Արցախը Սերժ Սարգսյանի գոյություն չունեցող լեգիտիմության վերջին աղբյուրն է․ Բերձորի ծեծի հետքերով
ԼՂՀ սահմանին «Հիմնադիր խորհրդարան» նախաձեռնության անդամների վրա հարձակումը, նրանց մեքենաները ջարդելը հստակ հրամանի հետևանք է։ Այս կարծիքն է հայտնել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Վահան Բադասյանը միջադեպի հետ կապված իր նախաձեռնած քննարկման ժամանակ:
«Ենթադրենք՝ արկածախնդիր մարդիկ են, ենթադրենք հանցագործներ են։ Դու ասել ես՝ հետ դարձիր։ Ինքը հետ է դառել։ Ինչո՞ւ ես ջարդում։
՝ բարոյական չի եղել նախագահին չլսելը և այլն: Բարոյականությունից են խոսում, բայց ոչ ոք չի խոսում օրենքից, սահմանադրությունից, որը խախտվել է: Գործել է մեր հասարակության ամենահանցավոր կրիմինալ մասսան: Մտածում են՝ ինչպես պարտակեն։ Միայն նախագահի (նկատի ունի ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանին ֊ խմբ․) հրաժարականն է լուծում, միայն դա է ամեն ինչ դնում իր տեղը», - ասել է պատգամավորը:
Նա կարծիք է հայտնել, որ տեղի ունեցածը սպանեց արցախցիների ներքին անվտանգությունը, ազգային արժանապատվությունը, պետականությունը՝ հենց իր՝ պետությունը ներկայացնող մարդկանց ձեռքով:
Քաղաքական վերլուծաբան Տիգրան Գրիգորյանը (լուսանկարում) կարծիք է հայտնել, որ դեպքը ցույց է տվել՝ Արցախում պետական ինստիտուտները չեն գործում, այդ թվում նաև մեդիան:
«Արցախը Սերժ Սարգսյանի համար մի վայր է, մի ուժի կենտրոն է, որն իր գոյություն չունեցող լեգիտիմության վերջին աղբյուրն է, այսինքն՝ իր իշխանությունը տարածվում է Արցախի իշխանությունների վրա: Ո՞րն է նպատակը։ Կարելի է, իհարկե, վանդալիզմ անվանել, բայց ավելի ճշգրիտ բնութագրումը ահաբեկչությունն է: Էս ողջ ակցիայի նպատակը ահաբեկելն է եղել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ հայաստանյան ներքաղաքական կյանքում լուռ համաձայնություն կար, որ Լեռնային Ղարաբաղը չեն խառնում ներքաղաքական հարցերին: Նա նկատել է, որ հայաստանյան ընդդիմությունը խոսում է Հայաստանում ռեժիմի հանցավոր լինելու մասին, բայց գալիս է Արցախ և «եղբայրանում» Բակո Սահակյանի հետ: Վերլուծաբանն ընդգծել է, որ դա անընդունելի մոտեցում է։
«Ո՞վ գիտեր Բակո Սահակյանի մասին մինչև 2007 թվականը։ Քաղաքական գործիչ չէր էդ մարդը։ Անվտանգության համակարգում պաշտոններ էր զբաղեցնում։ Բակո Սահակյանն այն մարդն է, որ ամենալավ կերպով, հլու֊հնազանդ կերպով կարող է Սերժ Սարգսյանի հրահանգները կատարել», ֊ նշել է Գրիգորյանը։
«Ազգային ռադիո և հեռուստատեսություն» մասնավոր տեղեկատվական հեռուստաալիքի (հեռուստաալիքի բացումն արգելվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերին ֊ խմբ․) հիմնադիր Վարուժան Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հանրությունը հերաթական անգամ հայտնվել է պատանդի վիճակում, քանի որ ստացվել է այնպես, որ բոլորը մասնակցել են այդ իրադարձություններին։ Գաբրիելյանի խոսքով, մինչդեռ, մի մասը կաշկանդված է խոսել, մի մասն էլ չունի արտահայտվելու համար ամբիոն։
«Հանգուցալուծումը պետք է լինի իրավական դաշտում։ Հանրությունը պետք ա մասնակցի էդ ամենին։ Հանրությունը պետք ա պատասխան տա։ Ով արել է` իր արարքի համար, ով չի արել՝ իր լռության համար», ֊ ասել է Գաբրիելյանը։

Karabakh is the Last Source of Serzh Sargsyan’s Nonexistent Legitimacy: Discussion on Lachin Attack
The attack on members of the Founding Parliament movement on the NKR border was the result of a direct command, said NKR National Assembly MP Vahan Badasyan about the incident during a discussion.
“Let’s assume, they are adventurers, suppose they are criminals. You said turn back. They turned back. Why are you smashing (the cars)?
that it was immoral to not listen to the President. We’re speaking about morality here, but no one speaks about the law, of the constitution, which was violated. Our society’s most criminal group is responsible here. They’re thinking of how to cover it up. Only the resignation of the president , only that would put things in order,” said the MP.
He stated that the incident destroyed Artsakh’s (Karabakh) domestic security, national dignity, and statehood by exactly those people who represent the state.
Political analyst Tigran Grigoryan (pictured) believed that the incident proved that state institutions, including the media, do not function in Artsakh.
“For Serzh Sargsyan Artsakh is a power center, it is the last source of his nonexistent legitimacy, basically his authority also influences the authorities in Artaskh. What’s the purpose ? Of course, it’s possible to call it vandalism, but a more correct term is terrorism. The whole objective was to terrorise,” said Grigoryan.
According to him, there is a silent consensus within Armenia’s internal political life that Nagorno-Karabakh is not associated with internal affairs. He noted that Armenia’s opposition speaks of Armenia’s criminal regime, but they come to Artsakh and “fraternize” with Bako Sahakyan. According to the analyst, that is an unacceptable approach.
“Who knew about Bako Sahakyan until 2007? He was not a political figure. He held positions in the defense sector. Bako Sahakyan is that man who in a very obedient manner implements Serzh Sargsyan’s commands,” said Tigran Grigoryan.
National Radio and Television station, a private news station, (which was banned from opening last December) founder Varujan Gabrielyan stressed that Nagorno-Karabakh’s society has once again found itself in a hostage situation, because somehow everyone has participated in that incident. In Gabrielyan’s words, while one group is constrained, another group doesn’t have a podium to express themselves from. “The finale has to be on the legal field. Society has to participate in all that. Society has to be held responsible for their deeds: some for what they’ve done, others for their silence,” said Gabrielyan.