«ՏաԹևեր»-ի տնօրենը բացատրել է` ինչու ճոպանուղին չի աշխատել շաբաթ և կիրակի օրերին
Ճոպանուղին վերջին շաբաթ և կիրակի օրերին չի իրականացրել բոլոր ծրագրված չվերթները: Այն աշխատել է որոշակի դադարներով` պայմանավորված եղանակային պայմաններով: Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է «ՏաԹևեր» ճոպանուղու տնօրեն Տիգրան Ղազարյանը:
«Վերջին շաբաթ կիրակի օրերի ընթացքում` պայմանավորված եղանակային փոփոխություններով, Տաթևի ճոպանուղին աշխատել է ոչ ամբողջական աշխատանքային գրաֆիկով, և ներկայումս ճոպանուղին վերականգնման և ամառային ռեժիմից աշնանային ռեժիմի անցման գործընթացի մեջ է, որի մասին լրացուցիչ կհայտարարվի: Սյունիքի մարզում եղանակային պայմանները փոխվել են, և մենք անհրաժեշտաբար անցում ենք կատարում աշնանային ռեժիմի:
Տեխնիկան համապատասխանեցվում է եղանակային պայմաններին, օդի հարաբերական ճնշմանը, և այլ անհրաժեշտ գործողություններ ենք կատարում: Եղանակային պայմաններով պայմանավորված կանգառների և կարճաշամկետ չաշխատելու պարագայում, բնականաբար, հնարավոր չի լինում միանգամից զգուշացնել: Եվ անգամ վագոն նստած ուղևորներին մենք ասում ենք` «գիտեք հիմա եղանակը լավ է, բայց մի քանի րոպեից հնարավոր է` փոփոխվի»,- մեկնաբանել է Ղազարյանը` անդրադառնալով զբոսաշրջիկների բողոքներին առ այն, որ իրենց նախապես չեն զգուշացնում ճոպանուղու չաշխատելու մասին:
Ավելի վաղ Epress.am-ը գրել էր, որ վերջին շաբաթ և կիրակի օրերին Տաթևի ճոպանուղին չի գործարկվել, ինչը առացացրել է Երևանից ժամանած զբոսաշրջիկների դժգոհությունը, ովքեր, հասնելով Տաթև, ստիպված են եղել անմիջապես վերադառնալ Երևան:

Wings of Tatev Director Explains Why Tramway was Closed this Past Weekend
The aerial tramway didn't carry out all of its planned trips this past Saturday and Sunday. It operated with some breaks due to weather conditions, Wings of Tatev tramway director Tigran Ghazaryan told Epress.am.
"Last Saturday and Sunday, due to changes in the weather, the Tatev cable car was not operating on a full schedule, and now the tramway is in the process of moving from a summer to an autumn schedule, more details of which will be announced. Weather conditions in Syunik marz have changed, and we are moving perforce to a fall schedule.
"The equipment is being made to correspond to weather conditions and relative barometric pressure, and we are implementing other necessary actions. Naturally, it is not possible to immediately warn of short-term breaks in service that are due to weather conditions. And we even told those passengers that are in the cable car, 'You know, the weather is good now, but in a few minutes, it might change'," Ghazaryan explained, addressing tourists' complaints that they were not forewarned that the tramway would be closed when they arrived this past weekend and were forced to turn back.