Սերժ Սարգսյանի՝ հարսանիքին մասնակցելը կարող է ՄԻԵԴ դիմելու պատճառ դառնալ․ «168 ժամ»
Մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանն ու վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցել են Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդու հարսանիքին, կարող է ՄԻԵԴ դիմելու պատճառ դառնալ։
Ինչպես հայտնում է «168 ժամ» պարբերականը, Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ 2013 թվականի հունիսի 1-ին սպանված Ավետիք Բուդաղյանի ընտանիքի փաստաբան Հայկ Ալումյանը հարցումով դիմել էր ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարին, արդարադատության նախարարին և կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին՝ խնդրելով հաստատել կամ հերքել այդ տեղեկությունը։
Փետրվարի 25֊ին թերթի հետ զրույցում փաստաբանն ասել է, որ առայժմ պատասխան է ստացել միայն ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարից․ «Ինձ տեղեկացրել են, որ ես նման տեղեկատվություն ստանալու իրավունք չունեմ»։
Փաստաբանի խոսքով, սակայն, ԱՆ֊ից ստացված այս պատասխանն ակնհայտ անհիմն է․ «Բայց այդպիսի պատասխանով իրենք չեն խոչընդոտում անել այն, ինչ ես պատրաստվում եմ անել, այսինքն՝ առանց ներպետական ատյանները սպառելու՝ դիմել Եվրոպական դատարան։ Այդ նամակները ես ուղարկել էի՝ զուտ որպեսզի հետագայում ինձ չասեն՝ իսկ ինչո՞ւ դուք այդ տեղեկատվությունը չփորձեցիք ստանալ ձեր ներպետական ատյաններից։ Ես փորձեցի ստանալ, և այդպիսի պատասխան ստանալը, հուսով եմ, ինձ առավելություններ կտա Եվրոպական դատարանում»։
Թերթի հարցին՝ արդյոք կսպասի՞ մյուս երկու հարցումների պատասխաններին, թե առանց դրանք ստանալու՝ կդիմի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, փաստաբանը պատասխանել է․ «Ճիշտն ասած՝ իրենք դեռ 2֊3 օր ունեն, ես դեռ կսպասեմ, որովհետև Եվրոպական դատարանի իմ գանգատը դեռ վերջնականապես պատրաստ չէ, պատրաստ կլինի հավանաբար 2֊3 օրից։ Այդ 2֊3 օրվա ընթացքում ես կամ իրենցից պատասխանները կստանամ, կամ եթե չեմ ստանա, պարզապես իմ գանգատի մեջ կգրեմ, որ ինձ չեն պատասխանում»։
Հայկ Ալումյանն ասել է, որ ՄԻԵԴ ուղարկվելիք գանգատում կներկայացվի, որ եթե որոշ պաշտոնատար անձիք, ումից դատական համակարգը լիարժեք կախված է, այդ մարդկանց այնքան մտերիմ են համարում, որ նրանց հարսանիքին են մասնակցում, ապա իր համար ներպետական ատյաններն անարդյունավետ են համարվում։
Հիշեցնենք, որ 2013 թվականի հունիսի 1-ին երեկոյան Սյունիքի մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ սպանվել է Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավետիք Բուդաղյանը, նրա եղբայրը՝ գնդապետ Արտակ Բուդաղյանը վիրավորվել է: Փաստի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր Սուրիկ Խաչատրյանի որդին՝ Տիգրանը և թիկնապահը՝ Զարզանդ Նիկողոսյանը: Հետագայում երկուսն էլ ազատ են արձակվել, քանի որ քննչական մարմինը գտել է, որ նրանք ինքնապաշտպանվել են:

Участие президента Армении в свадьбе может стать поводом для обращения в Евросуд
Распространенная прессой информация о том, что президент Армении Серж Саргсян, министр юстиции Ованес Манукян и премьер Овик Абрамян присутствовали на свадьбе сына губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна, может стать причиной обращения в Европейский суд по правам человека.
Как пишет газета «168 жам», адвокат семьи Аветика Будагяна, убитого у дома губернатора 1 июня 2013 года, Айк Алумян отправил запрос руководителям резиденции президента Армении, аппаратов министерства юстиции и правительства с просьбой подтвердить или опровергнуть эту информацию.
25 февраля адвокат сообщил изданию, что получил ответ только от руководителя аппарата Минюста: «Мне сообщили, что я не имею права получать подобную информацию».
Этот ответ министерства адвокат считает совершенно необоснованным. «Но таким ответом они не мешают мне сделать то, что я собираюсь сделать: обратиться в Европейский суд, не исчерпав внутригосударственные инстанции. Эти письма я отправил только для того, чтобы впоследствии у меня не спрашивали, почему я не пытался получить эту информацию в наших внутригосударственных инстанциях. Я попытался получить, и такой ответ, надеюсь, обеспечит мне преимущества в Евросуде».
На вопрос, намерен ли адвокат дожидаться ответа двух других ведомств, он ответил: «Честно говоря, у них есть еще 2-3 дня, я подожду, потому что моя жалоба для Европейского суда пока не готова. За эти 2-3 дня я либо получу их ответы, либо просто запишу в жалобе, что мне не отвечают».
По словам Алумяна, в отправляемой в ЕСПЧ жалобе будет сообщено, что если некоторые должностные лица, от которых полностью зависит судебная система, настолько близки с этими людьми, что присутствуют на их свадьбе, он считает внутригосударственные инстанции неэффективными.
Вечером 1 июня 2013 года у дома губернатора Сюника Сурика Хачатряна был убит бывший кандидат на пост мэра Гориса Аветик Будагян, его брат, полковник Артак Будагян был ранен. В рамках возбужденного уголовного дела арестовали сына губернатора Тиграна Хачатряна и телохранителя Зарзанда Никогосяна. Впоследствии обоих освободили, так как следственный орган счел их действия самообороной.