Կոռուպցիոն ռիսկեր․ ՔԿՀ֊ներում չեն ուզում պարզել՝ ինչպես են բջջայիները հայտնվում բանտում
Հայաստանյան ՔՀԿ֊ներում դատապարտված և կալանավորված անձանց նկատմամբ տույժերի գերակշռող մասը (60.94%-ը) կիրառվում է արգելված բջջային հեռախոս պահելու համար։ Այս մասին ասված է Քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խմբի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Դիտորդներն ընդգծում են, որ բանտերում անձիք պատժվում են արգելված բջջային հեռախոս պահելու համար (նկատողությամբ, խիստ նկատողությամբ և պատժախուց տեղափոխվելու միջոցով մինչև 15 օր տևողությամբ), սակայն դատապարտյալների մոտ արգելված իրեր հայտնաբերելու արդյունքում քրեակատարողական հիմնարկներում ծառայողական քննություններ չեն իրականացվում՝ այդ իրերի ՔԿՀ մուտք գործելու հանգամանքները պարզելու նպատակով։ Եվ դա այն դեպքում, երբ ՔԿՀ արգելված իր բերելու համար նախատեսված է վարչական պատասխանատվություն 100-500 հազար դրամի չափով, ինչպես նաև քրեական պատասխանատվություն:
Համաձայն Դիտորդական Խմբի կատարած հետազոտության 2014թ. հունվարի 1-ից մինչ 2014թ.դեկտեմբերի 31-ը ՔԿՀ֊ներում մարդկանց պատժել են 1576 բջջային հեռախոսների պահման համար, մինչդեռ Քրեակատարողական վարչությունում անցկացվել է ընդհամենը 7 ծառայողական քննություն, որի արդյունքում կալանավորվածների պահելու վայրերի և ուղղիչ հիմնարկների ներքին կանոնակարգը խախտելու համար 7 ՔԿՀ ծառայող ենթարկվել է կարգապահական տույժի։
ՔԿՀ-ների ներսում նույն փաստերի կապակցությամբ ընդհանուր առմամբ կատարվել են 48 ծառայողական քննություններ, այսինքն՝ բջջային հեռախոսի պահման դեպքերի 3 տոկոսում միայն:
«Հայտնաբերված արգելված բջջային հեռախոսների համար տրված տույժերի և իրականացված ծառայողական քննությունները քանակը հիմք է տալիս պնդելու, որ և/կամ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը, և/կամ Քրեակատարողական վարչությունը, և/կամ ՔԿՀ ղեկավարներն արգելված բջջային հեռախոս ՔԿՀ մտցնելու ուղղությամբ դրսևորել են անգործություն, որը հիմք է տալիս ենթադրելու կոռուպցիոն մեծ ռիսկերի հավանականության մասին:
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական դիտորդական խումբը նշյալի հիման վրա առաջարկում է քննարկել բջջային հեռախոսների օրինականացման հարցը։ Դիտորդական խումբն այժմ աշխատում է առաջարկությունների փաթեթի վրա», ֊ ասված է Խմբի հայտարարության մեջ։
Նշենք, որ ներկա պահին իրավապահ մարմիններն աղմկահարույց գործ են քննում՝ կապված «Հրազդան» ՔԿՀ բջջային հեռախոսների մեծ խմբականակի մուտքի հետ։ Մանրամասները՝ այստեղ։

The majority (60.94%) of penalties against the inmates of Armenian penitentiary institutions are imposed for possession of prohibited mobile phones, the Group of Public Observers Conducting Public Monitoring of Penitentiary Institutions and Bodies of the RA Ministry of Justice said in a statement issued on Tuesday, June 9.
Although the inmates are punished for possession of banned cell phones (by receiving a reprimand, a severe reprimand, or by being transferred to a punishment cell for up to 15 days), however, internal investigations are not carried out to find out the circumstances in which these objects entered the institutions; while smuggling a prohibited item into a prison, the Group points out, is an administrative offense and is punishable by an administrative penalty in the amount of AMD 100-500 thousand.
According to the study conducted by the Group of Public Observers, from January 1, 2014 to December 31, 2014, inmates of Armenian penitentiaries were punished for possession of 1,576 cell phones, meanwhile, the Prison administration has initiated only 7 official investigations, as a result of which disciplinary penalty was imposed against 7 penitentiary employees for violation of rules of procedure for places of detention and correctional facilities.
In connection with the same facts a total of 48 internal investigations have been conducted within the penitentiary institutions; that is, only in 3% of cell phone possession cases.
“The number of internal investigations and penalties for prohibited cell phones gives grounds to assert that and / or the Ministry of Justice of Armenia, and / or the Criminal-Executive Department, and / or Prison administrations have shown inaction as regards the entrance of prohibited mobile phones into the penitentiaries, which suggests big corruption risks.
“Based on the above-mentioned observation, the Group of Public Observers Conducting Public Monitoring of Penitentiary Institutions and Bodies of the RA Ministry of Justice proposes to discuss the issue of legalizing cell phones. The Group is currently working on a package of proposals,” the statement said.