Բանակում զոհվածների ծնողները պնդում են՝ նախագահականի նամակում սուտ է գրված (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողները պնդում են, որ նախագահականից ստել են լրատվամիջոցին՝ ասելով, թե երկրի նախագահի հանձնարարությամբ որդեկորույս մայրերին ընդունել է զինվորական դատախազը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել են 2010 թվականին զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը և 2007֊ին զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը:
Հարցումը ՀՀ նախագահի աշխատակազմ է ուղարկել «Ազատություն» ռադիոկայանը: Ստացված պատասխանում ասված է, որ ծնողներին հանդիպել է ՀՀ զինվորական դատախազը (Արտավազդ Հարությունյան-խմբ.), ինչպես նաև՝ որդեկորույս մայրերին ընդունել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի վերահսկողական ծառայությունում:
Հիշեցնենք, որ զոհվածների ծնողները նախագահի հետ հանդիպում էին պահանջել 2014 թվականի նոյեմբերի 27-ին. մինչ օրս Սերժ Սարգսյանը նրանց չի ընդունել և չի ներկայացրել հանդիպման մերժում կամ դրա հիմնավորումներ:
«Ոնց որ իմ որդու սպանության գործն են կեղծում սուտ հայտարարություններով, այնպես էլ՝ մեր ընդունելությունը: Եթե մենք հանդիպել ենք զինդատախազին, թող ցույց տան մեր՝ զինդատախազություն մտնելուց մատյանում արված ստորագրությունները: Որ մտնում ենք, ստորագրում ենք, չէ՞: Նման բան չի եղել», - ասել է Ղազարյանը:
Նրանց պնդմամբ՝ վերջին անգամ իրենց հանդիպել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը անցյալ տարվա մարտի 6-ին, իսկ նախագահի հետ հանդիպման պահանջով ակցիաների մեկնարկից հետո ծնողներին ոչ մեկ չի ընդունել։ Ծնողները շարունակում են պնդել, որ ցանկանում են հանդիպել Սերժ Սարգսյանի հետ, մինչդեռ նախագահականի գրության մեջ այդ պահանջի վերաբերյալ ոչինչ չի ասված։
Այսօր սևազգեստ մայրերը նախագահականում հանդիպել են ՀՀ նախագահի նստավայրի քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժնի պետ Աիդա Ասատրյանի հետ՝ պահանջելով բացատրություն տալ ՀՀ նախագահի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Մերի Հարությունյանի անունից «Ազատությանը» հասցեագրված գրության վերաբերյալ։
Հանդիպումից հետո Գոհար Սարգսյանը Epress.am-ին ասել է, որ Ասատրյանը հրաժարվել է բացատրություն տալ այլ պաշտոնյայի գրության համար և իրենց Հարությունյանի հեռախոսահամարն է տրամադրել:
«Սա էլ են համարում հանդիպում: Այն, որ մենք խոսեցինք Աիդա Ասատրյանի հետ: Մենք պահանջել ենք հանդիպում Սերժ Սարգսյանի հետ»,- հայտարարել է Գոհար Սարգսյանը:
Ծնողների խոսքով՝ Մերի Հարությունյանից իրենք այդպես էլ բացատրություն չեն ստացել։ Մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը Սարգսյանը մի քանի անգամ զանգել է իրեն տրամադրված հեռախոսահամարով, սակայն պատասխանող չի եղել:

Родители погибших в армии солдат обвиняют во лжи администрацию президента Армении
В офисе президента Армении лгут, говоря, что по поручению главы государства матерей погибших в армянской армии в небоевых условиях военнослужащих принял военный прокурор. Об этом в беседе с Epress.am заявила мать погибшего в 2010 году Артура Газаряна Ирина Газарян.
Армянская служба радиостанции «Свобода» (Azatutyun.am) отправила запрос в администрацию главы государства. В полученном ответе говорится, что с родителями встретился военный прокурор Армении (Артавазд Арутюнян), кроме того, их приняли в службе контроля при президенте.
Родители военнослужащих требовали встречи с главой государства 27 ноября 2014 года: Серж Саргсян их так и не принял, не было также отказа или обоснований отказа.
«Как ложными заявлениями искажают дело об убийстве моего сына, так и прием. Если мы встречались с генпрокурором, пусть покажут наши подписи в журнале. Мы же подписываем, входя в учреждение, правда? Ничего подобного не было», - сказала Газарян.
По словам матери погибшего в 2007-ом Тиграна Оганджаняна Гоар Саргсян, последний раз 6 марта 2014 года они встречались с генпрокурором Армении Геворгом Костаняном, а после начала акций с требованием встречи с президентом их никто не принимал. Родители продолжают настаивать на встрече с главой государства, между тем, в послании администрации об этом не говорится.
В четверг, 21 мая, женщины встретились с начальником отдела приема писем и граждан при президенте Аидой Асатрян и потребовали объяснить ответ начальника управления по связям с общественностью и средствами информации при президенте Мери Арутюнян на запрос радиостанции «Свобода».
В беседе с Epress.am Гоар Саргсян заявила, что Асатрян отказалась давать объяснения за письмо другого должностного лица и предоставила им номер телефона Арутюнян. «Они и это считают встречей - наш разговор с Аидой Асатрян. Мы требовали встречи с Сержем Саргсяном».