Պերմյակովին ուղարկում են ՌԴ․ տուժող կողմն այլևս չի կարող խանգարել դրան
Հայաստանյան և ռուսաստանյան արդարադատություն իրականացնող մարմինները քննարկում են, թե ինչպես և որտեղ է Գյումրիում բնակվող ընտանիքի 7 անդամներին սպանելու մեջ մեղավոր ճանաչված 102֊րդ ռուսական բազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը կրելու իր պատիժը՝ ցմահ ազատազրկումը։ Քննարկումների փաստը News.am-ի հետ զրույցում հաստատել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Վիգեն Քոչարյանը։ Ռուսաստանյան կողմն ավելի հստակ տեղեկատվություն է տվել մամուլին՝ ՌԴ Հյուսիսկովկասյան շրջանի ռազմական դատարանի ներկայացուցիչն ասել է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության․ «Իհարկե, նա իր պատիժը կրելու է Ռուսաստանում»։
Նշենք, որ Պերմյակովի հնարավոր արտահանձնումը քննարկվում է այն պարագայում, երբ ռուսաստանցի զինծառայողը չի գտնվում հայաստանյան մարմինների ենթակայության տակ, այլ պահվում է ռուսաստանյան 102-րդ բազայի տարածքում։
Ավետիսյանների ընտանիքի սպանված անդամներից Արաքսյա Ավետիսյանի հոր ներկայացուցիչը՝ իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը, Epress.am֊ի հետ զրույցում, անդրադառնալով Պերմյակովի արտահանձմանը, ասել է, որ այս հարցով տուժող կողմը որևէ կերպ չի կարող այլևս միջամտել։
«Այն բանից հետո, երբ Վճռաբեկ դատարանը մերժեց մեր բողոքը և առաջին ատյանի դատարանի վճիռը մտավ օրինական ուժի մեջ, տուժողն արդեն ոչ մի կապ չունի ամբաստանյալի հետ։ Կարող են լինել, իհարկե, դժգոհություններ, էմոցիոնալ բնույթի կարծիքներ արտահանձման մասին, ոչ ավելին։ Սա արդեն պետության խնդիրն է, թե ինչպես է այն պաշտպանում իր քաղաքացիների իրավունքները»,֊ ասել է Սաքունցը։
Նա նշել է, որ Պերմյակովին դատելու և հետագայում ՌԴ արտահանձնելու ծրագիրը կանխատեսելի էր դեռևս այն ժամանակ, երբ Պերմայկովին թույլ տվեցին կալանքի ժամանակ մնալ ռուսական բազայի ներսում, նրան հարցաքննեցին բազայի ներսում, նույնիսկ դեպքի վայր չտարան, այլ բեմադրեցին Ավետիսյանների տանը տեղի ունեցածը բազայում։
«Բողոքի ցույցերը դրա համար էին։ Չէ՞ որ Պերմյակովը լինելով ռուսական բազայում գտնվում էր Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության հնարավոր մասնակիցների և կազմակերպիչների մոտ։ Սակայն, Պերմյակովին մեկուսացնելու մեր միջնորդությունները դատարանը չընդունեց»,֊ ասել է Սաքունցը։
Նա նկատել է նաև, որ կայացված դատավճռի դեմ ինքը՝ Պերմյակովը, ևս վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, որն օրեր հետո հետ էր վերցրել։
Արաքսյա Ավետիսյանի իրավահաջորդները չեն ընդունում, որ իրենց հարազատի սպանությունը բացահայտված է, իսկ մեղավորը/մեղավորները հայտնաբերված։ Կողմը դիմելու է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։

Помешать экстрадиции осужденного в Армении российского военнослужащего невозможно
Армянские и российские органы, осуществляющие правосудие, обсуждают, как и где военнослужащий 102-ой российской военбазы Валерий Пермяков, признанный виновным в убийстве семьи Аветисянов, будет отбывать пожизненный срок. Факт проведения обсуждений в беседе с News.am подтвердил замминистра юстиции Виген Кочарян. Российская сторона предоставила прессе более подробную информацию. Представитель военного суда северо-кавказского округа РФ сообщил агентству «РИА Новости»: «Конечно, наказание он будет нести в России».
Экстрадиция Пермякова обсуждается в случае, когда российский военнослужащий находится под контролем не местных органов, а содержится на территории дислоцированной в Гюмри российской военной базы.
Представитель отца убитой Араксии Аветисян, правозащитник Артур Сакунц прокомментировал в беседе с Epress.am возможную экстрадицию Пермякова, заявив, что в этом вопросе пострадавшая сторона бессильна. «После того, как Кассационный суд отклонил нашу жалобу, и вердикт суда первой инстанции вступил в законную силу, пострадавший уже не имеет никакого отношения к подсудимому. Конечно, может быть недовольство, мнения эмоционального характера по поводу экстрадиции, не более. Это уже проблема государства касательно того, как оно защищает права своих граждан».
Собеседник считает, что программа суда над Пермяковым и его дальнейшей экстрадиции РФ была прогнозируема еще тогда, когда военнослужащему разрешили отбывать срок на территории военбазы, где проводился и допрос: его даже не отвели на место происшествия, инсценировав случившееся в доме Аветисянов на базе.
«Потому и проводились акции протеста. Ведь, будучи на российской военбазе, Пермяков находился у возможных участников и организаторов убийства семьи Аветисянов. Однако суд не принял наших ходатайств об изоляции Пермякова», - заявил правозащитник, напомнив, что сам военнослужащий также подал апелляционную жалобу на решение суда, которую затем отозвал.
Правопреемники Араксии Аветисян не считают, что убийство раскрыто, а виновный/виновные установлены. Сторона обратится в Европейский суд по правам человека.