люди стали чаще выходить из дома, снова встает вопрос очагов заражения: «Правила соблюдались не настолько хорошо, чтобы можно было предотвратить инфицирований как в производственных коллективах, так и просто в местах скопления людей».
Увеличилось и количество тяжелых случаев. На сегодняшний день состояние 65 человек оценивается как тяжелое, в крайне тяжелом состоянии - 35. По словам министра, из них 9 человек подключены к аппарату искусственной вентиляции легких.
«Мы в состоянии наблюдать от 3 до 4 тысяч активных случаев, из них 1500 - в больницах. На данный момент в больницах около 850 активных случаев и около 350 - в гостиницах, где содержатся люди с бессимптомным течением болезни», – рассказал Торосян.
Система в настоящее время не перегружена, но в то же время доведение активных случаев до 3-4 тысяч министр назвал «самым нежелательным сценарием», потому что тогда «сортировка случаев» по степени тяжести будет еще жестче.
Премьер Пашинян, в свою очередь, сообщил, что комендатура будет действовать до окончания режима чрезвычайной ситуации.
С 3 мая в Армении выросло производство медицинских масок: до 200 000 в день. С масками проблем не будет, заключил глава правительства.