Բանակում զոհվածների ծնողները պնդում են՝ նախագահականի նամակում սուտ է գրված (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Բանակում խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողների ծնողները պնդում են, որ նախագահականից ստել են լրատվամիջոցին՝ ասելով, թե երկրի նախագահի հանձնարարությամբ որդեկորույս մայրերին ընդունել է զինվորական դատախազը։ Այս մասին Epress.am-ի հետ զրույցում ասել են 2010 թվականին զոհված Արթուր Ղազարյանի մայրը՝ Իրինա Ղազարյանը և 2007֊ին զոհված Տիգրան Օհանջանյանի մայրը՝ Գոհար Սարգսյանը:
Հարցումը ՀՀ նախագահի աշխատակազմ է ուղարկել «Ազատություն» ռադիոկայանը: Ստացված պատասխանում ասված է, որ ծնողներին հանդիպել է ՀՀ զինվորական դատախազը (Արտավազդ Հարությունյան-խմբ.), ինչպես նաև՝ որդեկորույս մայրերին ընդունել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմի վերահսկողական ծառայությունում:
Հիշեցնենք, որ զոհվածների ծնողները նախագահի հետ հանդիպում էին պահանջել 2014 թվականի նոյեմբերի 27-ին. մինչ օրս Սերժ Սարգսյանը նրանց չի ընդունել և չի ներկայացրել հանդիպման մերժում կամ դրա հիմնավորումներ:
«Ոնց որ իմ որդու սպանության գործն են կեղծում սուտ հայտարարություններով, այնպես էլ՝ մեր ընդունելությունը: Եթե մենք հանդիպել ենք զինդատախազին, թող ցույց տան մեր՝ զինդատախազություն մտնելուց մատյանում արված ստորագրությունները: Որ մտնում ենք, ստորագրում ենք, չէ՞: Նման բան չի եղել», - ասել է Ղազարյանը:
Նրանց պնդմամբ՝ վերջին անգամ իրենց հանդիպել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը անցյալ տարվա մարտի 6-ին, իսկ նախագահի հետ հանդիպման պահանջով ակցիաների մեկնարկից հետո ծնողներին ոչ մեկ չի ընդունել։ Ծնողները շարունակում են պնդել, որ ցանկանում են հանդիպել Սերժ Սարգսյանի հետ, մինչդեռ նախագահականի գրության մեջ այդ պահանջի վերաբերյալ ոչինչ չի ասված։
Այսօր սևազգեստ մայրերը նախագահականում հանդիպել են ՀՀ նախագահի նստավայրի քաղաքացիների ընդունելության և նամակների բաժնի պետ Աիդա Ասատրյանի հետ՝ պահանջելով բացատրություն տալ ՀՀ նախագահի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության պետ Մերի Հարությունյանի անունից «Ազատությանը» հասցեագրված գրության վերաբերյալ։
Հանդիպումից հետո Գոհար Սարգսյանը Epress.am-ին ասել է, որ Ասատրյանը հրաժարվել է բացատրություն տալ այլ պաշտոնյայի գրության համար և իրենց Հարությունյանի հեռախոսահամարն է տրամադրել:
«Սա էլ են համարում հանդիպում: Այն, որ մենք խոսեցինք Աիդա Ասատրյանի հետ: Մենք պահանջել ենք հանդիպում Սերժ Սարգսյանի հետ»,- հայտարարել է Գոհար Սարգսյանը:
Ծնողների խոսքով՝ Մերի Հարությունյանից իրենք այդպես էլ բացատրություն չեն ստացել։ Մինչև աշխատանքային օրվա ավարտը Սարգսյանը մի քանի անգամ զանգել է իրեն տրամադրված հեռախոսահամարով, սակայն պատասխանող չի եղել:

Presidential Administration of Armenia Accused of Lying by Mothers of Diseased Soldiers (VIDEO)
The Administration of the RA President lied claiming the mothers of soldiers who died under non-combat conditions in the Armenian army have had a meeting with Artavazd Harutyunyan, military prosecutor of Armenia, on the instructions of the head of the country, mothers Irina Ghazaryan and Gohar Sargsyan said in an interview with Epress.am.
Note, in a response to an inquiry by the RFE/RL's Armenian service (Azatutyun.am), the presidential administration said the Armenian military prosecutor, as well as the presidential oversight service had received the parents.
The parents of the diseased soldiers demanded a meeting with RA president Serzh Sargsyan on November 27, 2014; however, to date, the head of the country has not acknowledged the parents' appeal.
“, just as they distort my son's murder case with false statements. If we've met with the military prosecutor, let them show our signatures in the log. We sign, when we enter the  prosecutor's office, right? Nothing like that happened,” Irina Ghazaryan, mother of Artur Ghazaryan who died in the army in 2010, said.
According to the mothers, they last met with RA Prosecutor General Gevorg Kostanyan on March 6, 2014, and after the start of protest actions demanding a meeting with the president they have not been received by anyone. The parents continue to insist on a meeting with the head of the country; meanwhile, their demand has not been addressed in the administration's letter.
On Thursday, May 21, the mothers met with Aida Asatryan, head of the department of Reception of Citizens, Appeals, Complaints and Proposals Office of the RA Oversight Service, demanding an explanation regarding the response to RFE/RL's Armenian service by Public Relations and Mass Media department head Mary Harutyunyan.
Asatryan refused to explain the letter of the official; instead, she provided them with Harutyunyan's phone number, Epress.am was told by Gohar Sargsyan, mother of soldier Tigran Ohanjanyan who died in 2007. "They consider our conversation with Aida Asatryan a meeting, too. We asked for a meeting with Serzh Sargsyan,” the woman said.
According to Gohar Sargsyan, she has repeatedly tried to reach Mary Harutyunyan on the phone, but to no avail.