Ֆիրդուսի կառուցապատումը կոռուպցիա է
Ֆիրդուսի կամ 33 թաղամասի և հարակից փողոցի կառուցապատմամբ զբաղվող 17 ընկերությունների մեծ մասը փոխկապակցված է Էդուարդ Մելիքյանի հետ, որը տարիներ առաջ նույն թաղամասում կառուցապատում սկսած, ապա սնանկացած «Գլենդել Հիլզ» ընկերության գործադիր մարմի ղեկավարն է։ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը Ֆիրդուսի թաղամասի իրավական գործընթացի վերաբերյալ ուսումնասիրություն է իրականացրել և դրա հիման վրա՝ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրել իրավապահ մարմիններին։
«33-րդ թաղամասի կամ Ֆիրդուսի թաղամասի հետ կապված իրավական գործընթացը սկսվել է 2006-2007 թվականներին, նաև 2008 թվականին, երբ կառավարության որոշումներով այն գերակա հանրային շահ է հռչակվել։ Տարածքը ձեռք բերող է հայտարարվել «Սիթի Սենթր Դիվելոփմենթ» ընկերությունը, որի հիմնադիրն է Էդուարդ Մելիքյանը։ Այդ գործընթացում որպես կառուցապատող ներգրավվել է բավականին տխուր հռչակ ունեցող «Գլենդել Հիլզ» կազմակերպությունը։ Ծրագիրը, փաստորեն, չի իրականացվել, այսինքն՝ գործընթացը ձախողվել է 2007-2008 թվականներին հռչակված  և կնքված պայմանագրերի հիման վրա։ Ավելին՝ այս գործընթացներում որևէ ֆինանասական երաշխիքներ, որ ծրագիրը կիրականացվի, կազմակերպությունները  չեն ներկայացրել», ֊ Ֆիրդուսում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասել է հակակոռուպցիոն կենտրոնի փորձագետ Հայկ Մարտիրոսյանը։
Մարտիրոսյանն ընդգծել է՝ պետությունն ակնհայտորեն փորձել է օժանդակել նրանց․ 2014 թվականին կառավարությունը երաշխավորություն է ներկայացրել, որպեսզի այդ կազմակերպությունները արտաքին վարկային ռեսուրսներ ներգրավեն։ Նրգրավվելուց հետո նույնիսկ այդ պայմանագրերը որևէ ձև չեն հրապարակվել,  գաղտնի են պահվում և ծրագրը  չի իրականացվում։
«Այդ ընթացքում քաղաքացիների դժգոհություններ են առաջանում, որ իրացման ծրագրում իրենց սեփականության իրավունքը խախտվել է և խոչընդոտվել են պաշտպանության մեխանիզմները։
Այս ամենից հետո 2018 թվականի մարտ ամսվա վերջին դարձյալ տարածքը հռչակվում է գերակա հանրային շահ և ձեռք բերողը ճանաչվում է «Դիանար» ընկերությունը, որի հիմնադիրը  նույն Էդուարդ Մելիքյանն է՝ նախկին, արդեն չիրականացված ծրագրերով ներգրավված կազմակերպությունների հիմնադիրը, նույն «Գլենդել Հիլզ» կազմակերպության գործադիր մարմնի ղեկավարը։
Այս պայմաններում՝ ցույց տալու համար, իբր մրցակցություն է տեղի ունենում տարածքների ձեռքբերման  հետ կապված, «Դիանար» ընկերությունը 17 ընկերություններ է հիմնում։ Դրանց մեծ մասի հիմնադիրը նույն Էդուարդ Մելիքյանն է։
Ստացվում է, որ ձևական մրցակցություն ապահովելու փորձ է արվել՝ ցույց տալու համար, իբր թե տեսե՛ք՝ ընկերություններ են հիմնադրվել, որոնք պետք է քաղաքաշինական ծրագրեր ներկայացնեն՝ լավագույն լուծումներով տարածքը կաուցապատելու վերաբերյալ։ Այս գործընթացը, բնականաբար, իրենում  պարունակում է բավականին լուրջ կոռուպցիոն ռիսկեր, որովհետև ընկերությունները, որոնք ձախողում են ծրագիրը՝ սկսած 2006-2007 թվականներից, և ներառված են կոռուպցիոն բավականին լուրջ գործընթացներում («Գլենդել Հիլզ» կազմակերպության դեպքում՝ նույնիսկ հարուցված քրեակնա գործ կա աղետի գոտու վերաբերյալ), այդ ընկերությունները և նրանց հետ փոխկախակցված ներառված են նաև այս գործընթացներում»։
Այս հանգամանքներից ելնելով՝ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը ներկայացրել է հաղորդում հանցագործության մասին՝ պաշտոնատար անձանց կողմից համապատասխան գործարքների իրականացման մեխանիզմենրում չարաշահումներ թույլ տալու վերաբերյալ, եզրափակել է Մարտիրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկի՝ 33-րդ (Ֆիրդուսի) թաղամասի քանդման աշխատանքները սկսվել էին մոտ մեկ ամիս առաջ։ 19-րդ դարից ժառանգված շենքերից մեկը՝ «Սև շենքը», քանդվել է։  Աղյուսե շենքի քանդման աշխատանքները կանգնեցվեցին՝ տասնյակ մարդկանց ինքնաբուխ դիմադրության շնորհիվ։ Շինաշխատանքներն այժմ դադարեցվել են։
