Ոստիկանը հարվածել է լրագրողի դեմքին․ ակտիվիստների նկատմամբ բռնություն են կիրառել նաև մեքենաներում
Ժամը 17։30-ից Ոստիկանության Կենտրոնի բաժնից սկսել են բաց թողնել էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ ակցիայի ընթացքում բերման ենթարկված ակտիվիստներին։ Բաժնում գտնվող 27 մարդուց արդեն ազատ է արձակվել մոտ տասը:
Նրանք լրագրողներին պատմել են, որ իրենց նկատմամբ բռնություն է կիրառվել նաև ոստիկանության ճանապարհին՝ ավտոմեքենայի մեջ:
Ոստիկանության Կենտրոնի բաժնի մոտ ակտիվիստներին սպասում են լրագրողները և մոտ 60 քաղաքացիներ: Մինչ ակտիվիստներին բաց թողնելը՝ ոստիկանները հորդորել են լրագրողներին հեռվում կանգնել՝ պնդելով, թե վերջիններս խոչընդոտում են ոստիկանների աշխատանքը և խազեր անում ոստիկանական մեքենաների վրա:
Մի պահ ոստիկանները պատնեշ են կազմել և սկսել են ոտքերով հարվածել լրագրողների ոտքերին: Ինչպես մեզ պատմել է ոստիկանության մոտ գտնվող «Չորրորդ իշխանություն» թերթի լրագրող Անի Գևորգյանը, ոստիկաններից մեկը՝ Վարդան Գևորգյանը, հրահանգել է «սրբել» տարածքը լրագրողներից։ Անի Գևորգյանն ասել է, որ ոստիկաններից մեկն իրեն հարվածել է, բայց ինքը չի հասցրել տեսնել հարվածողին։ Հիշեցնենք, որ Վարդան Գևորգյանը փետրվարի 12-ին բռնություն էր գործադրել Անի Գևորգյանի նկատմամբ ՝ փորձելով խլել տեսախցիկը:

Журналисты и активисты рассказали, как их били ереванские полицейские
К 17:30 из отделения полиции административного района Кентрон в Ереване начали отпускать задержанных участников акции против подорожания электроэнергии. Порядка 10 из 27 активистов на свободе.
В беседе с журналистами они рассказали, что по пути в отделение к ним также применили насилие. Примечательно, что в акции приняли участие обычные граждане: уже известных общественности гражданских активистов среди них не было.
У здания отделения освобожденных ждали журналисты и несколько десятков единомышленников. Прежде, чем освободить активистов, полицейские призвали представителей СМИ встать поодаль. Стражи правопорядка утверждали, что журналисты препятствуют работе полиции и царапают полицейские авто.
В какой-то момент стражи правопорядка выстроили живую стену и стали бить журналистов по ногам. Как Epress.am рассказала корреспондент газеты «ЧИ» Ани Геворгян, полицейский по имени Вардан Геворгян распорядился очистить территорию от журналистов. Также ей нанесли удар, однако кто именно, Геворгян не заметила.