Մարտի 1, գազի գին, ջրառ․ ներկայացվեց Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու առաջարկը
ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Ազատի Սարգսյանը չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները։ Այս մասին ասված է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակած «ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի տեքստում, որը պատգամավորը տպագրել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում և այսօր ներկայացնելու է Ազգային ժողով։
Ըստ Փաշինյանի՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահումներից է, մասնավորապես, այն, որ 2009 թվականի հունիսի 6-ին Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է Մարտի 1-ի գործով զբաղվող Փաստահավաք խմբի գործունեությունը կասեցնելու մասին կարգադրությունը։ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Փաստահավաք խումբն ստեղծվել էր Սերժ Սարգսյանի մեկ այլ կարգադրությամբ և, դրան համաձայն, այն կարող էր լուծարվել միայն իր բնականոն գործունեության ավարտի դեպքում, մինչդեռ Սարգսյանը Խմբի գործունեությունը դադարեցրել է կարգով չնախատեսված ձևով։ Ըստ պատգամավորի՝ Փաստահավաք խմբի գործունեությունն սպառնում էր 2008 թվականի Մարտի 1-2֊ին տեղի ունեցած իրադարձությունների պաշտոնական վարկածի փլուզմամբ, ինչը «կարող էր հանգեցնել 1998-2008թթ․ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա ղեկավարած իշխանությունների թույլ տված հանցանքների, այդ թվում՝ Մարտի 1-2-ին Երևանի կենտրոնում ՀՀ քաղաքացիների սպանությունների բացահայտմանը»։
ԱԺ որոշման նախագծի մեջ նշվում է, որ Փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանը և Սեդա Սաֆարյանը Խմբում իրենց գործունեության ավարտից հետո հրապարակել են 4 զեկույց, որոնք հիմնավորում են, որ Սերժ Սարգսյանը Փաստահավաք խմբի գործունեությունը կասեցնելու որոշումը կայացրել է խմբային շահերից ելնելով՝ իրեն, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, նրանց աջակցած բազմաթիվ անձանց օրինական պատասխանատվությունից ազատելու նպատակով։
Փաշինյանը նաև նշում է, որ Սերժ Սարգսյանը պետական դավաճանություն է իրագործել՝ 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև արձանագրությունը, որում ամրագրվում էր պատմական փաստաթղթերի և արխիվների ուսումնասիրության նպատակով երկկողմ կառավարական հանձնաժողովի ստեղծումը։ Նախագծում նշվում է, որ այդպիսով Սերժ Սարգսյանը օգնություն է ցուցաբերել Թուրքիային՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կասեցնելու գործում լծակ ստանալու հարցում։
Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանի կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահում է որակում նաև այն, որ վերջինս տեղեկացված է եղել, որ 2011 թվականի կեսերից Ռուսաստանը բարձրացրած է եղել գազի գինը Հայաստանի համար, սակայն Սարգսյանն այդ մասին չի տեղեկացրել հայաստանցի սպառողներին։ 2013 թվականին Սերժ Սարգսյանի կողմից լիազորությունների չարաշահումն ունեցել է ծանր հետևանքներ, քանի որ կուտակված պարտքի դիմաց ՀՀ կառավարությունը Ռուսաստանին է հանձնել «Հայռուսգազարդ» ընկերությունում իր ունեցած 20 տոկոս բաժնեմասը։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ վերջին տարիների ընթացքում անխնա օգտագործվել են Արարատյան դաշտավայրի ջրային ռեսուրսները, ինչն ուղղակի վտանգի տակ է դրել ՀՀ ջրի ռազմավարական պաշարները։ Ըստ Փաշինյանի՝ չկասեցնելով նման իրավիճակը՝ Սերժ Սարգսյանն առաջնորդվել է խմբային շահերով, որովհետև իր քաղաքական շրջապատի ներկայացուցիչները՝ մասնավորապես, ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքները բիզնես շահեր ունեն Արարատյան դաշտի արտեզյան ավազանի ջրօգտագործման ոլորտում:

В парламент внесут проект импичмента президенту Армении
«Занимающий должность президента Армении Сарж Азатович Саргсян превысил должностные полномочия», - говорится в подготовленном депутатом от «Армянского национального конгресса» Николом Пашиняном проекте решения парламента «Об импичменте занимающего должность президента Армении Сержа Саргсяна», напечатанный в газете «Айкакан жаманак». В Национальное Собрание он будет представлен сегодня, 28 ноября.
В частности, парламентарий отмечает, что одним из проявлений превышения полномочий является подписание Саргсяном 6 июня 2009г. приказа о роспуске Группы по сбору фактов о событиях 1-2 марта 2008г. . Группа, продолжает Пашинян, была создана также по приказу Саргсяна и, согласно приказу, распустить ее можно было только в случае завершения деятельности структуры, между тем, Саргсян пресек деятельность Группы непредусматриваемым порядком способом. Согласно тексту, деятельность Группы по сбору фактов угрожает официальной версии о событиях 1-2 марта 2008г., что «могло привести к рыскрытию преступлений, совершенных занимавшим в 1998-2008гг. должность президента Армении Робертом Кочаряном и руководимыми им властями, в том числе – убийств граждан в центре Еревана 1-2 марта».
В проекте решения Национального Собрания говорится, что по завершении своей деятельности в Группе члены структуры Андраник Кочарян и Седа Сафарян опубликовали 4 доклада, обосновывающих, что решение Сержа Саргсяна о роспуске Группы по сбору фактов было принято в групповых интересах – с целью освобождения от законной ответственности себя, второго президента Роберта Кочаряна, множество оказавших им содействие лиц.
В тексте также отмечается, что Серж Саргсян совершил государственное предательство, подписав в Цюрихе 10 октября 2009г. протокол между Арменией и Турцией, в котором закреплялось создание двусторонней правительственной комиссии с целью изучения исторических документов и архивов. Таким образом, говорится в проекте, Серж Саргсян оказал услугу Турции в получении рычага для предотвращения международного признания Геноцида армян.
Депутат также счел превышением полномочий осведомленность Сержа Саргсяна о том, что Россия подняла цену на газ для Армении с середины 2011г., однако местным потребителям он об этом не сообщил. Превышение полномочий Саргсяном в 2013 году имело, по мнению Пашиняна, тяжкие последствия, так как взамен накопленного долга армянское правительство сдало России 20-процентную долю в компании «АрмРосгазпром».
Кроме того, за последние годы беспощадно эксплуатировались водные ресурсы Араратской долины, что поставило под непосредственную угрозу стратегические запасы воды. Не предотвратив это положение, Серж Саргсян, отмечается в документе, руководствовался групповыми интересами, потому что представители его политического окружения, в частности, зампред правящей Республиканской партии Армении, премьер Овик Абрамян, семья депутата от РПА Самвела Алексаняна имеют бизнес-интересы в сфере эксплуатации артезианского бассейна.