ՍԴ-ի նոր ղեկավարի հոր անունով հին բիզնեսի մասին
2013 թվականին լրագրողական հետաքննության արդյունքում ուսումնասիրելով ՀՀ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի գրանցամատյանը պարզեցի, որ «Մեգո-Գոլդ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է դեռեւս 2000 թ. դեկտեմբերի 11-ին, որի հիմնադիրը արդարադատության նախկին նախարար, իսկ այսօր արդեն Սահմանադրական դատարանի նախագահ, կեղծարար` Հրայր Թովմասյանն է:
Որպես ընկերության իրավաբանական հասցե` նշված էր Թովմասյանի հայրական տան հասցեն` նրա ծննդավայր՝ Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղ: 2000 թ, երբ հիմնադրում էր «Մեգո-Գոլդ» ընկերությունը` ոսկու հանք շահագործելու նպատակով, Հ. Թովմասյանն աշխատել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանում` որպես իրավախորհրդատվական ծառայության առաջատար մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, ծառայության ղեկավարի տեղակալ:
Սա այն ընկերությունն է, ով ավելի քան 10 տարի շահագործեց Թուխմանուկի ոսկու և բազմամետաղային հանքավայրը: Իսկ վերոհիշյալ անձնավորության հովանավորչությամբ ավիրվեց Ապարանի տարածաշրջանի որոշ հատված, մեծ վնաս հասցնելով Մելիքգյուղի եւ հարակից համայնքերի շրջակա միջավայրին, ջրային ավազանին, հողային ֆոնդին, մարդկանց առողջությանը և այլն:
Դեռևս 18 տարի առաջ Թովմասյանը հավանաբար չեր պատկերացնում, որ երկու տասնամյակ անց նա կդառնա Սահմանադրական դատարանի նախագահ ու կլինի անձեռնմխելի մինչ 70 տարեկանը, իր վրայից «թոթափելով» տարիների կեղտերը…
Դեռևս 2016 թվականի դեկտեմբերին այդ հարցը նաեւ բարձրացրեցի ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակում, որտեղ ներկայացվեց, թե ինչ աշխատանք է տարվել եւ ինչպես է պետության հովանավորչությամբ քայքայվում տնտեսությունը, համայնքերը, իսկ հասարակաությունը շատ հարցերում չի վստահում պետական և արդարադատության համակարգին:

Old Mining Practices of New Head of Constitutional Head
- In 2013, having studied the electronic register of the Armenian government in the course of a journalistic investigation, I found out that Mego Gold LLC, the founder of which is former Minister of Justice and newly-appointed chairman of the Constitutional Court, falsifier Hrayr Tovmasyan, had been registered back on December 11, 2000.
Tovmasyan father's address - his birthplace in the village of Darakert in the Ararat province - was listed as the company’s legal address. In 2000, when Tovmasyan founded Mego Gold with the intention of exploiting a gold mine, he worked in the Constitutional Court as a leading specialist in legal advice, a chief specialist, and a deputy head of the service.
This company exploited the Tukhmanuk gold-polymetallic mine for over 10 years ago. Under the patronage of the above-mentioned person, part of the Aparan region was destroyed, causing major damage to the environment of Melikgyukh and surrounding communities, to the water basin, to the land fund, to human health.
Eighteen years ago, Tovmasyan perhaps did not imagine that less than two dozen years later he’d become the chairman of the Constitutional Court and untouchable until the age of 70, “shaking off” his years’ worth of dirt...
In December 2016, I raised this issue at the United Nations Office in Geneva; I talked about the work that had already been done and how the country’s economy and communities were being destroyed under the patronage of the state. that the public did not trust the state or the justice system in many matters.