Վարդգես Գասպարին՝ ոստիկանապետի և քաղբանտարկյալների մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ոստիկանությունը քաղաքացիական ակտիվիստ Վարդգես Գասպարիի դեմ 12 վարչական և 1 քրեական գործ է հարուցել, 2 քաղացիական հայց է ներկայացրել, կալանք է դրված ակտիվիստի հաշիվների վրա, նրա անչափահաս որդու հաշմանդամության թոշակը փոխանցվում է ոստիկանությանը, իսկ ինքը հնարավորություն չունի արտասահմանյան գործուղումների մեկնել։ Epress.am֊ի հետ զրույցում, սակայն, Գասպարին ասում է, որ չի պատրաստվում արտագաղթել, քանի որ արտագաղթելը կնշանակի խաչ քաշել իր` տարիներ տևող պայքարի վրա։
Գասպարին, այնուամենայնիվ, նշում է, որ ոստիկանության վերաբերմունքը և ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից իր հասցեին հնչեցված սպառնալիքները որոշակիորեն կաշկանդում են իրեն։ Նրա խոսքով՝ իր պիկետների և ակցիաների ընթացքում ինքը բազմիցս բռնության է ենթարկվել ոստիկանների կողմից, մասնավորապես, վնասվածք է ստացել ողնաշարի շրջանում, ինչի համար ոստիկանները երբեք չեն պատժվել։
Գասպարին ընդգծում է, որ քաղաքացիական շարժումների և բողոքողների դեմ իշխանություններն օգտագործում են բուֆերիզացիայի մոդելը, որը պետք է հաղթահարել։
«Չեմ հասկանում, երբ մարդիկ ասում են՝ դատավորը մեղավոր չի վճիռ կայացնելիս, իրեն վերևից են ասում։ Երբ ես ակցիա եմ անում Սերժ Սարգսյանի տան դիմաց, ոստիկանը կարող է ինձ, ինչպես ուրիշներին է ասում, ասել՝ ախպեր, դե ես պրոբլեմներ կունենամ։ Մարդիկ ասում են՝ էդ ոստիկանը ի՞նչ անի, իրեն հրամայում են։ Բայց ոչ ոք չի մտածում, որ հենց այդ պահին ոստիկանը խախտում է քո բողոքն արտահայտելու իրավունքը։ Այդ բուֆերները շարելով՝ իշխանությունները դառնում են անշոշափելի, անհասանելի։ Ու դրա համար ես պիկետ եմ կազմակերպում Սերժ Սարգսյանի տան դիմաց», ֊ նշում է Գասպարին։
Անդրադառնալով Հայաստանի քաղբանտարկյալներին՝ Վարդգես Գասպարին կարևոր է համարում ուշադրություն դարձնել, թե ինչպես են այդ մարդիկ ապրում բանտում։ Նա նշում է, որ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով անցնող քաղբանտարկյալ Արմեն Հովհաննիսյանը դատական նիստերից մեկի ժամանակ հայտարարել է, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում, ինչը պատշաճ ուշադրության չի արժանացել հանրության կողմից, մինչդեռ դա լրջագույն խնդիր է։
Ակտիվիստն ընդգծում է, որ Հովհաննիսյանը իր ելույթի վերջում նշել էր, որ շարունակելու է պայքարել իր գաղափարների համար, ու մարդիկ «մի կուշտ ծափ են տվել», բայց ամենակարևորը հասկանալն է, թե ինչ է նշանակում, երբ մարդը բանտում, փակ համակարգում ապրելով՝ ասում է, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում։

Vardges Gaspari Speaks About the Police and Political Prisoners (VIDEO)
Police have charged activist Vardges Gaspari with 12 administrative and 1 criminal cases, 2 civil lawsuits, his bank accounts have been under arrest, his teenage son’s disability benefits are transferred to the police, while he is not able to leave the country for business trips. While Epress.am spoke with Gaspari, he stated he is not considering leaving the country, because it would mean putting an X on his years long struggle.
Gaspari, nevertheless, notes that the Police’s treatment and Police Chief Vladimir Gasparyan threatening speeches directed toward him, definitely inhibit him. According to him, during his picketing and protests, he was subjected to violence multiple times by the police, especially, when he received an injury to his spine, which the police responsible were never punished.
Gaspari stresses that the ruling authorities use buffer zones (bureaucratic hierarchy), during social movements and protests to keep distance from the people, which needs to be overcome. “I don’t understand, when people say the judge is not guilty when deciding a verdict, he’s getting the order from above him. When I’m protesting in front of Serzh Sargsyan’s house, the police can say, as they tell others, ‘brother, I'll have a problem because of you.’ People say what should that cop do, he’s getting commands from his superior. But no one thinks at that moment that the police are violating your right to protest. When lining those buffers, the authorities become intangible and unreachable (to the people). That’s why I organize protests directly in front of Serzh Sargsyan’s house,” said Gaspari.
While referring to Armenia’s political prisoners, Vardges Gaspari considers it important to focus on how they are being treated in prison. He noted that Armen Hovhannisyan, a political prisoner included in Shant Harutyunyan and his friends' case, stated during a court hearing that his life was being threatened, while proper attention was not given by the public, when in fact, it is a serious issue.
The activist stressed that at the end of Hovhannisyan’s speech the latter noted that he will continue to fight for his ideals, and people “gave him an ovation,” but the most important part to comprehend is what it means when a person is sitting in jail, in a closed system and says that his life is in danger.