Դատարանը կրկին ատելություն քարոզող թերթի օգտին վճիռ կայացրեց
ՀՀ վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել «16 քաղաքացիներն ընդդեմ «Իրավունք» թերթի» գործով Կենտրոն և Նորք Մարաշ ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը՝ համարելով, որ թերթը քաղաքացիներին վիրավորանք չի հասցրել։
Առաջին ատյանի դատարանը դեռևս հոկտեմբերին մերժել էր քաղաքացիների պահանջը՝ թերթին պարտավորեցնել իրենց վիրավորող հոդվածի հերքումը տպել և քաղաքացիներին փոխհատուցել 5 միլիոն դրամ վիրավորանք, զրպարտություն և ատելության խոսք տարածող հոդվածի համար: Փոխարենը, դատավոր Ռուբեն Ներսիսյանը վճռել էր, որ դատարան դիմած քաղաքացիները 150 հազար դրամ թերթին և ևս 150 հազար դրամ թերթի գլխավոր խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանին պետք է վճարեն որպես փաստաբանի ծառայությունների գումարի փոխհատուցում։
Այսօր Վերաքննիչ դատարանը նաև մասնակի է բավարարել Հովհաննես Գալաջյանի և «Իրավունք Մեդիա»-ի ՍՊԻ֊ի՝ հայցվորներից փաստաբանական ծախսերի համար գումար բռնագանձելու մասին պահանջը: Կողմը պահանջել էր 16 հայցվորներից յուրաքանչյուրից բռնագանձել 9.000-ական դրամ, դատարանը, սակայն, որոշել է, որ Վերաքննիչում պատասխանողի փաստաբանական ծախսերի համար հայցվորները բոլորը միասին պետք է վճարեն 100.000 դրամ:
Հայցվորները պատրաստվում են դիմել Վճռաբեկ դատարան:
Հիշեցնենք, որ «Իրավունք» թերթի խմբագիր Հովհաննես Գալաջյանը խնդրո առարկա «Նրանք սպասարկում են միջազգային համասեռամոլ լոբբինգի շահերը. ազգի և պետության թշնամիների սև ցուցակը» հոդվածում ներկայացնում էր 60 անձանցից բաղկացած «սև ցուցակ»` նրանց ֆեյսբուքյան էջերի հիպերհղումներով: Հոդվածագիրը ցուցակում ներառված մարդկանց անվանել էր «ազգի և պետության թշնամի» ու «զոմբի» և կոչ էր արել Հայաստանում գործող կազմակերպություններին վերջիններիս աշխատանքի չընդունել:

Армянский суд снова поддержал газету, составившую список «врагов государства»
Апелляционный суд Армении оставил неизменным решение суда первой инстанции по делу «16 граждан против газеты «Иравунк»», не разглядев нанесенного изданием оскорбления.
Еще в октябре 2014 года суд первой инстанции отклонил требование граждан обязать газету напечатать опровержение оскорбляющей их статьи и выплатить компенсацию в размере 5 млн. драмов за публикацию, распространяющую оскорбление, клевету и ненависть. Однако судья Рубен Нерсисян постановил, что обратившиеся в суд граждане должны выплатить по 150 тысяч драмов газете и ее главному редактору Ованесу Галаджяну для возмещения затрат на услуги адвоката.
В четверг, 5 марта, Апелляционный суд частично удовлетворил требование о конфискации средств у истцов на услуги адвоката Галаджяна и ООО «Иравунк Медиа». Сторона потребовала конфисковать у каждого из 16 человек по 9 тысяч драмов, однако суд решил, что для возмещения затрат ответчика в Апелляционном суде в сумме истцы должны выплатить 100 000 драмов (более $200). Истцы намерены обратиться в Кассационный суд.
Редактор газеты «Иравунк» Ованес Галаджян в статье «Они обслуживают интересы международного лоббинга гомосексуализма: черный список врагов народа и государства» представил «черный список» с именами 60 человек и сслыками на их страницы в соцсети «Фейсбук». Автор назвал этих людей «врагами нации и государства», «зомби» и призвал действующие в Армении организации не принимать их на работу.