Գործադիրը դեռ չգիտի՝ որտեղից է գումար գտնելու էլէներգիայի թանկացումը սուբսիդավորելու համար
Հայաստանի կառավարությունում դեռևս չգիտեն, թե որտեղից են գտնելու էլէներգիայի թանկացման հետ կապված սուբսիդավորման գումարները, ինչպես նաև տեղյակ չեն թե կոնկրետ ում էլեկտրաէներգիան են սուբսիդավորելու: Այս մասին հայտնում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ֊ն, որը, անդրադառնալով հունիսի 27-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սուբսիդավորման մասին հայտարարությանը, հարցում է արել ՀՀ Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն։ Նախարար Երվանդ Զախարյանը ՀԿ֊ին ուղղված գրությամբ հայտնել է, որ այժմ դեռևս քննարկվում է այդ սուբսիդավորման աղբյուրը և շահառուների շրջանակը:
Կազմակերպությունը նշում է, որ եթե գործադիրը սուբսիդավորի բոլոր տեսակի բաժանորդներին (արդյունաբերական հիմնարկներ, կազմակերպություններ և բնակիչ-բաժանորդներ), ապա դա կարժենա ամսական շուրջ 3 միլիարդ դրամ (6 մլն ԱՄՆ դոլար), ինչը բավական մեծ գումար է: Տարեկան կտրվածքով դա կազմում է շուրջ 35 միլիարդ դրամ (74 միլիոն ԱՄՆ դոլար), ինչը ՀՀ պետական բյուջեի մոտ 3 տոկոսն է:
«Ուստի, այդ գումարը դժվար կլինի հարկերով հետ բերել, կամ հերթական վարկով ծածկել (քանի որ Հայաստանի պետական պարտքը տեղից էլ ահռելի է):
Սակայն, եթե իշխանությունները որոշեն սուբսիդավորել միայն բնակիչ-բաժանորդներին, ապա դա մեր պետության վրա կնստի ամսեկան միայն 1 միլիարդ դրամ (2 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Բայց այդ պարագայում էլեկտրաէներգիայի համար թանկացած գնով կվճարեն արդյունաբերական հիմնարկներն ու այլ կազմակերպությունները, ինչը կհանգեցնի էական գնաճի և կնվազեցնի ազգային արտադրանքի մրցունակությունը միջազգային շուկաներում ու մասնավորապես՝ ԵՏՄ տարածքում, ուր բոլոր երկրների էլեկտրաէներգիան զգալիորեն ավելի էժան է հայկականից: Արդյունքում էլ ավելի կպակասի մեր արտահանումը դեպի ԵՏՄ երկրներ», ֊ նշում է ՀԿ֊ն:

The Government of the Republic of Armenia is still unsure where it will find funds to subsidize the controversial rise in electricity rates in Armenia; it is also still unknown who, specifically, will benefit from these subsidies, “Union of Informed Citizens” NGO said in a statement issued on Wednesday, July 15.
The organization sent a letter of inquiry to the RA Ministry of Energy and Natural Resources in connection with Armenian President Serzh Sargsyan's offer to finance the price hikes. In response to the NGO's inquiry, Yervand Zakharyan, Minister of Energy and Natural Resources, said the financial source of the subsidy, as well as the range of potential beneficiaries, is still being discussed.
In the event that the Executive subsidizes all types of consumers (industrial enterprises, organizations, and residential customers), as stated by the organization, it will cost around AMD 3 billion per month (USD 6 million), which is quite a large amount of money; it amounts to around AMD 35 billion annually (USD 74 million) and makes up 3 percent of the RA state budget.
“If, however, the Government decides to subsidize for residential customers only, then it will cost our country just about AMD 1 billion per month (USD 2 million). On the other hand, in that case industrial enterprises and other organizations will have to pay increased electricity rates, which will cause a significant inflation, leading to lower competitiveness of national products in international markets, particularly within the , where electricity in all countries is much cheaper than in Armenia. As a result, our exports to EEU countries will only decline,” the NGO concluded.
Note, Public Services Regulatory Commission of Armenia decided on June 17, 2015, to increase the tariff for electricity supplied to consumers by 6.93 drams. Starting August 1, 2015, a kilowatt-hour of energy will cost 48.78 drams during the daytime (previously – 41.85 drams), and 38.78 drams – the nighttime (previously – 31.85).