Ադրբեջանցի «բնապահպանների» դիրքորոշման վերաբերյալ
Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունները խորը մտահոգություն են հայտնում քաղաքական մանիպուլյացիաներով զբաղված ադրբեջանցի «բնապահպանների» դիրքորոշման վերաբերյալ, որը «հանգեցնում է ռազմական ագրեսիայի ուժեղացմանը» և «կանխում հայ-ադրբեջանական ռազմական հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, վատթարացնում սոցիալ-էկոլոգիական վիճակը սահմանամերձ շրջաններում»:
Հայաստանյան ՀԿ-ների հայտարարությունը
— Արցախի 120.000 բնակչության համար կենսականորեն կարևոր, Հայաստանն Արցախին կապող Լաչինի միջանցքի շրջափակումը սկսվել է Արցախում հանքարդյունաբերության ռիսկերի մասին հայտարարած ադրբեջանցի «բնապահպանների» գործողություններով։ Լաչինի միջանցքում տեղակայված «բնապահպաններին» փոխարինել են Ադրբեջանի զինված ուժերը, որոնք քաղաքական պահանջներ են ներկայացնում բռնի մեթոդներով։
2023թ. հունիսին Ադրբեջանի՝ շրջակա միջավայրի խնդիրներով զբաղվող պաշտոնական գործակալությունը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի կողմից Էսպոո (Espoo) կոնվենցիայի խախտման մասին՝ կապված Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող Երասխ գյուղում մետալուրգիական գործարանի կառուցման հետ։
Հայտարարության հիմնավորման մեջ խեղաթյուրվում են փաստեր, որոնք իբր վկայում են կոնվենցիայի դրույթների խախտման մասին։ Մետալուրգիական ձեռնարկության արտադրողականությունը կազմում է տարեկան 100 հազար տոննա՝ 10 անգամ պակաս, քան տարեկան 1 միլիոն տոննա արտադրության նվազագույն ծավալը, որը կարող է դիտարկվել կոնվենցիայի պահանջների շրջանակներում:
Ինչ վերաբերում է տեղեկատվությանը, ապա Հայաստանը հավատարիմ է բաց կառավարման սկզբունքներին (OGP) և Օրհուսի կոնվենցիայի պահանջներին, և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման վերաբերյալ պահանջվող տեղեկատվությունը հրապարակվում է պաշտոնական կայքերում, որտեղ նշված են արտադրության հիմնական տեխնիկական չափորոշիչները և տրված է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատումը: Երասխի գործարանի վերաբերյալ փաստաթղթերը հրապարակված են նաև հանրային բաց հարթակում: ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունն արձագանքել է ադրբեջանական կողմի հայտարարությանը: Սակայն, ինչպես Լաչինի դեպքում, ադրբեջանցի «բնապահպաններին» փոխարինել են զինվորականները, որոնք կրակել են Երասխի գործարանի շինհրապարակի վրա, ինչի հետևանքով երկու բանվոր ծանր վիրավորվել են։
2023թ. հուլիսին ադրբեջանցի «բնապահպանները» բաց նամակ են հղել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունների շահագործման պատճառով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում բնապահպանական կայունության խախտման մասին։ Նշենք, որ ցանկում թվարկված ընկերություններից մի քանիսը գոյություն չունեն: Նամակն ընդհանուր առմամբ իրական և կեղծ փաստերի խառնուրդի օրինակ է:
Հայաստանում հանքարդյունաբերության մասին տեղեկատվություն կարելի է ստանալ www.eiti.am կայքից, որը Հայաստանի՝ միջազգային Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (ԱՃԹՆ/Extractive Industry Transparency Initiative) անդամի կարգավիճակ ունեցող երկրի պաշտոնական կայքն է:
Հանքարդյունաբերության ոլորտն ամբողջ աշխարհում է խնդրահարույց: Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներս, գիտակցելով կլիմայի փոփոխության և կայուն զարգացման գլոբալ ռիսկերը, գործադրում ենք բոլոր ջանքերը՝ նվազեցնելու դրանք, բարձրաձայում ենք կոնկրետ խնդիրների մասին և բանակցում կառավարության և բիզնեսի հետ ԱՃԹՆ-ի շրջանակներում: Ինչպես նաև առանձին հարցերի շուրջ ուղղակի ձևաչափով փորձում ենք հասնել օրենսդրական փոփոխությունների՝ ուղղված ռիսկերի նվազեցմանը և սոցիալական ու բնապահպանական իրավունքների պաշտպանությանը:
Կարծում ենք, որ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության գիտակից ներկայացուցիչները պետք է ուշադրություն դարձնեն կլիմայական սպառնալիքներին, Կասպից ծովի ավազանի շարունակական աղտոտմանն ու արդյունաբերական թափոնների աղտոտումից տուժած տեղի բնակչության իրավունքների ոտնահարմանը, և ձգտեն բարելավել սոցիալական և բնապահպանական իրավիճակը, նվազեցնել կլիմայական ռիսկերը և բարելավել տեղի բնակչության և քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներկայացուցիչների իրավունքների պաշտպանությունը, որոնք հայտնվել են իրավապահ մարմինների և ընդհանուր առմամբ պետության կողմից ֆիզիկական անվտանգության սպառնալիքների ներքո:
