Տարկետման վերացման դեմ ակցիայի մասնակիցներին արգելեցին մտնել Տնտեսագիտական
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ անարդյունք հանդիպումներից հետո՝  ակադեմիական տարկետման վերացման դեմ պայքարող ուսանողներն այսօր շարունակում են դասադուլը։ Ինչպես և նախորդ շաբաթ, այսօր էլ դասադուլավորները շրջում են Երևանի համալսարաններով՝ կոչ անելով միանալ իրենց ակցիային։ Ուսանողները բուհերում խոչընդոտների են հանդիպում: Մասնավորապես, Երևանի պետական համալսարանի մի քանի մասնաշենքերում անվտանգության աշխատակիցները թույլ չեն տվել դասադուլավորների մուտքը։ Ավելի լուրջ դիմադրության է դասադուլը հանդիպել Տնտեսագիտական համալսարանի մոտ։ Անվտանգության աշխատակիցները հատկապես կոպիտ են եղել լրագրողների հետ՝ ասելով. «Լրագրողները վաբշե գնացեք ստեղից: Մեզ հրահանգել են, որ լրտավամիջոցներին չթողնենք»։
Տնտեսագիտականի բակ կարողացել են մտնել միայն այն ուսանողները, որոնք այդ բուհից են։ Անվտանգության  աշխատակիցներից անցնելուց հետո տնտեսագետ ուսանողներին դիմավորել են մոտ 50 տղաներ, հավանաբար,  նույնպես այդ բուհից։ Նրանք պահանջել են «չխանգարել դասապրոցեսը»։
«Հիմնական արգելքն էն էր, որ չէին թողնում մտնել ոչ լիազորված անձինք: Ես առաջին կուրսեցի եմ, չգիտեմ՝ իրենք ուսանող են, թե ոչ։ Բայց դե մենք մեր ասելիքն ասեցինք։ Վաղվանից կփորձենք ինքնակազմակերպվել բուհի ներսում՝ ինչքան էլ որ խոչընդոտներ լինեն», - ասել է դասադուլին միացած Տնտեսագիտականի ուսանողներից մեկը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի տնտեսագիտական համալսարանը հայտնի է դասադուլների դեմ ուսխորհրդի անդամների պայքարով: 2013 թվականի փետրվարյան նախագահական ընտրություններից հետո տարբեր բուհերի ուսանողներ դասադուլ էին հայտարարել և ակցիաներ էին անցկացնում համալսարաններում՝ հորդորելով միանալ ընտրակեղծիքների դեմ անցկացվող դասադուլին։ Երբ բողոքի ակցիա անցկացնողները մոտենում էին Տնտեսագիտական համալսարանին, որոշ երիտասարդներն իրենց ընկերների հետ փակում էին համալսարանի մուտքը՝ թույլ չտալով, որ ներսում գտնվող ուսանողները միանան դասադուլավորներին, ինչպես նաև արգելելով որևէ մեկի մուտքը բուհ։ Դասադուլին միանալու կոչերին ի պատասխան՝ նրանք պնդում են, որ «ուզում են դասի նստել»։
Նույն երիտասարդները մամուլում և սոցցանցերում լայն ճանաչում ստացան որպես «սաքուլիկներ», այն բանից հետո երբ նրանք կոպտորեն արգելեցին լրագրողներին մտնել Տնտեսագիտական համալսարան՝ մասնակցելու Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի թեկնածուական ատենախոսությանը։

Противников отмены отсрочки от армии не впустили в Ереванский экономический университет
После безрезультатных встреч с министром образования и науки и главой армянского правительства студенты-противники отмены академической отсрочки от армии продолжают бойкотировать занятия. Протестующие продолжают визиты в ереванские университеты с призывами поддержать акцию. В вузах они сталкиваются с различными препятствиями, к примеру, сотрудники службы безопасности нескольких филиалов ЕГУ воспрепятствовали их входу в здание. Более серьезное сопротивление бастующих встретило у Экономического университета. Сотрудники службы безопасности вели себя подчеркнуто грубо: «Журналисты, вообще идите отсюда. Нам сказали не впускать СМИ».
Только студентам Экономического университета удалось пройти на прилегающую к зданию территорию, где их встретили несколько десятков парней, вероятно, также студентов вуза. Они требовали «не мешать учебному процессу».
«Основной запрет заключался в том, что они не пропускали неуполномоченных. Я первокурсник, мне неизвестно, студенты они или нет. Но мы высказались. Постараемся с завтрашнего дня самоорганизоваться внутри вуза, какие бы препятствия нам ни чинили», - заявил один из поддержавших акцию учащихся Экономического университета.
Напомним, что данный вуз известен борьбой членов Студсоюза с бойкотами занятий. После президентских выборов 2013 года студенты ряда вузов объявили бойкот и проводили в университетах акции, призывая поддержать борьбу против фальсификации выборов. У Экономического университета неизвестные молодые люди блокировали вход, не давая студентам выйти и присоединиться к протестующим или кому-либо войти в вуз. В ответ на призыв о присоединении к акции они утверждали, что хотят сидеть на лекциях.
Позже эти же молодые люди снова отличились, когда, применив грубую силу, предотвратили присутствие журналистов на защите кандидатской мэром Еревана Тароном Маргаряном.