Շանթ Հարությունյանը դատարանում պնդել է, որ ոստիկանը զրպարտում է իրեն
Այսօր քաղբանտարկյալներ Շանթ Հարությունյանի և ընկերների գործով դատական նիստին հարցաքննվել է որպես տուժող անցնող ոստիկան Գեղամ Խաչատրյանը։
Ըստ գործի նյութերի՝ նոյեմբերի 5-ի երթի ժամանակ նա ամենից շատն է տուժել։ Հենց Գեղամ Խաչատրյանն է եղել այն ոստիկանը, ով փորձել է կասեցնել Շանթ Հարությունյանի մուտքը Մաշտոցի պողոտա: Ոստիկանը դատարանում հայտնել է, որ ինքը առաջնորդվում էր ոստիկանության մասին օրենքով և ընդամենը փորձել է կարգուկանոն հաստատել:
Խաչատրյանի խոսքով՝ ինքը տեսել է ինչպես էին Շանթ Հարությունյանի ընկերները ծեծում երկու քաղաքացիական հագուստով մարդկանց, ովքեր գետնին ընկած բղավում էին, որ ոստիկան են:
«Բայց Շանթ Հարությունյանի համակիրները շարունակում էին ծեծել նրանց»,- ասել է հարցաքննվողը:
Նա նշել է նաև, որ ծեծի հետևանքով ինքը հիվանդանոցում է հայտնվել, ու այդ ընթացքում իրեն այցելության է եկել ոստիկանության համակարգում աշխատողների 80%-ը:
Ոստիկանն ասել է, թե իր հաշվարկներով երթին մասնակցել է մոտ 30 մարդ, որոնց էլ դիմել է Շանթ Հարությունյանը՝ ասելով, որ գնում է դեպի Բաղրամյան 26: Հարությունյանը հակադարձել է՝ նշելով, թե տուժողը «շառ է անում», քանի որ ինքը նման հրապարակային կոչով հանդես չի եկել:
Քաղբանտարկյալը պահանջել է դատարան բերել նոյեմբերի 5-ին արված տեսանյութերը՝ համոզվելու, որ ինքը նման բան չի ասել:
«Ես չեմ կարող հարգանքով վերաբերել մեկին, ով զրպարտում է ինձ ու զրպարտությամբ ցանկանում է ինձ կալանքի մատնել»,-ասել է Շանթ Հարությունյանը:

Examined in court today in the case of political activist Shant Harutyunyan and his friends was police officer Gegham Khachatryan, who is named as a victim in the case.
According to the case materials, he suffered the most during the November 5, 2013 march. Khachatryan was the officer who tried to prevent Harutyunyan from getting to Mashtots Avenue. The officer said in court that he is guided by the law on police and only tried to establish law and order.
Khachatryan said he saw how Harutyunyan's friends were hitting two men in plainclothes, who were on the ground shouting that they were police officers.
"But Shant Harutyunyan's supporters continued to hit them," he said.
Khachatryan also said he ended up in the hospital as a result of the beating and 80% of those working in the police force came to visit him during that time.
The officer said that, according to his estimates, participating in the march were about 30 people, to whom Harutyunyan addressed, saying he is going toward 26 Baghramyan Avenue (the presidential palace). Harutyunyan objected (in court), saying he made no such public declaration.
The defendant asked the court to bring the video footage shot on November 5 as proof that he said no such thing.
"I can't show respect to someone who slanders me and wants to put me in prison through slander," he said.