Սահմանափակումների մեծ մասը հանվում է, վիրուսը շարունակում է տարածվել
Ակնհայտ է, որ մենք առնվազն մինչև մյուս տարվա մարտ-ապրիլ ամիսներ, քանի դեռ պատվաստանյութ չի հայտնավերվել, շարունակելու ենք ունենալ կորոնավիրուսի նոր դեպքեր, այս մասին ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում՝ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և Արտակրագ դրության պարետ, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հետ քննարկման ընթացքում, հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ «Հետևաբար, մեր խնդիրն է վաղվանից ամեն ինչ անել, համակեցության նոր պայմաններ ապահովել, որպեսզի կարողանանք զուգահեռ ապրել կորոնավիրուսի հետ, այլ ոչ թե փակված։ Մեկ տարի անընդհատ փակված մնալ հնարավոր չէ», - ասել է Փաշինյանը։
Մայիսի 4-ից տեղի է ունենալու սահմանափակումների մեղմացում։ Տնտեսական գործունեության բազմաթիվ ոլորտներ կվերագործարկվեն։ Տիգրան Ավինյանի փոխանցմամբ, սահմանափակումների ցանկում, փաստացի, կմնան տնտեսական գործունեության ընդհամենը 10-12 տեսակներ։ Սահմանափակված կմնա կրթության ոլորտի գործունեությունը, որը դեռևս միայն հեռավար կերպով է կազմակերպվելու, փակ կլինեն խոշոր առևտրի կենտրոնները՝ մոլերը և խոշոր շուկաները, փակ կլինեն սննդի և ժամանցի ոչ բացօթյա վայրերը, նաև՝ հանրային տրանսպորտի ոլորտը, որն, այնուամենայնիվ, որոշակի կանոնների մշակումից ու ադապտացիոն շրջանից հետո, հավանաբար, ևս կբացվի։
Սահմանափակումները, ըստ Ավինյանի, հնարավորություն տվեցին խուսափել առողջապահական համակարգի կոլապսից։ Նրա կարծիքով, այս ընթացքում զարգացվել են առողջապահական կարողությունները (այդ թվում՝ թեստերի և արհեստական շնչառության ապարատների քանակի, մասնագետների վերապատրաստման, հիվանդանոցների մոբիլիզացման առումով), համակարգը նախապատրաստվել է և ադապտացվել․ «Մենք համոզված ենք, որ նվազագույնը ակտիվ դեպքերի որոշակի քանակ՝ մի քանի հազար, այժմ կարող ենք սպասարկել», - նշել է փոխվարչապետը։
Հետագա զարգացումները, ըստ նրա, մեծապես կախված են լինելու Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացու և հատկապես տնտեսական գործունեություն կազմակերպողների պատասխանատվությունից։ Վերջիններիս համար այս ընթացքում հստակ կանոններ են սահմանվել։ Կանոնների չպահպանման համար նախատեսվել են նաև պատժիչ գործողություններ։ Այստեղ հիմնական գործիքը տեսչական մարմինն է, որն իրավասություն ունի ստուգումներ իրականացնելու, բայց քաղաքացիական վերահսկողությունն ամենաարդյունավետն է, նշել է Ավինյանը։
Մայիսի 3-ի առավտոյան 11։00-ի դրությանբ՝ Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվածության 2 հազար 386 դեպք, որոնցից 1035-ն՝ արդեն առողջացած, 35-ը՝ մահվան ելքով։ Դեպքերից 320-ն արձանագրվել են բուժաշխատողների մոտ։
Տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության սահմանափակումների թուլացման արդյունքում՝ վերջին օրերին նկատվում է վարակվածության դեպերի էական աճ։ Մայիսի 2-ին դեպքերն աճել են 113-ով, մայիսի 1-ին՝ 125-ով։ Իրավիճակը, երբ նոր դեպքերը երկու և ավել անգամ գերազանցում են ապաքինման դեպքերին, վերականգնվել է։
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի փոխանցմամբ, թվերի աճը պայմանավորված է տարբեր գործոններով․ նախ՝ մարդկանց շարժունակության աճով, բայց նաև որոշակի օջախանման գործոններով․ «Տեսնում ենք, որ կանոններն այնքան լավ չեն պահպանվել, որ հնարավոր լիներ կանխարգելել թե՛ արտադրական կոլեկտիվներում փոխանցումները, թե՛ պարզապես հավաքատեղիներում»։
Թորոսյանը նշել է նաև, որ վերջին օրերին աճել է նաև ծանր դեպքերի քանակը։ Այսօրվա դրությամբ վարակվածներից 65 վիճակը գնահատվում է ծանր, 35-ինը՝ ծայրահեղ ծանր։ Ըստ Թորոսյանի, նրանցից 9-ը միացված են արհեստական չնշառության սարքավորումներին։
«Մենք կարող ենք ակտիվ 3-ից 4 հազար դեպք վարել, որոնցից հազար հինգ հարյուրը՝ հիվանդանոցներում։ Այս պահին ունենք 850-ի կարգի ակտիվ դեպք հիվանդանոցներում և 350-ի կարգի՝ հյուրանոցներում, որտեղ ասիմպտոմ դեպքերն են պահվում են», - նշել է նախարարը։
Այս պային համակարգը մեծ ծանրաբեռնվածություն չունի, միևնույն ժամանակ, ըստ նախարարի, ակտիվ դեպքերը 3-4 հազարի հասցնելը ամենաանցանկանալի սցենարն է․ «Մենք ստիպված պետք է լինենք պացիենտների ավելի խորը սորտավորում անել»։
