Կնոջը խոշտանգելու մեջ մեղադրվողի համար 5 տարվա ազատազրկում պահանջեցին
Մեղադրող դատախազը Գավառի բնակիչ Սարգիս Հակոբյանի համար 5 տարվա ազատազրկում է պահանջել, թեև Հակոբյանի կնոջ՝ տուժող Հասմիկ Խաչատրյանի փաստաբանը կարծում է, որ մեղադրյալը պետք է խստագույն պատիժ ստանա՝ 7 տարվա ազատազրկում։
Այսօր Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանում ավարտվել է կնոջը տարիներ շարունակ խոշտանգելու մեղադրանքով Սարգիս Հակոբյանի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը։ Մեղադրող Լալայանը հայտարարել է, որ ապացուցված է համարում 33-ամյա Հակոբյանի մեղքը։ Նա պահանջել է մեղադրյալին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման և վճիռը հրապարակելուն պես կալանավորել նրան: Դատավարության ընթացքում Հակոբյանը գտնվում է ազատության մեջ, նա ազատ էր արձակվել երկրից չբացակայելու ստորագրության դիմաց։
Հակոբյանը մեղադրվում է քրեական օրենսգրքի 119֊րդ հոդվածի (խոշտանգում) հատկանիշներով, որը 3-7 տարվա ազատազրկում է սահմանում։ Չնայած Հասմիկ Խաչատրյանի պաշտպան Տիգրան Մուրադյանը խստագույն պատիժ է պահանջում, մեղադրողը հաշվի է առել այն մեղմացուցիչ հանգամանքը, որ Սարգիս Հակոբյանի խնամքի տակ 1 անչափահաս երեխա կա։
Այսօրվա նիստին հնչեցրած իր ճառի ընթացքում Մուրադյանը նշել է, որ ամբաստանյալը դեռևս գործը դատարանում եղած ժամանակ շարունակել է ճնշումները տուժողի նկատմամբ, մասնավորապես, սպառնացել կնոջը։ Փաստաբանն ընդգծել է նաև, որ Հակոբյանը հանցագործությունը կատարել է այն ժամանակահատվածում, երբ դեռ իր նախկին դատվածությունը չէր մարվել․ Հակոբյանը նախկինում մեղավոր էր ճանաչվել խուլիգանություն անելու մեջ։
Հաջորդ դատական նիստը կայանալու է նոյեմբերի 20-ին։ Այդ օրը պաշտպանական ճառով հանդես կգա մեղադրվող կողմը։
Հիշեցնենք, որ Սարգիս Հակոբյանը դատարանում հայտարարել էր, որ ինքը կնոջը չի ծեծել, նրան հարվածել է մեկ անգամ՝ դեմքին: Նա նաև հերքել է Հասմիկ Խաչատրյանի այն ցուցմունքը, թե ամուսինը ծխախոտը հանգցրել է իր ձեռքին, և հայտարարել էր, որ կնոջ ձեռքի վերքը հին սպի է: Խաչատրյանը դատական նիստերի ընթացքում պնդել է, որ ամուսնու կողմից ծեծն ու խոշտանգումները պարբերական բնույթ են կրել։

В Армении прокурор потребовал 5 лет для обвиняемого в пытках над женой
Прокурор потребовал 5 лет тюрьмы для жителя Гавара Саргиса Акопяна, хотя адвокат пострадавшей, жены Акопяна Асмик Хачатрян, считает, что обвиняемый должен получить 7 лет – высшую меру по статье.
В суде первой инстанции Гегаркуникской области Армении завершилось производство по уголовному делу против Саргиса Акопяна, обвиняемого в применении пыток к жене в течение лет. Обвинитель заявил, что считает доказанной вину 33-летнего Акопяна. Он потребовал приговорить обвиняемого к 5 годам и арестовать сразу после оглашения вердикта. Отметим, что ранее Акопяна освободили под подписку о невыезде.
Он обвиняется по статье «пытка», предусматривающей 3-7 лет лишения свободы. И хотя адвокат женщины Тигран Мурадян требует высшей меры наказания, прокурор учел смягчяющее обстоятельство: на попечении у Акопяна несовершеннолетний ребенок.
Мурадян заявил, что Акопян продолжал оказывать давление на пострадавшую и во время судебного производства, в частности, угрожал жене. По словам адвоката, мужчина совершил преступление еще до погашения прежней судимости: ранее Акопяна признали виновным в совершении хулиганства.
Следующее судебное заседание назначено на 20 ноября. В этот день с речью выступит сторона защиты.
Напомним, что в суде Акопян заявил, что не избивал жену, ударил ее однажды – по лицу. Также он отрицает показания Асмик Хачатрян, согласно которым, муж гасил на ее руке сигарету. По его словам, на руке жены – давнишний шрам. Хачатрян утверждала, что избиение и пытки со стороны мужа носят периодичный характер.