Պետականացնել ապօրինի հարստությունը․ Ղարաբաղի նախագահի թեկնածու
Հունվարի 19-ին կայացած ընդդիմադիր «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության 6-րդ համագումարին որոշվեց Արցախի նախագահի թեկնածու առաջադրել կուսակցության ղեկավար, Ազգային ժողովի պատգամավոր Հայկ Խանումյանին:
Իր ծրագրային ելույթում Խանումյանը խոսեց կոռուպցիայի հաղթահարման, ապակենտրոնացման և համայնքների եկամուտների ավելացման, նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման, պետական աջակցությամբ բնակֆոնդի կառուցման, առողջապահության համապարփակ համակարգի կայացման, կրթության ոլորտի կառուցվածքային փոփոխությունների, ուժային ամենաթողության բացառման և արդարադատության ոլորտի բարելավման մասին:
«Իշխանության գալու դեպքում մեր գլխավոր նպատակը լինելու է համակարգային կոռուպցիայի հաղթահարումը։ Դրա համար նախորդ շրջանին պետք է տրվի քաղաքական գնահատական, մշակվի համապատասխան օրենսդրություն, որը թույլ կտա պետականացնել հանցավոր, ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված հարստությունը, գումարները և գույքը։ Խոսքը նաև պաշտոնական դիրքի չարաշահմամբ հարստացած պաշտոնյաների մասին է», ֊ ասել է նախագահի թեկնածուն՝ հավելելով, որ առանձնակի ուշադրության կենտրոնում են հայտնվելու պետական մասնակցությամբ ստեղծված հիմնադրամները, որոնց նպատակն, ըստ նրա, պետք է դառնա հազարավոր մարդկանց համար տարբեր ոլորտներում բիզնեսով զբաղվելու հնարավորություններ ստեղծելը, ոչ թե լինի մի քանի բարձրաստիճան պաշտոնյայի բիզնեսի ֆինանսավորման աղբյուր։
Նա բացառեց որևէ համագործակցություն համակարգային կոռուպցիա ստեղծած, իշխանությունը և բիզնեսը միաձուլած քաղաքական ուժերի և գործիչների հետ, մասնավորապես, որևէ նախընտրական կամ հետընտրական համագործակցություն «Ազատ հայրենիք» կուսակցության և նրա ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, ինչպես նաև նրանց կոալիցիոն գործընկերների հետ:

«Национализировать незаконно нажитое имущество» - кандидат в президенты Карабаха
19 января на шестом съезде оппозиционной арцахской партии «Национальное возрождение» было принято решение выдвинуть кандидатуру руководителя политической силы, депутата Национального собрания Айка Ханумяна на предстоящих президентских выборах.
В своем программном выступлении кандидат говорил о намерении преодолеть коррупцию, о децентрализации и увеличении прибыли общин, создании новых инфраструктур и жилищного фонда (при государственном содействии), становлении всеобъемлющей системы здравоохранения, структурных реформах в сфере образования, исключении силового произвола [сам депутат не раз становился его жертвой] и улучшении сферы правосудия.
«В случае прихода к власти главной нашей целью будет преодоление системной коррупции. Для этого предыдущему этапу должна быть дана политическая оценка, разработано соответствующее законодательство, которое позволит национализировать богатство, средства и имущество, нажитое преступным, незаконным путем. Речь в том числе о чиновниках, обогатившихся путем злоупотребления служебным положением», - заявил кандидат, добавив, что в центре особого внимания окажутся созданные при государственной поддержке фонды, целью которых, должно стать создание возможностей для тысяч людей заниматься бизнесом в разных сферах, а не превращение в источник финансирования бизнеса нескольких высокопоставленных чиновников.
Он исключил вероятность сотрудничества с политическими силами и деятелями, создавшими системную коррупцию, сплотившими власть и бизнес, в частности, предвыборное или поствыборное сотрудничество со «Свободной Родиной» и ее лидером, экс-премьером Карабаха Араиком Арутюняном, а также коалиционными партнерами последнего.