https://www.facebook.com/nikol.pashinyan/videos/249829552738506/
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ պարետատունը կգործի մինչև արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտը։
Այսօրվանից սկսած Հայաստանում մեծ հզորությամբ դիմակների արտադրություն կսկսվի, որը, ըստ վարչապետի, կթողարկի օրական մինչև 200.000 արտադրանք․ «Դիմակների առումով խնդիրներ չենք ունենա»։

Living With the Virus: Lockdown Relaxed in Armenia
"It is evident that until at least March-April next year, before a vaccine is found for COVID-19, we will continue having cases of infection" said Prime Minister Nikol Pashinyan in a special address together with Deputy Prime Minister, Commandant of the State of Exception, Tigran Avinyan and Health Minister, Arsen Torosyan. "Therefore, our task is, to do our best starting to create new conditions of cohabitation in order to be able to live parallel to the virus and not in lockdown. It is impossible to live confined for a whole year," said Pashinyan.
Most of the imposed restrictions related to the pandemic will be eased from May 4th, and most economic activities will be resumed, with a few exceptions. Educational institutions will remain closed, as will be large commerce facilities such as malls and large markets. Indoor entertainment and food serving facilities will also be closed giving way to only outdoor restaurants and cafes remaining open. Public transport will also be shut down and will only resume after a certain phase of adaptation and imposition of certain rules.
The restrictions allowed to avoid a total collapse of the health system, insists Avinyan. He believes that this has allowed the state to ramp up healthcare capacities (buying new respiratory machines, mobilization of hospitals, training of health personnel etc) and to prepare handling a few thousand cases at a time.
Future developments will greatly depend on the personal responsibility of each citizen and also businesses conducting economic activities. Business entities will have to abide by clear rules, violation of which will be punishable. Avinyan insists that the inspectorate will have a great role, although citizen control will be most effective.
As of morning May 4th, the National Center for Disease Control and Prevention of Armenia reported additional cases of infection and deaths compared to the previous day. Infection continues to spread, with a total of 2507 officially registered cases of which more than half (1393) continue treatment under medical supervision, while the rest have already been treated. 39 persons have succumbed to the disease complicated due to additional conditions. 320 of the total infected are medical personnel. Thus, eased movement and economic activities have significantly added the number of new infections jumping to around 120 each day.
Health Minister Arsen Torosyan also adds that the number of patients in a severe condition has also risen. 65 patients are estimated to be in a severe condition, with 35 being critically ill and 9 tubed to respiratory ventilators. "The rise is related to non-abiding with the rules that could have prevented large outbreaks in production collectives, and simply places where people gather."
We have a capacity to handle 3000-4000 cases daily, of which 1500 cases in hospitals. We keep 850 of the patients in hospitals, and isolate 350 asymptomatic patients in hotels. Torosyan
The health system is not believed to be overburdened, however reaching 3000-4000 cases undergoing treatment at a time is most undesired scenario. "We will have to do more thorough classification of patients," says Torosyan.
Pashinyan promised that a large production of face masks will be ramped up with 200.000 masks produced on a daily basis, "So we won't have problems of masks," he holds. The State of Exception office will run until the end of state of exception.