Օմբուդսմենն առաջարկում է երեք դատավորի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու 3 հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության խորհրդին, քանի որ, Պաշտպանի գնահատմամբ, դատավորներ Երեմ Եսոյանը, Մասիս Ռեհանյանը և Յուրիկ Իսկոյանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում թույլ են տվել օրենքի նորմերի ակնհայտ և կոպիտ խախտումներ, ասված է ՀՀ ՄԻ պաշտպանի գրասենյակի տարածած մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Ըստ օմբուդսմենի` դատավոր Երեմ Եսոյանը ընդամենը 9,6 քառ. մետր բնակելի տարածքի վերաբերյալ մոր և որդու միջև դատական վեճը քննել է 19 ամիս, այսինքն` չի ապահովել գործը ողջամիտ ժամկետում քննելու օրենքի պահանջը:
Դատավոր Մասիս Ռեհանյանն անտեսել է առաջին ատյանում հետազոտված ապացույցները վերաքննիչ դատարանում կրկնակի հետազոտելու վերաբերյալ քաղաքացու ներկայացրած օրինական միջնորդությունը` որպես իր որոշման հիմք նշելով նման միջնորդության բացակայությունը:
Դատավոր Յուրիկ Իսկոյանը քաղաքացու կալանավորման հարցը լուծելիս քննարկման առարկա է դարձրել նրա մեղավորության հարցը, ինչն անձիանմեղության կանխավարկածի ակնհայտ և կոպիտ խախտում է: Ավելին, դատավորն ամբաստանյալի համար չի ապահովել օրենքով նախատեսված թարգմանչի պարտադիր ներկայությունը: Բացի դա, դատարանի որոշման մեջ սկզբում չի նշվել կալանավորման ժամկետը, ապա օրենքի խախտումով վրիպակն ուղղելու որոշում է կայացվել և, ի վերջո, սահմանվել է կալանքի ժամկետ, բայց այս անգամ էլ խախտվել է օրենքը՝ հարցը լուծվել է առանց ամբաստանյալի մասնակցության:
ՄԻ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ, չնայած ՀՀ արդարադատության խորհրդի անաչառության և արդյունավետության վերաբերյալ հնչել են բազմաթիվ բացասական գնահատականներ, սակայն Պաշտպանն ակնկալում է, որ «իր հաղորդումների հիման վրա խորհուրդը կկայացնի արդար որոշումներ»:

Armenia's Ombudsman Calls for 3 Judges to be Submitted to Disciplinary Action
Human Rights Defender of Armenia Karen Andreasyan has submitted three (3) reports to the RA Council of Justice on being subject to disciplinary action, since according to him, judges Yerem Yesoyan, Masis Rehanyan, and Yurik Iskoyan ventured obvious and gross violations of the law during the last year, according to a statement issued by the RA Human Rights Defender's Office.
It took Judge Yerem Yesoyan a period of nineteen (19) months to consider the dispute between mother and son regarding just 9.6 square meters of residential space; that is, he didn't meet the requirement of the law to examine the case within a reasonable time. In addition, Judge Yesoyan ignored the requirement to terminate the right of using a residential space, clearly defined by the law, which resulted in a gross violation of the citizen's right.
Judge Masis Rehanyann ignored a citizen's lawful plea to submit the arguments examined by the RA Court of First Instance to the RA Court of Appeal for re-examination on the grounds that no motion of that kind had been made.
Judge Yurik Iskoyan made the citizen's guilt a subject of discussion while ruling on the case of arresting him, which is an obvious and gross infraction of the presumption of innocence of an individual. Moreover, the judge did not provide an interpreter for the defendant. In addition, at the beginning, the date of the arrest wasn’t mentioned in the court decision; afterwards, in violation of the law, a decision was made to correct the inaccuracy and, ultimately, the arrest date was set; however, here too the law was violated as the issue was resolved without the defendant's participation.
A number of negative evaluations on impartiality and effectiveness of the RA Council of Justice have been already expressed, though the Defender is expecting that the Council will make fair decisions based on his reports.