Դատավորների եռյակը պատվեր է կատարում․ փորձագետը՝ զոհված զինվորի գործի մասին
Սյունիքի մարզի Ծիրանաձոր գյուղի մարտական հենակետում 2012 թվականի նոյեմբերի 5-ին զոհված շարքային զինծառայող, 19-ամյա Սարգիս Սահակյանի գործով դատավարությունը և նախաքննությունը խայտառակ և հանցավոր ընթացք են ունեցել։ Այս մասին Epress.am֊ի հետ զրույցում ասել է «Խաղաղության երկխոսություն» հասարակական կազմակերպության ռազմական փորձագետ Ռուբեն Մարտիրոսյանը, ով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչն է։ Գործն այժմ Վերաքննիչ դատարանում է. տուժող կողմը պնդում է, որ Սարգիս Սահակյանը ինքնասպանություն չի գործել, մինչդեռ համաձայն առաջին ատյանի դատարանի վճռի` երիտասարդի ծառայակիցներ Արթուր Միսակյանը (ստացել է 4 տարի) և Արտաշես Խաչատրյանը (ստացել է 4,5 տարի) նրան ինքնասպանության են հասցրել։
Ռուբեն Մարտիրոսյանը պնդում է, որ դատապարտված երիտասարդները սպանության կամ ինքնասպանության հասցնելու հետ կապ չունեն։ Ռազմական փորձագետը հիշեցրել է, որ դեռևս դատական նիստերի ժամանակ Միսակյանը նշել էր, որ իրեն ստիպել են ցուցմունք գրել Ռազմական ոստիկանությունում։ Նման հայտարարությամբ հանդես են եկել նաև գործով անցնող վկաները, ովքեր Սարգիս Սահակյանի ծառայակիցներն են եղել։
Այդ հայտարարությունների հիման վրա էլ Մարտիրոսյանը դիմել է ՀՔԾ՝ պահանջելով քննել «հանցակազմի տարրեր պարունակող փաստերը», սակայն հանցագործության մասին հաղորդումն առանց քննության է մնացել։
Փորձագետը չի վստահում նաև Վերաքննիչ դատարանի դատավորներին։ Նոյեմբերի 7-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում նա բացարկ է հայտնել դատավորական կազմին՝ Կարինե Ղազարյանին, Հենրիկ Տեր-Ադամյանին, Գրիշա Մելիք-Սարգսյանին։ Մարտիրոսյանը պատճառաբանել է, թե դատավորների նույն եռյակը նախկինում զինծառայողների գործերով ապօրինի վճիռներ է կայացրել, մասնավորապես, Թորգոմ Սարուխանյանի, Արտակ Նազարյանի և Ալբերտ Ադիբեկյանի գործերով։
«Բացարկս հիմնավորեցի նաև այն փաստով, որ Սահակյանի գործը վարույթ ընդունելիս եռյակը որոշում էր կայացրել այն քննել վճռաբեկության կարգով, ինչը մեկ անգամ ևս մտածելու հիմք է տալիս, որ դատավորները կրկին պատվեր են կատարում և ամեն կերպ ձգտելու են շրջանցել նախաքննական մարմնի կատարած հանցագործություններն ու առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Նապոլեոն Օհանյանի ապօրինի վճիռը», ֊ ասել է Մարտիրոսյանը:
Դատարանը բացարկը քննարկելու համար գնացել է խորհրդակցական սենյակ, իսկ այդ ընթացքում վկաներից մեկը՝ լեյտենանտ Գոռ Մարգարյանը հայտարարել է, որ ինքը ցանկանում է ցուցմունք տալ դատարանին և ներկայացնել նոր կարևոր փաստեր։
Ռազմական փորձագետը նշել է, որ այդ փաստը ակնհայտորեն վախեցրել է եռյակին, և խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո նախագահողը հայտարարել է, որ մերժում է Մարտիրոսյանի բացարկի միջնորդությունը, քանի որ վերջինս ընդամենը ստահոդ լուրեր է տարածում: Մերժումից հետո նախագահողը հայտարարել է, որ տեղի է ունեցել թյուրիմացություն՝ դատավորները իրավունք չունեին նիստը բացել, քանի որ օրենքը խախտվել էր՝ գործից անջատված մասով նախկին ամբաստանյալներից մեկը չէր ներկայացել դատարան։
Այդ հիմքով դատարանն ընդհատեց դատավարությունը՝ հայտարարելով, որ հաջորդ նիստը տեղի կունենա նոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 12.30-ին։ Մարտիրոսյանի խոսքով՝ այդ օրն այդպես էլ պարզ չի դարձել՝ արդյո՞ք դատարանն իր նիստը համարել է ապօրինի, թե՝ ոչ: Մարտիրոսյանն ընդգծել է, որ տուժող կողմը համագործակցում է Միսակյանի և Խաչատրյանի պաշտպան, «Հելսինկյան ասոցիացիա» իրավապաշտպան կազմակերպության փաստաբան Անի Թորոսյանի հետ, և իրենք համատեղ դատարանից արդարացման վճիռ են պահանջելու։

