Այս պահին ունենք 3621 զոհ և 321 անհետ կորած․ Փաշինյան
Այսօրվա դրությամբ ունենք 3621 զոհ և 321 անհետ կորած, ԱԺ-ում հարցուպատասխանի ժամանակ հայտնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Փաշինյանը նաև հայտնել է, որ առկա է ԴՆԹ հետազոտման մեջ գտնվող 201 մարմին կամ մասունք, ինչպես նաև ավելի քան 100 նույնականացված մարմին, որ նույնականացվել են կոնկրետ հարազատների հետ, բայց վերջիններս, տարբեր պատճառներով, առայժմ հրաժարվում են ընդունել այդ փաստը, ինչը հասկանալի է:
«Մեր շատ հայրենակիցներ հավատում են, որ իրենց հարազատները ողջ են, գերեվարված են, կան ընտանիքներ, որ չեն վստահում ԴՆԹ հետազոտության արդյունքներին, և իրենք իրենց նախաձեռնությամբ արտերկրում նախաձեռնում են ԴՆԹ հետազոտություն, չնայած մենք պատրաստակամություն ենք հայտնում նման դեպքերում պետական միջոցներով իրականացնել, բայց կան դեպքեր, երբ ասում են՝ թողեք, որ մեզ համար պրոցեսը լինի հսկողության տակ»,- նշել է պաշտոնյան:

2026 г. 12 июля, воскресенье
На сегодняшний день количество жертв в карабахской войне 2020 года составляет 3621, без вести пропавших – 321, заявил премьер-министр Армении на встрече с депутатами в среду, 14 апреля.
По словам Никола Пашиняна, 201 тело (или останки) находятся на этапе ДНК экспертизы, идентифицированы трупы более 100 человек. Процесс осуществлялся совместно с родными, которые, однако, по различным причинам, пока отказываются признавать этот факт: их, отметил премьер, можно понять.
«Многие наши соотечественники верят, что их родные живы, попали в плен. Есть семьи, не верящие в результаты исследования ДНК. И они инициируют проведение экспертизы заграницей, несмотря на то, что мы выражаем готовность сделать это на госсредства. Но бывают случаи, когда говорят: оставьте, пусть процесс будет под нашим контролем», -заявил премьер.