Ոստիկանները հրելով գցել են աստիճաններից, պատմել է Շանթ Հարությունյանի որդին
Եվրոպայի 2016թ. ֆուտբոլի առաջնության ընտրական փուլի Հայաստան-Դանիա խաղի ընթացքում քաղբանտարկյալ Շանթ Հարությունյանի որդի Շահեն Հարությունյանը բռնության է ենթարկվել ոստիկանների կողմից։  Այս մասին Epress.am֊ին հայտնել է Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը, ում կատարվածի մասին պատմել է ինքը՝ Շահենը։
Պետրոսյանի հետ հեռախոսազրույցում Հարությունյանն ասել է, որ ոստիկանները իրեն հրելով գցել են Հանրապետական մարզադաշտի տարածքում գտնվող աստիճաններից. արդյունքում վնասվել է իր նախկինում վիրահատված ոտքը։  Նրան տեղափոխել են հիվանդանոց, որտեղ էլ բժիշկները ոտքի սալջարդ են ախտորոշել։ Այլ մանրամասներ առայժմ հայտնի չեն:
Ավելի վաղ news.am֊ը հրապարակել էր լուսանկարներ, որոնց վրա երևում էր, թե ինչպես էր խաղից առաջ Շահեն Հարությունյանը զրուցում Հայաստանի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի հետ։ Երիտասարդը news.am֊ին ասել է, որ Հայրապետյանն իրեն հորդորում էր չվազել  խաղադաշտ, քանի որ դա կարող է վատ անդրադառնալ ազգային հավաքականի վրա։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 13-ին Հայաստան֊Պորտուգալիա խաղի ժամանակ Շահեն Հարությունյանը վազել էր խաղադաշտ։  Նրա վրա հոր լուսանկարով շապիկ է եղել, իսկ ձեռքին «Freedom to Shant Harutyunyan and all political prisoners of Armenia» (Ազատություն Շանթ Հարությունյանին և Հայաստանի քաղբանտարկյալներին) գրությամբ պաստառ: Ոստիկանները երկար ժամանակ չէին կարողանում բռնել Շահեն Հարությունյանին: Դեպքը լայնորեն լուսաբանվեց տեղական և միջազգային մամուլում:

Shahen Harutyunyan, Armenian political prisoner Shant Harutyunyan’s son, has been subjected to police brutality at the Vazgen Sargsyan Republican Stadium in Yerevan during a Euro 2016 qualifier match between Armenia and Denmark on Monday, September 7, Epress.am was informed by Harutyunyan's attorney Inessa Petrosyan.
In a phone conversation with his attorney Shahen Harutyunyan said he was pushed down stadium stairs by police officers. The young man was transported to the hospital with a leg injury.
Earlier on Monday local News.am published photos of Shahen Harutyunyan talking to Ruben Hayrapetyan, Head of the Armenian Football Federation. Harutyunyan told News.am that Hayrapetyan urged him not to invade the pitch during the match since it could 'negatively affect the national team.'
Recall, on June 13 Shahen Harutyunyan invaded the pitch during a match between Armenia and Portugal. He was wearing a t-shirt with his father’s image on it, and holding a poster that read “Freedom to Shant Harutyunyan and all political prisoners of Armenia.” Harutyunyan managed to elude about a dozen police officers for about 40-45 seconds before finally being tackled and escorted off the pitch.