Գյումրիում ակցիաներին մասնակցած երիտասարդին մեղադրանք առաջադրեցին
Շիրակի մարզի դատախազությունը Սառնաղբյուր գյուղի 22-ամյա բնակիչ Մնացական Ալեքսանյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրել քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով (խուլիգանություն): Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել է Ալեքսանյանի պաշտպան Հայկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով՝ մեղադրանքի մասին իրենք իմացել են այսօր, երբ Ալեքսանյանին կանչել են քննչական բաժին և տրամադրել փաստաթղթերը: Ալեքսանյանից նաև պահանջել են ցուցմունք դեպքերի մասին, սակայն վերջինս նպատակահարմար է գտել հրաժարվել ցուցմունք տալուց:
Հիշեցնենք, որ Ալեքսանյանը խուլիգանության և իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն կատարելու հոդվածներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում միակ մեղադրյալն է: Գործը հարուցվել է Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի սպանության մեջ մեղադրվող ռուսաստանցի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին հայկական կողմին հանձնելու պահանջով անցկացված ակցիաներից հետո: Գործի շրջանակներում որպես վկա հարցաքննվել են ակցիայի բազմաթիվ մասնակիցներ ինչպես Գյումրիից, այնպես էլ Երևանից ու Հայաստանի այլ մարզերից։
Ինքը՝ Ալեքսանյանը, ևս հունվարի 17-ին հարցաքննվել էր որպես վկա: Փետրվարի 4-ին ևս նրան որպես վկա հրավիրել էին քննչական բաժին, սակայն տեղում ձերբակալել էին: Մոտ երկու օր կալանքի տակ լինելուց հետո Ալեքսանյանը ազատ էր արձակվել՝ չհեռանալու մասին ստորագրության դիմաց:

Участнику протестов в Гюмри выдвинули обвинение
Прокуратура Ширакской области Армении выдвинула обвинение 22-летнему жителю села Сарнахбюр Мнацакану Алексаняну по статье «хулиганство» (наказывается до 5 лет лишения свободы). Об этом Epress.am сообщил адвокат молодого человека Айк Арутюнян. По словам собеседника, об обвинении они узнали 12 февраля, когда Алексаняна вызвали в следственное отделение и предоставили ему документы. Также от Алексаняна потребовали дать показания о протестах в Гюмри, однако он счел целесообразным отказаться от этого.
Алексанян – единственный обвиняемый в рамках уголовного дела, возбужденного по статьям «хулиганство» и «насилие в отношении представителя власти». Дело завели после протестов, участники которых требовали передать обвиняемого в убийстве семьи Аветисянов российского военнослужащего Валерия Пермякова правоохранительным органам Армении. В рамках дела допрошено множество участников акций как из Гюмри, так и из других городов.
17 января Алексаняна допросили в качестве свидетеля. 4 февраля его снова пригласили в следственный отдел, однако на этот раз арестовали. Спустя 2 дня его освободили под подписку о невыезде.
Тогда отец молодого человека заявил о намерении предпринять решительные действия в случае, если Мнацакана не освободят.