Լիդիանի վարձած կազմակերպությունը սադրանքի է գնում
Լիդիանի նոր պահնորդական կազմակերպությունը լարվածություն է ստեղծում Ամուլսարում։ Նախորդ օրը նրանք զինված ներխուժել էին պահպանության կետ, ճզմել սպանել Ամուլսարի պահապանների խնամած շների ձագերին, զենքով հրապարակային հոխորտացել։ Այս մասին ասված է Հայկական բնապահպանական ճակատի հայտարարության մեջ։
Ըստ հեղինակների՝ այսօր իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ, որովհետև նախորդ օրվա ձեռք բերած պայմանավորվածությունները՝ կարծես չեն պահպանվում․ «Ամուլսարի պահպանության պայքարը խաղաղ ոչ բռնի անհնազանդություն է, իսկ ահա Լիդիանի վարձած կազմակերպությունը հստակորեն սադրանքի է գնում: Լիդիան Ինթերնեշընըլը լուծարվել կամ վերակազմակերպվել ու անցել է իր պարտատերերերից երեք ներդրումային ֆոնդերի՝ Orion Resource Partners-ի, Osisko Mining-ի and Resource Capital Fund-ի տիրապետմանը», - գրում են հեղինակները՝ նշելով, որ Լիդիանի բոլոր սեփականատերերը պատասխանատու են ստեղված իրավիճակի համար:
Նախօրեին ՀԲՃ հայտնել էր, որ Ամուլսարի երկրորդ «պոստից» տարածք են ներխուժել զինված անձինք, ովքեր ներկայացնում են տարածքի նոր պահնորդային ընկերությունը: Մուտքի առաջին րոպեներին նրանք մեքենաների անիվների տակ սպանել են պոստում ապրող շան երեք ձագուկների: Ջերմուկ համայնքի բնակիչների, պահնորդային ծառայության և ոստիկանության միջև քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել, որ Ամուլսարի տարածքում կմնան միայն տվյալ ժամանակահատվածի հերթապահները՝ 2-3 հոգի, նրանք զինված չեն լինի, իսկ պահնորդային ծառայության մյուս աշխատակիցները, ովքեր տվյալ պահին հերթապահություն չեն իրականացնում՝ կտեղավորվեն որևէ հյուրանոցում և Ամուլսարի տարածքում չեն մնա:
Այսօր Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ պայքարող, Ջերմուկի բնակիչ Շիրակ Բունիաթյանը տեսանյութեր է հրապարակում դեպքի վայրից՝ նշելով, որ ծառայություն իրականացնող մասնավոր կազմակերպության ներկայացուցիչները չունեն անհրաժեշտ տարբերանշաններ, ինչն օրենքի կոպտագույն խախտում է։
Մարզային վարչության պետ ներկայացած անձն, իր հերթին, տեղեկացրեց․ «Որ մեկից հայհոյանք եմ լսել, կոպիտ խոսք, ոստիկանների պահանջին չենթարկվել, բերման է ենթարկվում։ Մենք ստեղ եկել ենք՝ խնդիրը լուծելու»։
Վերջինիս հետ զրույցում տեղի բնակիչներն ասել են, որ տարածքում մնալու իրավունք չունեցող հերթապահություն իրականացնողներն իրենց «հրահրում են»՝ նպատակ ունենալով բացել դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհն ու այնտեղ տեղափոխել անհրաժեշտ տեխնիկան։

For two days, a new security company hired by Lydian has been keeping local residents and protectors of Amulsar mountain in tension. As is reported by Armenian Environmental Front, first over a hundred security workers broke into the area of the second "post of blockade" early in the morning of July 1 and ran over three puppies that blockaders take care of. Then they continued provoking tension and skirmishes with the blockading protestors and residents by carrying visible assault rifles and stating that are there to make way for the company to restart working.
Despite the presence of local police, the situation remained tense on the second day as well. The protestors demand that the security workers not carry arms, that their number be reduced to 3-4 as is required for taking security shifts, and the other security workers be stationed in hotels and not remain in the territory.
Armenian Environmental Front reported that at the end of the second day, the situation abated and the security company retreated most of its workers to neighboring Vayk town and left only security officers taking the shift.
In the meanwhile, Shirak Buniatyan, a local resident of Jermuk, went live several times from the spot and showed that the representatives of the security company did not wear badges as is required by the law on private security services. The new company's name is also not clear as more than a couple company names circulated by security officers.
Lydian Armenia clarified on its Facebook page that the company had indeed hired a new security company "as there are valid suspicions of theft of its multi-dollar property" remaining on Amulsar.
Armenian Environmental Front believes the actions of the new security company to be a pre-planned provocation backed by Lydian and its new owners to draw the local protesters into a provoked conflict. "Lydian International has gone bankrupt and has been restructured, now it is owned by its three largest creditors, Orion Resource Partners, Osisko Mining and Resource Capital Fund. They all share responsibility for what is happening at Amulsar. The presence of armed security officers along the road to Jermuk is unacceptable. Reasons of theft are unconvincing, as for the past 2 years since the blockades no property owned by Lydian has been damaged. We suspect that Lydian may have other motivations for the "spectacle." The struggle for protecting Amulsar has always been peaceful and has been aimed at restoring justice against the disastrous mining project imposed over the local population against their will."