ԼՂ տարածքները պետք է տարբերակել․ ԱՄՆ դեսպանի պարզաբանումը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը պարզաբանել է, թե ինչու է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հիմա ներկայացրել ԼՂ հակամարտության կարգավորման 6 սկզբունքները։ Ըստ դեսպանի՝ դրա համար կա երեք պատճառ․
«Առաջինը, ինչպես գիտեք՝ մայիսի 14-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հրադադարի ստորագրման 20-րդ տարելիցն է, ինչը շատ կարևոր իրադարձություն է։ Հրադադարի տարելիցին ընդառաջ՝ նա գտավ, որ ժամանակն է հակամարտության կարգավորման քաղաքականությունը պարզաբանող հայտարարությամբ հանդես գալ։
Ելույթը հիմա ներկայացնելու երկրորդ պատճառն այն է, որ նա կարծում է՝ վերջին վեց ամիսների ընթացքում գործընթացում որևէ առաջընթաց չի գրանցվել։ Հետևաբար, ելույթի միջոցով նա հույս ունի խթանել բանակցային գործընթացը։
Երրորդ պատճառը այդ ելույթի քաղաքական նպատակն է, այն է՝ հակամարտության կողմերին՝ կառավարություններին ու ժողովուրդներին, կոչ անել տարբերակել։ Նշեմ, որ այստեղ շեշտը պետք է դնել տարբերակում բառի վրա․ հիմա կբացատրեմ՝ ինչ նկատի ունեմ։
Տարբերակում ասելով՝ նկատի ունեմ բուն Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը և ԼՂ-ին հարակից տարածքների կարգավիճակը․ տարբեր կարգավիճակներ, տարբեր արդյունքներ՝ վերջնական, խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ բանակցային գործընթացում։ Քանի որ մեզ մոտ արդեն տպավորություն է ստեղծվում, որ երկու երկրների կառավարությունները, ժողովուրդները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղը, այդ բոլոր շրջաններն ընդունում են որպես Լեռնային Ղարաբաղի ընդհանուր տարածք։ Դրանք, սակայն, տարբեր տարածքներ են, ու, հետևաբար, արդյունքներն էլ տարբեր են լինելու»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ջոն Հեֆերնը։

Need to "Differentiate" Territories of Nagorno-Karabakh: US Ambassador to Armenia
US Ambassador to Armenia John Heffern (pictured) explained to Armenian journalists today why OSCE Minsk Group US Co-Chair James Warlick outlined the six principles of the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. According to the ambassador, there are three reasons why Warlick gave the speech now:
"First, May 14, as you know, is the 20th anniversary of the ceasefire of the Nagorno-Karabakh conflict — a very important event. So he felt it was time to make a policy statement on the way forward on Nagorno-Karabakh, to commemorate the 20th anniversary of the ceasefire.
"The second reason to do the speech now was because he feels that there's been a lull, a lack of progress the last 6 months that's concerning us. So through the speech he tried and he hopes that he's been able to give a bit of a boost to the negotiating process.
"And the third reason is the policy goal of the speech today. And the goal of the speech today was to encourage the parties to the conflict, the governments, and the people to differentiate (I'll explain what that means in a minute, but the key word is differentiation).
"When I say differentiate, I mean differentiate between the status of Nagorno-Karabakh proper and the territories surrounding Nagorno-Karabakh — different status, different outcome, as we negotiate the final solution, the peaceful solution. Because it's our impression that both capitals, both governments, both people, including Nagorno-Karabakh, are beginning to mix up, are beginning to treat all the territories in Nagorno-Karabakh like they're the same. They're not the same, they're very different, the outcomes will be very different. So that was the main purpose," Ambassador Heffern