Խոսքը, մասնավորապես, Ադրբեջանի նավթագազային արդյունաբերության խնդիրների մասին է, որը երկրի և նրա անմիջական ղեկավարության հիմնական եկամտի աղբյուրն է։
Ի գիտություն ադրբեջանցի «բնապահպանների»՝ նշենք, որ 2006թ. Կասպից ծովի բոլոր ափամերձ երկրները, այդ թվում՝ Ադրբեջանը, վավերացրել են «Կասպից ծովի ծովային միջավայրի պաշտպանության շրջանակային կոնվենցիան» (Թեհրանի կոնվենցիա)։ Կասպից ծովի արևմտյան ափին գտնվող նավթի և գազի պաշարներով հարուստ Ապշերոնի թերակղզու 21,3 հազար հեկտար տարածքը խիստ աղտոտված է նավթով և նավթամթերքներով: Նավթի երկարատև արտահոսքերն այս տարածքում առաջացրել են շրջակա միջավայրի և բնական լանդշաֆտի (TACIS 2009) լուրջ մարդածին փոփոխություններ: Ապշերոնի թերակղզում ամենաթունավոր տարրերն են B, Al, Pb, U, Se, Fe, C, Na և Mg: (https://tehranconvention.org/system/files/tcis/caspian_soe_2011_rus.pdf) Այսպիսով, Ադրբեջանի նավթագազային արդյունաբերությունը զգալի վտանգ է ներկայացնում Կասպից ծովի ավազանի երկրների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Թուրքմենստանի և հենց Ադրբեջանի համար։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղն անցնում է Վրաստանի տարածքով՝ ընդգրկելով Բորժոմի ազգային պարկի մի մասը, որը հարուստ է Վրաստանի հիմնական արտահանող ապրանքներից «Բորժոմի» հանքային ջրի աղբյուրներով, միջազգային նշանակություն ունի առողջապահական և սպորտային զբոսաշրջության տեսանկյունից: Վրաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները մի քանի տարի դեմ են արտահայտվել հատուկ պահպանվող տարածքով նավթամուղի անցկացմանը՝ մատնանշելով հնարավոր արտահոսքի և վթարների ռիսկերը հատկապես հանքային ջրերի աղբյուրների համար։ Նրանք պահանջում էին փոխել նախագծի երթուղին։ Սակայն ներդրողները և Ադրբեջանի կառավարությունը չհամաձայնեցին բարձրացնել ծրագրի արժեքը, և այն իրականացվեց լրացուցիչ պայմաններով։ Հաշվի առնելով «կանաչ» էներգետիկ անցման անհրաժեշտությունը՝ պետք է իրականացնել Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան և նավթագազային արդյունաբերության այլ նախագծերի գործունեության, կատարված և չկատարված պարտավորությունների, ինչպես նաև ջերմոցային գազերի արտանետումների և շրջակա միջավայրին հասցված վնասների միջազգային աուդիտ:
Նեֆթչալիի շրջանի Միրղուրբանլի և Յենի Գիշլագ գյուղերի բնակիչները դժգոհում են ռադիոակտիվ յոդի արտանետումներից, որոնք «Ազեր Յոդ» ՍՊԸ-ին պատկանող Նեֆթչալայի յոդի և բրոմի գործարանի թափոններն են: Բնակիչներն ուղարկել են մամուլին։ Միլ-Մուգանի ոռոգման ջրանցքի լուսանկարը՝ շագանակագույն պարունակությամբ։ Մամուլն անդրադարձել էր ահազանգին՝ պատրաստված հոդվածում նշելով, թե բողոքները չեն համապատասխանում իրականությանը, և հղում անելով միայն ձեռնարկության աշխատակիցներին։ https://media.az/society/1067841929/radioaktivnyy-yod-travit-zhiteley-neftchaly-foto/
2023թ. Ադրբեջանի Գեդաբեկի շրջանի Սոյուդլու գյուղի բնակիչները դեմ են արտահայտվել ցիանային պոչամբարի կառուցմանը: Այն նախատեսված էր Գյադաբայի ոսկու և արծաթի հանքավայրի շահագործման արդյունքում առաջացած թափոնների համար: Բնակիչները մտահոգված են իրենց արոտավայրերին և ջրերին սպառնացող վտանգներից։ Նրանց նկատմամբ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկվել են բռնի գործողություններ՝ մահակների, ռետինե փամփուշտների, պղպեղի և արցունքաբեր գազի կիրառմամբ։ (https://caneecca.org/azerbajdzhan-mestnoe-naselenie-protiv-czianidnogo-ozera/): ՀՀ վարչապետնի ուղղված հայտարարության տակ ստորագրած ադրբեջանական կազմակերպություններից որևէ մեկը չի գործել ի պաշտպանություն Սոյուդլու գյուղի բնակիչների և շրջակա միջավայրի։
