ԱԺ ոչ իշխանական խմբակցությունները բոյկոտեցին արտահերթ նիստը (թարմացված)
Այսօր Ազգային ժողովում Կառավարության հրավիրած արտահերթ նիստի մեկնարկին ոչ իշխանական ուժերը պահանջել են ընդհատել այն և մեկ այլ արտահերթ նիստ գումարել՝ կապված երկրում ստեղծված իրավիճակի հետ: Այս առաջարկությունն արել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ նշելով, որ անցյալ շաբաթ Հայաստանում բռնության դեպքեր են գրանցվել՝ ծեծի են ենթարկվել ազատամարտիկները, ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը, և Ազգային ժողովը պետք է արձագանքի տեղի ունեցածին։ Նաիրա Զոհրաբյանն ասել է, որ արտահերթ նիստ չգումարելու դեպքում, ԲՀԿ խմբակցությունը կբոյկոտի ներկայիս նիստը, որի ընթացքում քննարկվելու է միջազգային կառույցներից վարկ վերցնելու կառավարության առաջարկը։
Զոհրաբյանի կոչին միացել են «Ժառանգություն» և ՕԵԿ խմբակցությունները:
«Արամ Մանուկյանի հետ կատարվածն ապտակ է ԱԺ բոլոր պատգամավորներին»,- մասնավորապես, ասել է ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
ՀՅԴ խմբակցությունը, իր հերթին, դատապարտել է Արամ Մանուկյանի վրա հարձակումը։ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը նշել է, որ ԱԺ-ն պարտավոր է ձև գտնել խնդրին արձագանքելու համար, և դրա համար 20 րոպե ընդմիջում է խնդրել՝ Ազգային ժողովի նախագահի մոտ խորհրդակցություն կազմակերպելու նպատակով: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդմիջում է հայտարարել է, որից հետո ասել է՝ խմբակցությունները պատրաստակամ են դատապարտող հայտարարություն ընդունել։ Այնուամենայնիվ, Սահակյանն ասել է, որ Ազգային ժողովը ոչ իշխանական ուժերի առաջարկած արտահերթ նիստը կարող է գումարել միայն 18։30-ին՝ ԱԺ ներկայիս նիստի ավարտից հետո։
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբիկ Հակոբյանը, իր հերթին, նշել է, որ արտահերթ նիստն անմիջապես չգումարելու պատճառով 4 խմբակցությունները՝ «Ժառանգությունը», ՀԱԿ-ը, ՕԵԿ-ը և ԲՀԿ-ն, բոյկոտում են այսօրվա նիստի աշխատանքները։ Վերոնշյալ խմբակցությունների պատգամավորները Հակոբյանի հայտարարությունից հետո հեռացել են դահլիճից։ Մի քանի րոպե անց դահլիճից դուրս են եկել նաև ՀՅԴ խմբակցության անդամները։ Այնուամենայնիվ, Արմեն Ռուստամյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ իրենք ոչ իշխանականների բոյկոտին չեն մասնակցել։ Նրա խոսքով՝ խմբակցությունները ԱԺ նախագահի հետ համաձայնեցրել էին, որ արտահերթ նիստը կանցկացվի այսօր 18։30-ին, ուստի բոյկոտը իմաստ չուներ։

Non-Ruling Factions in Parliament Boycott Session To Discuss Attacks on Opposition Figures
Today, at the National Assembly, during the beginning of the Government’s initiated extraordinary session the non-ruling parties have demanded that it be interrupted and another extraordinary session convened in regards to the current situation in the country. This was suggested by Prosperous Armenia Party (BHK) MP Naira Zohrabyan, who noted that the National Assembly must respond to last week’s registered acts of violence against veterans and HAK faction secretary Aram Manukyan. Naira Zohrabyan said that if an extraordinary session is not convened, the BHK faction would boycott the present session discussing the government's proposal taking 7 loans from international organizations.
Heritage and Rule of Law Party factions joined Zohrabyan's protest.
“What happened to Aram Manukyan is an attack on all MPs of the National Assembly,” specifically said Rule of Law faction secretary Heghine Bisharyan. The Armenian Revolutionary Federation (ARF-D) faction also condemned the attack against Aram Manukyan.
The ARF faction secretary Armen Rustamyan noted that the National Assembly is obliged to find a way of responding to the issue and asked for a 20 minute recess in order to consult with the NA Speaker.  NA Speaker Galust Sahakyan called for a recess and said that the factions were prepared to accept a statement condemning the attack.
Nevertheless, Sahakyan stated that the National Assembly’s non-ruling parties’ proposed extraordinary session can only convene at 6:30pm, after the current session finishes. The Heritage Party faction secretary Rubik Hakobyan stated that four factions, Arnenian National Congress, Heritage, Rule of Law, and Prosperous Armenia Party will boycott today’s session for not immediately convening their proposed session. After Hakobyan’s statement, the MPs left the Assembly hall. A few minutes later, the ARF-D faction MPs also left the hall.