Ֆիրդուսի քանդման ու կառուցապատման ծրագիրն ունի տարիների վաղեմություն։ Թաղամասի կառուցապատումը արտոնվել է Սերժ Սարգսյանի օրոք։
2018թ․ մարտի 22-ին՝ հեղափոխությունից անմիջապես առաջ, կայացվել է վերջնական որոշումը։ Թաղամասի նկատմամբ «ճանաչվել է բացառիկ` գերակա հանրային շահ»։ Գերակա շահի քողի ներքո տեղի բնակիչներին որոշվել է տարհանել, իսկ թաղամասը, այդ թվում 19-20-րդ դարից ժառանգված շինությունները՝ ապամոնտաժել։ Երևանի հնագույն թաղամասերից մեկի (կառավարության բնորոշմամբ՝ «հին և խարխուլ շինությունների») փոխարեն որոշվել է կառուցել նոր՝ բիզնես-կենտրոնների և բնակելի շենքերի թաղամաս։
Որոշումն կայացվել է (հեղափոխությունից առաջ) և վերահաստատվել (նոր կառավարության օրոք)։
Նախագծի իրականացումը (առանց բաց մրցույթի) հանձնարարվել է Նարեկ Սարգսյանին, ով հայտնի է, օրինակ, մարդկանց ապօրինի ունեզրկման արդյունքում կառուցված Հյուսիսային պողոտայի, Հաղթանակի զբոսայգու կանաչ տարածքի հաշվին կառուցված դղյակների նախագծմամբ և համակարգմամբ։
Ծրագրում ներգրավվել են մի շարք ընկերություններ՝ ներդրողներ և կառուցապատողներ, որոնք փոխկապակցված են  Էդուարդ Մելիքյանի և տասնյակ մարդկանց ունեզրկմամբ հայտնի «Գլենդել հիլս» ընկերության հետ։ Բնակիչների մեծ մասն արդեն տարհանվել է: Մնացած մասի հետ կառուցապատողները դեռ բանակցում են, նախատեսվում է, որ փոխհատուցման շուրջ համաձայնության գալուց հետո նրանք ևս կլքեն իրենց տները։
Ֆիրդուսի պատմական շենքերի ապամոնտաժման և թաղամասի ոչնչացման դեմ հանրային համախմբումը գործադիր իշխանությանն ու կառուցապատողներին որոշակի զիջումների դրդեց։ Տիգրան Ավինյանը հայտարարեց, որ «կառուցապատողների հետ բանակցությունների արդյունքում մի շարք դրական փոփոխություններ ենք մտցրել կառուցապատման նախագծում»։ Որոշվել է Հանրապետության և Տիգրան Մեծ փողոցներին հարակից հուշարձանները պահպանել իրենց տեղերում, վերարժևորել շենքերի ետնամասի ֆասադները և տվյալ տարածքների համար ստեղծել նոր, համահունչ զբոսաշրջային միջավայր՝ 2-4 հարկանի պատմական շենքերով, փայտե պատշգամբներով և հուշարձան շենքերի միջև 200մ հետիոտնային ճանապարհով: Փոխվարչապետը նշեց նաև, որ կառուցապատողների հետ քննարկվում է պատմական միջավայրի տարածքում՝ 2-րդ և 3-րդ հարկերում, ստեղծել մշակութային հայտնի գործիչների թանգարաններ, և վստահություն հայտնեց, որ «այս փոփոխությունները կփարատեն մտահոգությունները և Ֆիրդուսի թաղամասի կառուցապատման ծրագիրը էլ ավելի լավը ու ամբողջական կդարձնեն»։
Մտահոգությունները, սակայն, չփարատվեցին։ Կառուցապատման ծրագիրը քննադատող քաղաքացիները պնդում են՝ Ավինյանի առաջարկած փոփոխությունները զուտ կոսմետիկ բնույթ են կրում, չարաշահումներով, կոռուպցիոն ռիսկերով լի ծրագիրը, որն ամբողջապես խաթարում է Երևանի քաղաքաշինական պատկերը, ոչնչացնում պատմամշակութային միջավայրը, պետք է չեղյալ համարվի, հետագա աշխատանքները՝ քննարկվեն բաց հանրային և մասնագիտական հարթակներում։

Застройка ереванского квартала - коррупция
Большинство из 17 компаний, занятых в строительстве ереванского района Фирдоуси и прилегающей улицы, связывают с именем Эдуарда Меликяна - руководителя исполнительного органа «Глендейл Хиллз», компании, которая когда-то начала строительство в отмеченном месте, но впоследствии обанкротилась. Антикоррупционный центр Transparency International провел исследование правовой стороны процесса, на основании которого подал в правоохранительные органы заявление о преступлении.
