Դատավորների եռյակը պատվեր է կատարում․ փորձագետը՝ զոհված զինվորի գործի մասին
Սյունիքի մարզի Ծիրանաձոր գյուղի մարտական հենակետում 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին զոհված շարքային զինծառայող, 19-ամյա Սարգիս Սահակյանի գործով դատավարությունը և նախաքննությունը խայտառակ և հանցավոր ընթացք են ունեցել։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Խաղաղության երկխոսություն» հասարակական կազմակերպության ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, ով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչն է։ Գործն այժմ Վերաքննիչ դատարանում է. տուժող կողմը պնդում է, որ Սարգիս Սահակյանը ինքնասպանություն չի գործել, մինչդեռ համաձայն առաջին ատյանի դատարանի վճռի` երիտասարդի ծառայակիցներ Արթուր Միսակյանը (ստացել է 4 տարի) և Արտաշես Խաչատրյանը (ստացել է 4,5 տարի) նրան ինքնասպանության են հասցրել։
Ռուբեն Մարտիրոսյանը պնդում է, որ դատապարտված երիտասարդները սպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու հետ կապ չունեն։ Ռազմական փորձագետը հիշեցրել է, որ դեռևս դատական նիստերի ժամանակ Միսակյանը նշել էր, որ իրեն ստիպել են ցուցմունք գրել Ռազմական ոստիկանությունում։ Նման հայտարարությամբ հանդես են եկել նաև գործով անցնող վկաները, ովքեր Սարգիս Սահակյանի ծառայակիցներն են եղել։
Այդ հայտարարությունների հիման վրա էլ Մարտիրոսյանը դիմել է ՀՔԾ՝ պահանջելով քննել «հանցակազմի տարրեր պարունակող փաստերը», սակայն հանցագործության մասին հաղորդումն առանց քննության է մնացել։
Փորձագետը չի վստահում նաև Վերաքննիչ դատարանի դատավորներին։ Նոյեմբերի 7-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում նա բացարկ է հայտնել դատավորական կազմին՝ Կարինե Ղազարյանին, Հենրիկ Տեր-Ադամյանին, Գրիշա Մելիք-Սարգսյանին։ Մարտիրոսյանը պատճառաբանել է, թե դատավորների նույն եռյակը նախկինում զինծառայողների գործերով ապօրինի վճիռներ է կայացրել, մասնավորապես, Թորգոմ Սարուխանյանի, Արտակ Նազարյանի և Ալբերտ Ադիբեկյանի գործերով։
«Բացարկս հիմնավորեցի նաև այն փաստով, որ Սահակյանի գործը վարույթ ընդունելիս եռյակը որոշում էր կայացրել այն քննել վճռաբեկության կարգով, ինչը մեկ անգամ ևս մտածելու հիմք է տալիս, որ դատավորները կրկին պատվեր են կատարում և ամեն կերպ ձգտելու են շրջանցել նախաքննական մարմնի կատարած հանցագործություններն ու առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի ապօրինի վճիռը», ֊ ասել է Մարտիրոսյանը:
Դատարանը բացարկը քննարկելու համար գնացել է խորհրդակցական սենյակ, իսկ այդ ընթացքում վկաներից մեկը՝ լեյտենանտ Գոռ Մարգարյանը հայտարարել է, որ ինքը ցանկանում է ցուցմունք տալ դատարանին և ներկայացնել նոր կարևոր փաստեր։
Ռազմական փորձագետը նշել է, որ այդ փաստը ակնհայտորեն վախեցրել է եռյակին, և խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո նախագահողը հայտարարել է, որ մերժում է Մարտիրոսյանի բացարկի միջնորդությունը, քանի որ վերջինս ընդամենը ստահոդ լուրեր է տարածում: Մերժումից հետո նախագահողը հայտարարել է, որ տեղի է ունեցել թյուրիմացություն՝ դատավորները իրավունք չունեին նիստը բացել, քանի որ օրենքը խախտվել էր՝ գործից անջատված մասով նախկին ամբաստանյալներից մեկը չէր ներկայացել դատարան։
Այդ հիմքով դատարանն ընդհատեց դատավարությունը՝ հայտարարելով, որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 12.30-ին։ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այդ օրն այդպես էլ պարզ չի դարձել՝ արդյո՞ք դատարանն իր նիստը համարել է ապօրինի, թե՝ ոչ: Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ տուժող կողմը համագործակցում է Միսակյանի և Խաչատրյանի պաշտպան, «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության փաստաբան Անի Թորոսյանի հետ, և իրենք համատեղ դատարանից արդարացման վճիռ են պահանջելու։

«Судьи выполняют заказ». Дело о смерти армянского военнослужащего
Судопроизводство по делу погибшего 5 ноября 2012г. на боевой позиции села Циранадзор Сюникской области Армении 19-летнего рядового Саргиса Саакяна, как и предварительное следствие, было позорным и преступным. Об этом в беседе с Epress.am заявил эксперт общественной организации «Диалог мира», представитель правопреемника пострадавшего Рубен Мартиросян. Дело в Апелляционном суде: пострадавшая сторона утверждает, что Саакян не совершал самоубийства, между тем, согласно вердикту суда первой инстанции, сослуживцы молодого человека Артур Мисакян (приговорен к 4 годам) и Арташес Хачатрян (4.5 года) довели его до суицида.
Мартиросян утверждает, что осужденные не имеют отношения к убийству или доведению до самоубийства. Еще в ходе судебных заседаний, напомнил эксперт, Мисакян заявил, что написать показания его заставили в Военной полиции. Такое же заявление сделали и свидетели по делу, также сослуживцы Саргиса Саакяна.
На основании этих заявлений эксперт обратился в Специальную следственную службу с требованием расследовать «факты, содержащие элементы состава преступления», однако сообщение о преступлении не рассмотрели.
Мартиросян не доверяет и судьям Апелляционного суда. На заседании 7 ноября он объявил отвод судейскому составу. Свой поступок эксперт объяснил тем, что в прошлом та же тройка судей выносила незаконные вердикты по делам военнослужащих, в частности, Торгома Саруханяна, Артака Назаряна и Альберта Адибекяна.
«Я обосновал отвод и тем, что, принимая к производству дело Саакяна, тройка решила рассмотреть его в апелляционном порядке, что еще раз дает повод думать, что судьи снова выполняют заказ и всячески будут стремиться обойти преступления органа предварительного следствия и незаконный вердикт судьи суда первой инстанции Наполеона Оганяна», - заявил эксперт.
Суд удалился в комнату совещаний, в это время один из свидетелей – лейтенант Гор Маргарян – выразил желание дать показания в суде и представить новые важные факты. Военный эксперт считает, что это заявление явно напугало тройку, и по возвращении из комнаты совещаний председательствующий судья заявил об отклонении ходатайства Мартиросяна, так как он лишь «распространяет ложную информацию». Затем судья заявил, что произошло недоразумение: судьи не имели права начинать заседание, так как закон был нарушен – в суд не явился один из бывших подсудимых по отделенной от дела части.
На этом основании заседание было прервано, следующее состоится 28 ноября. По словам Мартиросяна, непонятно, счел ли суд свое заседание незаконным. Пострадавшая сторона, отметил собеседник, сотрудничает с адвокатом Мисакяна и Хачатряна, представителем правозащитной организации «Хельсинкская ассоциация» Ани Торосян, и они совместно потребуют оправдательного вердикта.