Մարտի 1, գազի գին, ջրառ․ ներկայացվեց Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու առաջարկը
ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Ազատի Սարգսյանը չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները։ Այս մասին ասված է ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հեղինակած «ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Սերժ Սարգսյանին պաշտոնանկ անելու մասին» ԱԺ որոշման նախագծի տեքստում, որը պատգամավորը տպագրել է «Հայկական ժամանակ» օրաթերթում և այսօր ներկայացնելու է Ազգային ժողով։
Ըստ Փաշինյանի՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահումներից է, մասնավորապես, այն, որ 2009 թվականի հունիսի 6-ին Սերժ Սարգսյանը ստորագրել է Մարտի 1-ի գործով զբաղվող Փաստահավաք խմբի գործունեությունը կասեցնելու մասին կարգադրությունը։ Փաշինյանն ընդգծում է, որ Փաստահավաք խումբն ստեղծվել էր Սերժ Սարգսյանի մեկ այլ կարգադրությամբ և, դրան համաձայն, այն կարող էր լուծարվել միայն իր բնականոն գործունեության ավարտի դեպքում, մինչդեռ Սարգսյանը Խմբի գործունեությունը դադարեցրել է կարգով չնախատեսված ձևով։ Ըստ պատգամավորի՝ Փաստահավաք խմբի գործունեությունն սպառնում էր 2008 թվականի Մարտի 1-2֊ին տեղի ունեցած իրադարձությունների պաշտոնական վարկածի փլուզմամբ, ինչը «կարող էր հանգեցնել 1998-2008թթ․ ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ռոբերտ Քոչարյանի և նրա ղեկավարած իշխանությունների թույլ տված հանցանքների, այդ թվում՝ Մարտի 1-2-ին Երևանի կենտրոնում ՀՀ քաղաքացիների սպանությունների բացահայտմանը»։
ԱԺ որոշման նախագծի մեջ նշվում է, որ Փաստահավաք խմբի անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանը և Սեդա Սաֆարյանը Խմբում իրենց գործունեության ավարտից հետո հրապարակել են 4 զեկույց, որոնք հիմնավորում են, որ Սերժ Սարգսյանը Փաստահավաք խմբի գործունեությունը կասեցնելու որոշումը կայացրել է խմբային շահերից ելնելով՝ իրեն, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին, նրանց աջակցած բազմաթիվ անձանց օրինական պատասխանատվությունից ազատելու նպատակով։
Փաշինյանը նաև նշում է, որ Սերժ Սարգսյանը պետական դավաճանություն է իրագործել՝ 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև արձանագրությունը, որում ամրագրվում էր պատմական փաստաթղթերի և արխիվների ուսումնասիրության նպատակով երկկողմ կառավարական հանձնաժողովի ստեղծումը։ Նախագծում նշվում է, որ այդպիսով Սերժ Սարգսյանը օգնություն է ցուցաբերել Թուրքիային՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կասեցնելու գործում լծակ ստանալու հարցում։
Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանի կողմից պաշտոնեական դիրքի չարաշահում է որակում նաև այն, որ վերջինս տեղեկացված է եղել, որ 2011 թվականի կեսերից Ռուսաստանը բարձրացրած է եղել գազի գինը Հայաստանի համար, սակայն Սարգսյանն այդ մասին չի տեղեկացրել հայաստանցի սպառողներին։ 2013 թվականին Սերժ Սարգսյանի կողմից լիազորությունների չարաշահումն ունեցել է ծանր հետևանքներ, քանի որ կուտակված պարտքի դիմաց ՀՀ կառավարությունը Ռուսաստանին է հանձնել «Հայռուսգազարդ» ընկերությունում իր ունեցած 20 տոկոս բաժնեմասը։
Փաշինյանը նշել է նաև, որ վերջին տարիների ընթացքում անխնա օգտագործվել են Արարատյան դաշտավայրի ջրային ռեսուրսները, ինչն ուղղակի վտանգի տակ է դրել ՀՀ ջրի ռազմավարական պաշարները։ Ըստ Փաշինյանի՝ չկասեցնելով նման իրավիճակը՝ Սերժ Սարգսյանն առաջնորդվել է խմբային շահերով, որովհետև իր քաղաքական շրջապատի ներկայացուցիչները՝ մասնավորապես, ՀՀԿ փոխնախագահ, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքները բիզնես շահեր ունեն Արարատյան դաշտի արտեզյան ավազանի ջրօգտագործման ոլորտում:

Bill on Serzh Sargsyan's Impeachment Presented at National Assembly
Serzh Sargsyan, who has occupied the seat of the President of Armenia, is abusing the powers granted to him, said HAK faction MP Nikol Pashinyan in his draft law “On the Impeachment of Serzh Sargsyan occupying the office of President of the Republic of Armenia”, which was published in Haykakan Zhamanak and presented to the National Assembly on November 28.
According to Pashinyan, the President's powers were abused, in particular, when on June 6, 2009, Serzh Sargsyan signed the order of suspending the acitivities of the fact-finding group working on the events of March 1st. Pashinyan underlines that the fact-finding group was initially created by Serzh Sargsyan and, accordingly, it could have only been dissolved when it concluded its normal process of work, however the group was suspended in an unplanned way. According to the MP, the fact-finding group’s work was threatening the official version of the March 1st events, which “could have led to the disclosure of the crimes commited by Robert Kocharyan, who has occupied the Armenian President’s seat from 1998-2008, and his ruled authorities, including the murders in Kentron administrative district of Yerevant on March 1-2”.
The draft bill notes that the fact-finding group members Andranik Kocharyan and Seda Safaryan have released four reports after the group concluded its work, based on which, Serzh Sargsyan’s decision to suspend the activities of the fact-finding group was made with the objective of exempting legal responsibilities away from him, as well as 2nd President Robert Kocharyan, and various other people.
Pashinyan also notes that Serzh Sargsyan committed state treason on October 10, 2009 in Zurich by signing the Armenian-Turkish protocols, which foresaw the establishing of a state commission studying historical documents and archives. The bill notes that Serzh Sargsyan was helping Turkey, finding an avenue to stop the international recognition of the Armenian Genocide.
According to Pashinyan, Serzh Sargsyan abused his official position, when, being aware that Russia had increased the price for gas in 2011, he did not relay the information to the Armenian consumers. In 2013, for Serzh Sargsyan, the abuse of authority has had major consequences because due to the accumulation of debt, Armenia gave away their remaining 20% share of Armrusgazprom company.
Pashinyan noted in the bill that during recent years, the water resources of Araratian Valley are being used unsparingly, which has put Armenia’s water security under immediate danger. According to Pashinyan, by not putting a halt to the this situation, Serzh Sargsyan went on thinking of the benefits of his clan. The members of his close political circle, in particular, Republican Party Vice-President and Prime Minister Hovik Abrahamyan, Republican Party MP Samvel Aleksanyan and their families have business interests in the Ararat valley’s artesian groundwater consumption sector.