Աշխատանքային օրենսգրքից հանվում են «Սովետից մնացած կոշտ կարգավորումները»
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը պատրաստվում է փոփոխել Աշխատանքային օրենսգիրքը: Նորում պարզեցվում է այսպես կոչված գերփոքր ձեռնարկությունների պարտավորությունները աշխատավորների նկատմամբ. նրանք այլևս պարտավոր չեն լինի ընդունել ներքին իրավական ակտեր, և մինչև 60 օր առաջ տեղեկացնել աշխատողներին՝ պայմանները վատթարացնելու, օրինակ, աշխատավարձը և հավելումները կրճատելու, աշխատաժամանակը երկարացնելու մասին: Գերփոքր ձեռնարկություններն այժմ միայն կփոփոխեն աշխատանքային պայմանագիրը և դրանում իրենց ուզած փոփոխությունները կանեն՝ աշխատողի համաձայնությամբ և ստորագրությամբ:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Թադևոս Ավետիսյանը Epress.am-ի հետ զրույցում վստահեցրել է՝ այս փոփոխությունից աշխատողների իրավունքները չեն տուժի. նրանք ուղղակի իրենց գործատուի հետ կբանակցեն ու կգան ընդհանուր հայտարարի, աշխատանքային իրավահարաբերությունները կդառնան “ճկուն”:
Ըստ չինովնիկի՝ գերփոքր ձեռնարկությունների նկատմամբ քաղաքականությունը չպետք է այնքան կոշտ լինի, որքան խոշոր, միջին կամ փոքր ձեռնարկությունների դեպքում է, քանի որ առաջինները (օրինակ, փոքր խանութները), ավելի մրցակցային պայմաններում են աշխատում, և երբեմն կարող են փակվել, եթե աշխատողը դեմ լինի զիջումների գնալու. օրինակ՝ պակաս աշխատավարձով չհամաձայնի աշխատել:
Ավետիսյանը նշում է, որ սա իրականում այն է, ինչ պրակտիկայում շուտվանից արվում է: “Մի աշխատող կա՞, որ գիտի՝ իր աշատավարձը կազմված է մի քանի բաղադրիչից և ինչ սխեմաներով է դրանցից յուրաքանչյուրով աշխատավարձը չափվում”:
Նախարարությունը ցանկանում է նաև վերացնել ծանր, վնասակար և առանձնապես ծանր, առանձնապես վնասակար աշխատանքների ցանկը, որոնց դեպքում գործատուն մինչ այժմ պարտավոր էր հավելյալ վճար և հավելյալ արձակուրդ տալ աշխատողին: Սա, ըստ Ավետիսյանի, “Սովետից մնացած կոշտ կարգավորում է”:
“Պետությունը սովետի ժամանակ միակ գործատուն էր: Մեզ մոտ սովետական այդ կոշտ կարգավորումները դեռ մնացել են. հիմա պետությունը գործատուներից մեկն է: Նա սահմանում է, օրինակ, իմ աշխատավարձը: Բայց պետությունը 500 հազար աշխատողներից միայն 120 հազարի գործատուն է: Սովետի նման պետությունը հիմա սահմանում է աշխատանքի տեսակների ցանկ, որ աշխատողներին կտաս հավելավճար՝ էսքան տոկոսով: Հավելումները մարդու կորցրած առողջությունը չեն վերադարձնում: Հիմա մենք ասում ենք՝ ապահովի աշխատանքի բարձր նորմաները: Գերմանական ստանդարտներով և հին հայկական ստանդարտներով սվարչիկի պայմանները նույնը չեն: Ստանդարտները գնահատող ծառայություններ կան: Եթե հանկարծ հնարավոր չի օբյեկտիվ պատճառներով պայմաններն ապահովելը(բարձրության վրա աշխատանք, 40 աստիճան սառնամանիք), գործատուն պետք է տա լրացուցիչ արձակուրդ, հավելավճար, բայց աշխատուժի հետ պետք է պայմանավորվի: Կարող ա աշխատողը ասում է ՝ ես կաշխատեմ 3 օր, ինձ լրացուցիչ 2 օր ազատ տուր, ոչ թե օրական 4 ժամ աշխատեմ”:
Ըստ նախարարության՝ գերփոքր համարվում են այն ձեռնարկությունները, որտեղ աշխատում է մինչև 10 աշխատող: Դրանք կազմում են ձեռնարկությունների ընդհանուր թվի 95 տոկոսը, և աշխատատեղ են աշխատողների մոտ 20 տոկոսի համար:

Armenian Ministry to Remove ‘Tough Soviet Regulations’ from Labor Code
Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs intends to make amendments to the country’s Labor Code. The amended Code will simplify the obligations of so-called ultra-small business to employees: they will no longer be obliged to adopt internal legal acts or notify employees of deteriorating conditions, for example, about reducing wages or  increasing working hours within 60 days. Thus, small businesses will only have to change the labor agreement and make will make the necessary amendments with the consent and signature of the employee.
In an interview for Epress.am, Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tadevos Avetisyan assured that after the changes, the rights of employees will not be infringed; they will simply negotiate and come to a common denominator with with employers, thereby making labor relations “more flexible.”
According to the official, the policy on ultra-small businesses should not be as tough as that on large, medium or small businesses because they (for example, small stores) usually work in more competitive conditions and can sometimes close down if the employee refuses to make concessions and work for a lower salary.
The ministry also wants to get rid of the list of heavy, dangerous, and particularly heavy, particularly dangerous jobs, for which the employer had to up to this point pay the employee an addition fee or provide additional leave. This, according to Avetisyan, is “a tough regulation left over from the Soviet Union.”
“In Soviet times, the state was the only employer. We still have these tough Soviet regulations, but the state now is not the only employer. It, for example, establishes salary rates, but is the employer of only 120 000 workers out of 500 000. This list of jobs now entails that the employer will give its employee addition pay to carry out potentially harmful work. But this surcharge does not restore shattered health. Now we say employers should ensure high working standards. There are services that evaluate standards. If, for objective reasons, it is impossible to provide proper conditions, the employer must provide additional leave or pay, but has to negotiate this with the workforce.”
According to the ministry, enterprises with up to 10 employees are considered as ultra-small. In Armenia, they make up 95% of the total number of businesses and provide work to 20% of the country’s workforce.