Գյումրիում ակցիաներին մասնակցած երիտասարդին մեղադրանք առաջադրեցին
Շիրակի մարզի դատախազությունը Սառնաղբյուր գյուղի 22-ամյա բնակիչ Մնացական Ալեքսանյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրել քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով (խուլիգանություն): Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Ալեքսանյանի պաշտպան Հայկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով՝ մեղադրանքի մասին իրենք իմացել են այսօր, երբ Ալեքսանյանին կանչել են քննչական բաժին և տրամադրել փաստաթղթերը: Ալեքսանյանից նաև պահանջել են ցուցմունք դեպքերի մասին, սակայն վերջինս նպատակահարմար է գտել հրաժարվել ցուցմունք տալուց:
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանյանը խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կատարելու հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում միակ մեղադրյալն է: Գործը հարուցվել է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին հայկական կողմին հանձնելու պահանջով անցկացված ակցիաներից հետո: Գործի շրջանակներում որպես վկա հարցաքննվել են ակցիայի բազմաթիվ մասնակիցներ ինչպես Գյումրիից, այնպես էլ Երևանից ու Հայաստանի այլ մարզերից։
Ինքը՝ Ալեքսանյանը, ևս հունվարի 17-ին հարցաքննվել էր որպես վկա: Փետրվարի 4-ին ևս նրան որպես վկա հրավիրել էին քննչական բաժին, սակայն տեղում ձերբակալել էին: Մոտ երկու օր կալանքի տակ լինելուց հետո Ալեքսանյանը ազատ էր արձակվել՝ չհեռանալու մասին ստորագրության դիմաց:

Gyurmi Protest Participant Charged With Hooliganism
The prosecutor of Shirak marz has charged 22-year old Sarnaghpyur resident Mnatsakan Aleksanyan with hooliganism, based on the RA Criminal Code article 25.4, said Aleksanyan’s lawyer Hayk Harutyunyan to Epress.am. According to him, they found out about the charge today, when Aleksanyan was called to the investigative unit and was given the corresponding documents. They also demanded a testimony from Aleksanyan about the incidents, however the latter found it right to refuse giving testimony.
Recall, that Aleksanyan was the only one arrested in the framework of a criminal case initiated over the clashes with police during the protests on January 15, with articles of hooliganism and violence against representatives of the authorities. Thousands of people demonstrated on the day in front the Shirak's Prosecutor's office demanding that the murder suspect of the 7 members of the Avetisyan family Russian soldier Valery Permyakov be transferred and tried by Armenian law enforcement. Many witnesses from Gyurmi, Yerevan, and other provinces to the framework of the case related to the protest have been examined.
Aleksanyan was called in to be questioned as a witness on January 17. On February 4 he was called in again as a witness to the investigative unit but was arrested on the spot . After around two days in custody, Aleksanyan was released with the assurance that he’d stay in the country.