Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ Վրաստանում բացեցին Մանթաշովի կիսանդրին
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է հայկական Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի, որից հետո եկեղեցու բակում մասնակցել է հայ մեծ բարերար Ալեքսանդր Մանթաշովի կիսանդրու բացման արարողությանը:
Թբիլիսիում Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Վրաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, պատասխանել նրանց հետաքրքրող հարցերին, որոնք առավելապես վերաբերել են Վրաստանում հայ համայնքի հոգևոր, մշակութային, կրթական կյանքի կազմակերպմանն ու զարգացմանը, հայրենիքի հետ վիրահայ համայնքի կապերի սերտացմանը, երկու երկրների միջև սահմանային անցակետերի գործունեության բարելավմանն ու այլ խնդիրների:
Պաշտոնական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը  Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի հետ այսօր մասնակցել է հայ-վրացական գործարար համաժողովի բացմանը:
ՀՀ նախագահը խոսել է Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարվող ներդրումների, տնտեսության առաջնահերթ ուղղությունների, համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման ընթացքում երկրի տնտեսության մեջ որոշ ոլորտներում արձանագրված դրական ցուցանիշների և դեռևս առկա խնդիրների մասին: «Ես հպարտ եմ, որ տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում շատ արագ է զարգանում, և այս տարի մենք ակնկալում ենք այս ոլորտում 25 տոկոսի աճ: Այն, որ այսօր համաշխարհային առաջատար  ընկերություններն այդ հանգամանքին ուշադրություն են դարձնում և Հայաստանում ներդրումներ են կատարում, մեզ, իհարկե, ուրախացնում և մեծ հույսեր է ներշնչում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President Serzh Sargsyan, in Georgia on official visit, today visited the St. Etchmiadzin Armenian Church in Tbilisi and later attended the unveiling of the bust of the great Armenian benefactor Alexander Mantashov, reads a statement on the Armenian president's official website.
In Tbilisi, Sargsyan also met with members of Georgia's Armenian community and answered their questions, which were mainly related to organizing and developing the spiritual, cultural and educational life of their community, strengthening their community's relations with the homeland, improving the work of checkpoints at the border of the two countries and other issues.
Within the scope of his official visit, Sargsyan, together with Georgian President Mikheil Saakashvili, participated at the opening of the Armenian-Georgian Business Forum.
The Armenian state leader spoke about investments made into the economy of Armenia, priority areas of the Armenian economy, positive changes registered in some areas of the economy in eliminating the consequences of the global financial and economic crisis and about tasks ahead.
“I am proud that the IT sector is developing rapidly in Armenia — this year we anticipate a 25 percent increase in this sector. The very fact that the world’s leading companies are interested and make investments in Armenia is certainly very pleasing for us and inspires great hope,” he said.