Նախագահը ստացել է բանակում զոհվածների ծնողների նամակը, բայց պատասխան չկա
Բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինվորների ծնողներից միայն մեկին՝ Գոհար Սարգսյանին, այսօր՝ մարտի 12֊ին, թույլ են տվել մտնել Նախագահական նստավայրի քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժին՝ ստանալու ամիսներ առաջ նախագահին ուղղած իրենց նամակի պատասխանը։
Նախորդ անգամ ոստիկանները նամակը ստանալ ցանկացող ծնողներին թույլ չէին տվել անցնել նախագահականի մայթին՝ պատճառաբանելով, թե ծնողները կարող էին ակցիա անցկացնել շենքի դիմաց։
Այսօր ևս բախվելով ոստիկանների արգելքին՝ ծնողներն ահազանգել են ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ։ Ակցիայի վայր ժամանած ՄԻՊ աշխատակցի և ոստիկանների միջև առանձնազրույց֊բանակցություններից հետո վերջիններս թույլ են տվել Գոհար Սարգսյանին մտնել նամակների բաժին։
Բաժնի ղեկավար Աիդա Ասատրյանի հետ շուրջ կես ժամ տևած հանդիպումից հետո Գոհար Սարգսյանը Epress.am-ի թղթակցին ու դրսում սպասող ծնողներին հայտնել է․ «Ասատրյանն ասաց, որ ինքը աշխատակազմի ղեկավարին զեկուցել է, ու նախագահը տեղյակ է ակցիաների ու պահանջի մասին»։
Ծնողի խոսքով՝ Ասատրյանը ցույց է տվել նաև իր մոտ գրանցած բոլոր հանդիպումները՝ ապացուցելու համար, որ ինքը կատարել է իր գործառույթը և տեղեկացրել է Սերժ Սարգսյանին։
Ասատրյանն ասել է, որ նախագահը նամակին չի պատասխանել, ու եթե երբևէ պատասխանի, իրենք այդ պատասխանը կուղարկեն ծնողներին․ ունեն նրանց թե հասցեները, թե հեռախոսահամարները։
Նշենք, որ զոհված զինծառայողների ծնողները Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպում են պահանջում՝ ակնկալելով, որ վերջինս կկատարի տարիներ առաջ տված խոստումը՝ իրենց զավակների գործերի արդար քննությունն ապահովել։

Президент Армении получил письмо родителей погибших в армии военнослужащих
Только одной из матерей погибших в армянской армии в небоевых условиях солдат – Гоар Саргсян – разрешили отправиться в отдел приема писем и граждан при президенте Армении, чтобы получить ответ на отправленное несколько месяцев назад письмо.
В прошлый раз полицейские не разрешили родителям подойти к офису главы государства, объясняя свое решение вероятностью того, что они проведут акцию протеста перед резиденцией.
Снова столкнувшись с препятствием, собравшиеся позвонили в офис Омбудсмена Армении. После переговоров между сотрудником офиса и полицейскими последние разрешили Гоар Саргсян отправиться в отдел приема писем.
После получасовой встречи с руководителем отдела Аидой Асатрян Гоар Саргсян сообщила: «По словам Асатрян, она доложила руководителю аппарата, и президенту известно об акциях и требованиях».
Руководитель отдела, продолжает Саргсян, продемонстрировала все зарегистрированные у нее встречи, чтобы доказать, что она выполнила свою функцию и проинформировала президента.
Президент, сообщила Асатрян, не ответил на письмо, и в случае, если он это сделает, ответ будет отправлен родителям: в аппарате имеются как адреса, так и телефонные номера родителей погибших в небоевых условиях военнослужащих.
Отметим, что граждане требуют встречи с Саргсяном, надеясь на выполнение им данного несколько лет назад обещания обеспечить справедливое расследование дел о смерти их сыновей.