Նշենք, որ 2017թ. դադարեցվել էր Ադրբեջանի անդամակցությունն Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (EITI) այս նախաձեռնության սկզբունքների խախտման, քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ երկրի կառավարության մշտական ճնշման և կոշտ միջոցների կիրառման, ինչպես նաև՝ քաղաքական ընդդիմախոսների և լրագրողների նկատմամբ հետապնդումների պատճառով։ Այն հասարակական ակտիվիստները, ովքեր հանդես էին գալիս Ադրբեջանում հանքարդյունաբերության ոլորտի բաց և հաշվետվողական լինելու օգտին, կա՛մ ձերբակալվեցին, կա՛մ ստիպված եղան լքել երկիրը քաղաքական հետապնդումների պատճառով: (https://bankwatch.org/press-release/azerbajdzhan-otstranen-ot-ipdo-po-zayavleniyu-bankwatch-i-counter-balance?lang=ru)
Ադրբեջանի հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունները Ադրբեջանի կառավարության ագրեսիվ քաղաքականության մասն են կազմում` կատարելով ավտորիտար պետական ռեժիմի պատվերը, միանալով Հայաստանի դեմ տարվող ռազմական, տեղեկատվական ագրեսիային և փորձելով ահաբեկել Հայաստանի բնակչությանը:

В связи с позицией азербайджанских "экологов"
Армянские общественные организации высказывают глубокую озабоченность позицией азербайджанских “экологов”, которые занимаются политическими манипуляциями, приводящими к усилению военной агрессии в регионе Южного Кавказа, и препятствующими мирному урегулированию армяно-азербайджанского военного конфликта, ухудшению социально-экологической ситуации в приграничных районах.
Блокада Лачинского коридора, соединяющего Армению и Арцах, и являющегося жизненно неоходимой артерией для 120 000-го населения Арцаха, началась с акции азербайджанских “экологов”, заявивших о рисках горнодобывающей отрасли в Арцахе. Расположившихся в Лачинском коридоре “экологов” сменили вооруженные силы Азербайджана, которые выставляют политические требования, используя насильственные методы.
В июне 2023 г. официальное ведомство Азербайджана, занимающееся охраной окружающей среды, выступило с заявлением о нарушении конвенции Эспоо со стороны Армении, в связи со строительством металлургического завода в селе Ерасх, расположенного в Армении, на границе с Азербайджаном.
В обосновании заявления искажены факты, которые якобы свидетельствуют о нарушении положений конвенции. Масштабы металлургического предприятия – 100 000 тонн продукции в год, в 10 раз меньше, чем минимальный объем продукции – 1 миллион тонн в год, который может рассматриваться в рамках требований конвенции. Что касается информации, то Армения придерживается принципов открытого управления (OGP), и требований Орхусской конвенции, и выставляет на официальных сайтах требуемую информацию по ОВОС, где указаны основные технические параметры производства, и дана оценка воздействия на окружающую среду. Документация по заводу в Ерасхе также опубликована в открытом доступе. Министерство окружающей среды РА откликнулось на заявление азербайджанской стороны. Однако, как и в случае с Лачином, азербайджанских “экологов” сменили военные, которые обстреляли территорию строительства завода в Ерасхе, в результате двое рабочих были тяжело ранены.
В июле 2023 г. азербайджанские “экологи” направили открытое письмо премьер-министру Армении Николу Пашиняну о нарушении экологической стабильности в регионе Южного Кавказа из-за работающих горнодобывающих предприятий. Отметим, что некоторых предприятий, указанных в списке, не существует. Письмо, в целом, является примером смеси действительных и ложных фактов.
Отметим, что информацию о горнодобывающей промышленности Армении можно получить на сайте www.eiti.am, который является официальным сайтом Армении - страны со статусом члена международной инициативы ИПДО (Инициатива прозрачности добывающей отрасли).
Добывающая область является проблемной во всем мире. Мы, представители гражданского общества Армении, сознавая глобальные риски в аспекте изменения климата и устойчивого развития, прилагаем все усилия для снижения этих рисков, поднимаем конкретные проблемы и проводим переговоры с правительством и бизнесом в рамках ИПДО, а также в прямом формате по отдельным вопросам, добиваемся законодательных реформ, направленных на снижение рисков и защиту социально-экологических прав.