«Правовой процесс, связанный с Фирдоуси, начался в 2006-2007 годах, а также в 2008-м, когда решениями правительства он был признан представляющим высший общественный интерес. Было объявлено о покупке территории компанией «Сити Сентр Дивелопмент», которую основал Эдуард Меликян. В качестве застройщика в процесс была вовлечена пресловутая «Глендейл Хиллз». Программа, фактически, не была реализована, то есть процесс, начатый на основании заключенных в 2007-2008 годах соглашений, провалился. Более того, в этих процессах организации не предоставили никаких финансовых гарантий касательно реализации программы», - в пятницу, 10 июля, в ходе пресс-конференции на территории Фирдоуси заявил эксперт Антикоррупционного центра Айк Мартиросян.
По его словам, государство явно пыталось оказать им содействие: в 2014 году правительство представило поручительство с тем, чтобы эти организации привлекли извне кредитные ресурсы. Даже после привлечения ресурсов соглашения не были обнародованы, они хранятся в тайне, а программа не осуществляется.
«В то же время у граждан появляется недовольство в связи с тем, что в программе реализации было нарушено их право собственности, а механизмам защиты препятствовали.
В конце 2018 года территорию снова признали представляющей высший общественный интерес, покупателем стала компания «Дианар», основал которую все тот же Эдуард Меликян - основатель организаций, привлеченных в рамках прежних, нереализованных программ, и руководитель исполнительного органа «Глендейл Хиллз».Чтобы создать видимость конкуренции в борьбе за приобретение территории, «Дианар» основала 17 компаний, в роли основателя большинства из них выступает тот же Эдуард Меликян.
Выходит, что попытка обеспечения мнимой конкуренции нужна была для того, чтобы показать: якобы основаны компании, которые должны представить градостроительные программы с лучшими решениями касательно застройки территории. Этот процесс, естественно, содержит в себе довольно серьезные коррупционные риски, потому что компании, срывающие программу с 2006-2007 годов и вовлеченные в довольно серьезные коррупционные процессы (в случае с «Глендейл Хиллз» было заведено уголовное дело касательно зоны бедствия), и связанные с ними лица вовлечены и в эти процессы».
Исходя из этого, Антикоррупционный центр и представил заявление о преступлении в связи со злоупотреблениями, допущенными должностными лицами в механизмах осуществления соответствующих сделок, заключил Мартиросян.
Напомним, что около месяца назад началось разрушение одного из древнейших кварталов армянской столицы. Черного здания — одного из самых старых зданий - уже нет. Демонтаж кирпичного здания был прекращен в результате спонтанного сопротивления десятков граждан. Строительные работы также прекращены.
Программа демонтажа и строительства Фирдоуси длится не один год. Разрешение было выдано при Серже Саргсяне.
Окончательное решение приняли 22 марта 2018 года — непосредственно до начала массовых протестов с требованием отставки Саргсяна и смены власти. Квартал признали представляющим высший общественный интерес, под видом которого было принято решение эвакуировать местных жителей, а Фирдоуси, в том числе постройки 19-20 веков, - демонтировать. Вместо «старых и обветшалых построек», как их охарактеризовало правительство, приняли решение о строительстве нового квартала с бизнес-центрами и жилыми домами.
Решение было принято до смены власти в 2018 году и подтверждено уже при новом правительстве.
Осуществление проекта (без открытого конкурса) поручили Нареку Саргсяну, известному, к примеру, проектированием дворцов, построенных в зеленой зоне Парка победы и Северного проспекта.
К программе привлекли ряд компаний - инвесторы и застройщики, - которые связаны с Эдуардом Меликяном и «Глендейл Хиллз», прославившейся экспроприацией десятков человек. Большая часть местных жителей уже эвакуирована. С остальными застройщики продолжают вести переговоры. Предполагается, что после договоренности по вопросу компенсации они тоже покинут свои дома.
Сплоченность общества, выступившего против демонтажа исторических зданий и уничтожения квартала, заставила исполнительную власть и застройщиков пойти на уступки. Вице-премьер Тигран Авинян заявил, что «в результате переговоров с застройщиками в проект внесен ряд положительных изменений». Было решено оставить на своих местах памятники близ улиц Республики и Тиграна Меца, провести переоценку фасадов и тыла зданий и создать для этих территорий новую туристическую среду с 2-4-этажными историческими зданиями, деревянными балконами и 200-метровой пешеходной дорожкой между зданиями-памятниками.
Авинян также заявил, что с застройщиками обсуждается вопрос создания на втором и третьем этажах исторической среды, музеев знаменитых деятелей культуры, и выразил убеждение, что данные изменения развеют беспокойство и сделают программу застройки квартала лучше и целостней.
Беспокойство, однако, не развеяно. Критикующие программу граждане утверждают: предложенные Авиняном изменения носят чисто косметический характер. По их словам, программа, полностью искажающая облик Еревана и уничтожающая историко-культурную среду, должна быть отменена, а дальнейшие работы, по их мнению, необходимо обсуждать на открытых и профессиональных площадках.