Ակտիվիստին «լակոտ» անվանած նախկին նախարարը խախտել է էթիկայի կանոնները․ Հանձնաժողով
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը որոշել է, որ ակտիվիստին «լակոտ» անվանած Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանը խախտել է էթիկայի կանոնները:
Հանձնաժողովի կայքի փոխանցմամբ՝ հարուցված վարույթի արդյունքում հաստատվել է եզրակացությունը, որում ասվում է որ բնապահպանության նախկին նախարար, այժմ՝ Կոտայքի մարզպետ Արամ Հարությունյանը թույլ է տվել «Հանրային ծառայությունների մասին» օրենքի 28-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 5-րդ կետով նախատեսված էթիկայի կանոնի խախտում, այն է՝ չի ցուցաբերել հարգալից վերաբերմունք այն անձանց նկատմամբ, որոնց հետ շփվել է իր լիազորություններն իրականացնելիս։
Եզրակացությունն ուղարկվել է ՀՀ նախագահին և վարչապետին։
Հիշեցնենք, որ վարույթը հարուցվել րէ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրենի դիմումի հիման վրա։
Դիմումը կապված է մարտի 25-26-ին Երևանում անցկացվող «Պատասխանատու հանքարդյունաբերություն. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» թեմայով միջազգային կոնֆերանսի ընթացքում տեղի ունեցած միջադեպի հետ, որի մասնակիցն են դարձել բնապահպան ակտիվիստներն ու ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը:
««Անպատասխանատու» որակելով Հայաստանում իրականացվող հանքարդյունաբերությունը՝ բնապահպան ակտիվիստները միջոցացառման դահլիճում կազմակերպել էին բողոքի ակցիա՝ իրենց դժգոհությունն արտահայտելով Հայաստանի հանքարդյունաբերության և դրա նկատմամբ ՀՀ բնապահպանության նախարարության անարդյունավետ վերահսկողության առնչությամբ: Ի պատասխան ակցիայի մասնակիցների հնչեցրած կարծիքների՝ նախարարը սպառնացել էր ակցիայի մասնակիցներից մեկին, ասելով. «Չափդ ճանաչի, ականջներդ կպոկեմ, կտամ ձեռքդ, լակոտ»:

Former RA Minister of Nature Protection Aram Harutyunyan who called an activist "urchin" (lakot) violated the rule of ethics, according to a recent decision by the Commission on Ethics of High-Ranking Officials.
The Commission concluded that former environment minister, current Kotayk regional governor (marzpet) Aram Harutyunyan violated the ethics rule prescribed by the RA Law on Public Service Article 28 Section 3 Paragraph 5, which is for high-ranking officials to show respect for all those with whom they interact while carrying out their official duties.
The conclusion was sent to the president and prime minister of Armenia.
Recall, the proceedings were launched based on an application submitted by the deputy director of theTransparency International Anti-Corruption Center.
The application was related to an incident that occurred during the international conference "Responsible Mining in Armenia: Challenges and Opportunities" on March 25–26 between activists and the nature protection minister. Calling mining in Armenia "irresponsible," activists disrupted the conference, expressing their dissatisfaction with mining in Armenia and ineffective supervision by the Ministry of Nature Protection. In response, the minister threatened one of the activists, saying, "Know your limits; I'll tear off your ears and place them in your hands, urchin."