Ադրբեջանցի լրագրողի միակ հանցանքը․ «Լրագրողներ առանց սահմանների»
Ադրբեջանական «Հայելի» թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովի նախնական կալանքը գլխավոր դատախազության միջնորդությամբ 4 ամսով երկարացնելու որոշումը վրդովեցրել է «Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությանը։
Համապատասխան հայտարարությամբ հանդես է եկել կազմակերպության՝ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար Յոհանն Բիրը․ «Միրկադիրովին կալանքի տակ պահելով՝ քաղաքականացված դատական համակարգը ցույց է տալիս, որ իրեն հրամայել են հետապնդել լրագրողին»։
«Նրա միակ հանցանքը անկախ կարծիք ունենալն է, ու մենք ևս մեկ անգամ իշխանություններին կոչ ենք անում հանել մեղադրանքն ու լրագրողին ազատ արձակել»,- ասել է Բիրը։
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը, սակայն, պնդում է՝ կա վտանգ, որ ազատ արձակվելու դեպքում Միրկադիրովը կփորձի փախուստի դիմել։ Դատարանը մերժել է լրագրողի միջնորդությունը՝ իրեն թույլ տալ մնալ մոր մոտ՝ հաշվի առնելով վերջինիս առողջական վատ վիճակը։

«Репортеры без границ» о единственном преступлении азербайджанского журналиста
Международная организация «Репортеры без границ» возмущена продлением досудебного ареста журналиста бакинской газеты «Зеркало» Рауфа Миркадырова (на фото) еще на четыре месяца по просьбе генеральной прокуратуры.
С соответствующим заявлением выступил глава отдела Восточной Европы и Центральной Азии организации Иоганн Бир: «Держа Миркадырова в заключении, политизированная судебная система демонстрирует, что ей приказали преследовать журналиста».
«Его единственное преступление - независимое мнение и мы вновь призываем власти снять обвинения и освободить журналиста», - сказал Бир.
Генеральная прокуратура Азербайджана утверждает, что есть опасность того, что Миркадыров попытается бежать, если его выпустить. Суд отклонил его просьбу учесть плохое состояние здоровья его матери и позволить ему остаться с ней.