Считаем, что сознательные представители азербайджанского гражданского общества должны обратить внимание на климатические угрозы, на продолжающееся загрязнение бассейна Каспийского моря, и нарушение прав местного населения, пострадавшего от загрязнения промышленными отходами и добиваться улучшения социально-экологической ситуации, снижения климатических рисков и улучшения в вопросе защиты прав местного населения и активных представителей гражданского общества, оказавшегося под угрозами физической безопасности со стороны правоохранительных органов и государства в целом. В частности, речь идет о проблемах нефтегазовой отрасли Азербайджана, являющейся главным источником дохода страны и ее непосредственного руководства. К сведению азербайджанских “экологов» отметим, что в 2006 году все прибрежные страны Каспийского моря, в том числе и Азербайджан, ратифицировали «Рамочную конвенцию по защите морской среды Каспийского моря» - Тегеранскую конвенцию. Апшеронский полуостров, расположенный на западном побережье Каспийского моря, богатый нефтяными и газовыми месторождениями, сильно загрязнен нефтью и нефтепродуктами. В различной степени нефтью загрязнена территория в 21,3 тыс. га. Многолетние разливы нефти вызвали в этом районе серьезные антропогенные изменения окружающей среды и природного ландшафта (ТАСИС 2009). Наиболее токсичными элементами на Апшеронском полуострове являются B, Al, Pb, U, Se, Fe, C, Na и Mg. (https://tehranconvention.org/system/files/tcis/caspian_soe_2011_rus.pdf). Таким образом, нефтегазовая отрасль Азербайджана представляет существенную угрозу для стран Каспийского бассейна - Исламской Республики Иран, Республики Казахстан, Российской Федерации, Туркменистана и для самого Азербайджана.
Нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан проходит по территории Грузии, охватывая часть Боржомского национального парка, имеющего международное значение в плане оздоровительного и спортивного турзима, с источниками минеральных вод “Боржоми” – одной из основных статей экспорта Грузии. Грузинские представители гражданского общества несколько лет выступали против прокладки нефтепровода через особо охраняемую территорию, указывая на риски возможных утечек и аварий. Они требовали изменить маршрут проекта. Однако, инвесторы и правительство Азербайджана не пошли на удорожание проекта, и он был реализован при наличии дополнительных условий. С учетом необходимости “зеленого” энергетического перехода, следует сделать международный аудит деятельности БТД, и других проектов в нефте-газовой отрасли, выполненных и невыполненных обязательств, а также по вопросу увеличения объема выбросов парниковых газов и ущербов, нанесенных окружающей среде.
Жители сел Миргурбанлы и Йени Гышлаг района Нефтчали жалуются на сбросы радиоактивного йода, являющиеся отходами Нефтчалинского йодобромного завода, принадлежащий ООО «Азер-Йод». Жители отправили прессе фото Миль-Муганского оросительного водоканала с коричневым содержимым. Пресса отреагировала на сигнал тревоги, утверждая, что жалобы не соответствуют действительности, сославшись при этом только на работников предприятия. https://media.az/society/1067841929/radioaktivnyy-yod-travit-zhiteley-neftchaly-foto/
В 2023 г. жители села Союдлу Гедабекского района Азербайджана выступили против строительства цианового хвостохранилища, предназначенного для отходов золотоизвлекательного производства в ходе добычи золота и серебра месторождения “Гядабей”. Жители опасались за негативные последствия для их пастбищ и вод. Против жителей были применены насильственные меры со стороны правоохранительных органов, с применением дубинок, резиновых пуль, перцового и слезоточивого газов. (https://caneecca.org/azerbajdzhan-mestnoe-naselenie-protiv-czianidnogo-ozera/). Никто из азербайджанских организаций, подписавших заявление, не выступил в защиту жителей Союдлу и окружающей среды.
Отметим, что в 2017 г. членство Азербайджана в процессе Инициативы прозрачности добывающей области (ИПДО) было остановлено, из-за нарушения принципов этой инициативы, из-за постоянного давления и применения суровых мер правительства страны в отношении гражданского общества, а также преследования политических оппонентов и журналистов. Более того, те общественные активисты, которые выступали за открытость и подотчетность добывающей отрасли в Азербайджане, были либо арестованы, либо вынуждены были уехать из страны по причине политического преследования. (https://bankwatch.org/press-release/azerbajdzhan-otstranen-ot-ipdo-po-zayavleniyu-bankwatch-i-counter-balance?lang=ru).
Заявления азербайджанских неправительственных организаций являются частью агрессивной политики правительства Азербайджана, выполняя заказ авторитарного государственного режима и присоединяясь к военной и информационной агрессии против Армении в попытке запугать население Армении.