On November 5, 2012, a 19-year-old military conscript, Sargis Sahakyan, was found dead at a military base at the village of Tsiranadzor in Syunik marz (province). The case related to his death, as well as the preliminary investigation, have gone through a shameful and criminal process, says Peaceful Dialogue NGO military expert Ruben Martirosyan, who is also the representative of the vitctim's successor, to Epress.am. The case is currently at the Court of Appeals, while the plaintiff's side claims that Sargis Sahakyan did not commit suicide, whereas the verdict of the Court of First Instance sentenced young conscripts Artur Misakyan (4 years) and Ardashes Khachatryan (4.5 years) for inciting Sahakyan’s suicide.
Ruben Martirosyan claims that the two sentenced youth have no connection with either the death or suicide. The military expert reminded that during the trial Misakyan had noted that they had forced him to write a testimony at the military police. Similar statements have occurred during the case with other witnesses, who were serving with Sargis Hakobyan. Based on those statements, Martirosyan applied to the Special Investigation Service (SIS) demanding that they investigate the “proof behind the criminal intent,” however the crime’s report was left without an investigation.
The expert also does not trust the Court of Appeals' judges. On November 7, during the trial, Martirosyan submitted a motion to recuse the judicial staff; Karine Ghazaryan, Henrik Ter-Aramyan, and Grisha Melik-Sargsyan. Martirosyan justified the challenge, stating that the same three judges have released illegal verdicts for former military conscripts, in particular, the cases of Torgom Sarukhanyan, Artak Nazaryan, and Albert Adibekyan.
“My motion was also based on the fact that the three judges had decided to examine the case by the order of cassation, which lets one think again if the judges are actually fulfilling an order and trying in all ways to bypass dealing with the preliminary investigator’s illegal actions and the Court of First Instance’s Judge Napoleon Ohanyan’s illegal verdict,” said Martirosyan.
While the court went to the consultation room to discuss the motion, one of the witnesses, lieutenant Gor Sargsyan, stated that he wished to give testimony to the court and present a new evidence.
The military expert noted that the incident frightened the three judges and after returning from the consultation room, the presiding Judge stated that they rejected Martirosyan’s motion, because the latter is spreading false news. After the rejection, the presiding Judge stated that there was a misunderstanding, and that the judges did not have a right to reopen the trial because the law has been violated by one of the defendants from a case branching from the present one, who has not presented himself to the court.
With that justification, the court interrupted the trial, stating that the next court session would take place on November 28 at 12:30 pm. According to Martirosyan, it remained unclear to whether the court considered that session illegal or not. Martirosyan stressed that the plaintiffs are cooperating with Misakyan and Khachatryan’s lawyer, “Helsinki Association” human rights defenders organization’s lawyer Ani Torosyan, and both demanding a just verdict.