Սերժ Սարգսյանի՝ հարսանիքին մասնակցելը կարող է ՄԻԵԴ դիմելու պատճառ դառնալ․ «168 ժամ»
Մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն ու վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցել են Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու հարսանիքին, կարող է ՄԻԵԴ դիմելու պատճառ դառնալ։
Ինչպես հայտնում է «168 ժամ» պարբերականը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ 2013 թվականի հունիսի 1-ին սպանված Ավետիք Բուդաղյանի ընտանիքի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հարցումով դիմել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարին, արդարադատության նախարարին և կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին՝ խնդրելով հաստատել կամ հերքել այդ տեղեկությունը։
Փետրվարի 25֊ին թերթի հետ զրույցում փաստաբանն ասել է, որ առայժմ պատասխան է ստացել միայն ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարից․ «Ինձ տեղեկացրել են, որ ես նման տեղեկատվություն ստանալու իրավունք չունեմ»։
Փաստաբանի խոսքով, սակայն, ԱՆ֊ից ստացված այս պատասխանն ակնհայտ անհիմն է․ «Բայց այդպիսի պատասխանով իրենք չեն խոչընդոտում անել այն, ինչ ես պատրաստվում եմ անել, այսինքն՝ առանց ներպետական ատյանները սպառելու՝ դիմել Եվրոպական դատարան։ Այդ նամակները ես ուղարկել էի՝ զուտ որպեսզի հետագայում ինձ չասեն՝ իսկ ինչո՞ւ դուք այդ տեղեկատվությունը չփորձեցիք ստանալ ձեր ներպետական ատյաններից։ Ես փորձեցի ստանալ, և այդպիսի պատասխան ստանալը, հուսով եմ, ինձ առավելություններ կտա Եվրոպական դատարանում»։
Թերթի հարցին՝ արդյոք կսպասի՞ մյուս երկու հարցումների պատասխաններին, թե առանց դրանք ստանալու՝ կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, փաստաբանը պատասխանել է․ «Ճիշտն ասած՝ իրենք դեռ 2֊3 օր ունեն, ես դեռ կսպասեմ, որովհետև Եվրոպական դատարանի իմ գանգատը դեռ վերջնականապես պատրաստ չէ, պատրաստ կլինի հավանաբար 2֊3 օրից։ Այդ 2֊3 օրվա ընթացքում ես կամ իրենցից պատասխանները կստանամ, կամ եթե չեմ ստանա, պարզապես իմ գանգատի մեջ կգրեմ, որ ինձ չեն պատասխանում»։
Հայկ Ալումյանն ասել է, որ ՄԻԵԴ ուղարկվելիք գանգատում կներկայացվի, որ եթե որոշ պաշտոնատար անձիք, ումից դատական համակարգը լիարժեք կախված է, այդ մարդկանց այնքան մտերիմ են համարում, որ նրանց հարսանիքին են մասնակցում, ապա իր համար ներպետական ատյաններն անարդյունավետ են համարվում։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հունիսի 1-ին երեկոյան Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանվել է Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, նրա եղբայրը՝ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը վիրավորվել է: Փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրանը և թիկնապահը՝ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հետագայում երկուսն էլ ազատ են արձակվել, քանի որ քննչական մարմինը գտել է, որ նրանք ինքնապաշտպանվել են:

Information circulating in the media about RA President Serzh Sargsyan, Minister of Justice Hovhannes Manukyan and PM Hovik Abrahamyan possibly attending Syunik Governor Surik Khachatryan’s son’s wedding could be reason to apply to the ECtHR.
As 168 Zham daily reported, Avetik Budaghyan’s, who was murdered near Syunik Governor Surik Khachatryan’s home on June 1, 2013, family lawyer Hayk Alumyan has petitioned the President, Minister of Justice, and PM to confirm or deny the fact of their presence at the wedding. In an interview with the daily on February 25, Alumyan stated that he currently has a response by only the Minister of Justice stating “that I don’t have the right to be provided such information.”
However, according to the lawyer, the response from the Ministry of Justice is clearly groundless; “With such a response, they don’t prevent me from doing what I’m going to do: to apply to the European Court of Human Rights without exhausting the national court. I sent those letters only so they don’t tell me, why didn’t you attempt to receive that information from your national courts. I made an attempt and I hope, receiving such a response, would give me an advantage at the European Court.”
When asked by the paper if he would wait for the answers of the other two parties or apply for European Court of Human Rights without receiving them, the lawyer answered; “In all honesty, they still have 2-3 days, I’ll wait because my complaint to the European Court is not completely ready yet, it will likely be ready in 2-3 days. During those days, I’ll either receive the response or if not, I’ll just write that I haven’t received the responses in my complaint.”
Hayk Alumyan said that in the complaint to the EctHR it will be written, that if certain officials, who have authority over the judicial system, are considered so close that they participate in their weddings, then for him the national courts are considered ineffective.