Տարկետման վերացման դեմ ակցիայի մասնակիցներին արգելեցին մտնել Տնտեսագիտական
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանի, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ անարդյունք հանդիպումներից հետո՝  ակադեմիական տարկետման վերացման դեմ պայքարող ուսանողներն այսօր շարունակում են դասադուլը։ Ինչպես և նախորդ շաբաթ, այսօր էլ դասադուլավորները շրջում են Երևանի համալսարաններով՝ կոչ անելով միանալ իրենց ակցիային։ Ուսանողները բուհերում խոչընդոտների են հանդիպում: Մասնավորապես, Երևանի պետական համալսարանի մի քանի մասնաշենքերում անվտանգության աշխատակիցները թույլ չեն տվել դասադուլավորների մուտքը։ Ավելի լուրջ դիմադրության է դասադուլը հանդիպել Տնտեսագիտական համալսարանի մոտ։ Անվտանգության աշխատակիցները հատկապես կոպիտ են եղել լրագրողների հետ՝ ասելով. «Լրագրողները վաբշե գնացեք ստեղից: Մեզ հրահանգել են, որ լրտավամիջոցներին չթողնենք»։
Տնտեսագիտականի բակ կարողացել են մտնել միայն այն ուսանողները, որոնք այդ բուհից են։ Անվտանգության  աշխատակիցներից անցնելուց հետո տնտեսագետ ուսանողներին դիմավորել են մոտ 50 տղաներ, հավանաբար,  նույնպես այդ բուհից։ Նրանք պահանջել են «չխանգարել դասապրոցեսը»։
«Հիմնական արգելքն էն էր, որ չէին թողնում մտնել ոչ լիազորված անձինք: Ես առաջին կուրսեցի եմ, չգիտեմ՝ իրենք ուսանող են, թե ոչ։ Բայց դե մենք մեր ասելիքն ասեցինք։ Վաղվանից կփորձենք ինքնակազմակերպվել բուհի ներսում՝ ինչքան էլ որ խոչընդոտներ լինեն», - ասել է դասադուլին միացած Տնտեսագիտականի ուսանողներից մեկը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի տնտեսագիտական համալսարանը հայտնի է դասադուլների դեմ ուսխորհրդի անդամների պայքարով: 2013 թվականի փետրվարյան նախագահական ընտրություններից հետո տարբեր բուհերի ուսանողներ դասադուլ էին հայտարարել և ակցիաներ էին անցկացնում համալսարաններում՝ հորդորելով միանալ ընտրակեղծիքների դեմ անցկացվող դասադուլին։ Երբ բողոքի ակցիա անցկացնողները մոտենում էին Տնտեսագիտական համալսարանին, որոշ երիտասարդներն իրենց ընկերների հետ փակում էին համալսարանի մուտքը՝ թույլ չտալով, որ ներսում գտնվող ուսանողները միանան դասադուլավորներին, ինչպես նաև արգելելով որևէ մեկի մուտքը բուհ։ Դասադուլին միանալու կոչերին ի պատասխան՝ նրանք պնդում են, որ «ուզում են դասի նստել»։
Նույն երիտասարդները մամուլում և սոցցանցերում լայն ճանաչում ստացան որպես «սաքուլիկներ», այն բանից հետո երբ նրանք կոպտորեն արգելեցին լրագրողներին մտնել Տնտեսագիտական համալսարան՝ մասնակցելու Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի թեկնածուական ատենախոսությանը։

Students March in Yerevan Against Planned Abolishment of Military Deferment
After fruitless meetings with the Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan and the head of the Armenian government Karen Karapetyan, the group of students protesting against the government plans to abolish military draft deferments boycotted classes again on Monday. The protesters, a group of several hundred students, continued to march to Yerevan universities with calls to other students to join their movement. The students tried to enter the buildings of some of the Yerevan State University branches but were prevented from doing so by security officers.
The protesters and the journalists covering the march also faced resistance from security guards when trying to enter the main building of the State Economic University. Only students of the Economic University managed to enter the territory adjoining the building, where they were met by about 5 dozen other students who demanded that the protesters “do not hinder the educational process.”
“The main issue is that the entry was prohibited by unauthorized persons. I'm a freshman, and I do not know whether they're students or not. But in any case, we managed to make our voices heard.  Tomorrow, we will try to self-organize inside the university, no matter what obstacles we meet,” one of the protesters, a student of the Economic University, told reporters.
Recall, under a Defense Ministry-drafted bill preliminarily passed by the Armenian National Assembly in late October, draft deferments would only be granted to those students who will enter into an agreement with the Defense Ministry to serve in the armed forces as contract officers for 3 years after graduation.
On November 9, a small group of the protesters met with Armenian prime minister Karen Karapetyan, who told the students that the law would not be changed and advised them to come forward with draft normative acts only after the adoption of the amendments. "We don't see a point in negotiating with them after the law is adopted," students Vahan Kostanyan told reporters after the two-hour meeting.
Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan, for his part, told the students on November 8 that the published version of the law had passed in the first reading and would soon be adopted.