ՍԴ-ի նոր ղեկավարի հոր անունով հին բիզնեսի մասին
2013 թվականին լրագրողական հետաքննության արդյունքում ուսումնասիրելով ՀՀ կառավարության էլեկտրոնային ռեգիստրի գրանցամատյանը պարզեցի, որ «Մեգո-Գոլդ» ՍՊԸ-ն գրանցվել է դեռեւս 2000 թ. դեկտեմբերի 11-ին, որի հիմնադիրը արդարադատության նախկին նախարար, իսկ այսօր արդեն Սահմանադրական դատարանի նախագահ, կեղծարար` Հրայր Թովմասյանն է:
Որպես ընկերության իրավաբանական հասցե` նշված էր Թովմասյանի հայրական տան հասցեն` նրա ծննդավայր՝ Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղ: 2000 թ, երբ հիմնադրում էր «Մեգո-Գոլդ» ընկերությունը` ոսկու հանք շահագործելու նպատակով, Հ. Թովմասյանն աշխատել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանում` որպես իրավախորհրդատվական ծառայության առաջատար մասնագետ, գլխավոր մասնագետ, ծառայության ղեկավարի տեղակալ:
Սա այն ընկերությունն է, ով ավելի քան 10 տարի շահագործեց Թուխմանուկի ոսկու և բազմամետաղային հանքավայրը: Իսկ վերոհիշյալ անձնավորության հովանավորչությամբ ավիրվեց Ապարանի տարածաշրջանի որոշ հատված, մեծ վնաս հասցնելով Մելիքգյուղի եւ հարակից համայնքերի շրջակա միջավայրին, ջրային ավազանին, հողային ֆոնդին, մարդկանց առողջությանը և այլն:
Դեռևս 18 տարի առաջ Թովմասյանը հավանաբար չեր պատկերացնում, որ երկու տասնամյակ անց նա կդառնա Սահմանադրական դատարանի նախագահ ու կլինի անձեռնմխելի մինչ 70 տարեկանը, իր վրայից «թոթափելով» տարիների կեղտերը…
Դեռևս 2016 թվականի դեկտեմբերին այդ հարցը նաեւ բարձրացրեցի ՄԱԿ-ի Ժնևյան գրասենյակում, որտեղ ներկայացվեց, թե ինչ աշխատանք է տարվել եւ ինչպես է պետության հովանավորչությամբ քայքայվում տնտեսությունը, համայնքերը, իսկ հասարակաությունը շատ հարցերում չի վստահում պետական և արդարադատության համակարգին:

О старом бизнесе на имя отца нового главы Конституционного суда Армении
В 2013-ом изучив в результате журналистского расследования реестр электронного регистра правительства Армении, я выяснил, что ООО «Мего-Голд» было зарегистрировано еще 11 декабря 2000 года, основателем которого является бывший министр юстиции, ныне председатель Конституционного суда, фальсификатор Грайр Товмасян.
В качестве юридического адреса отмечается отцовский адрес Товмасяна, место его рождения — село Даракерт Араратской области. В 2000 году, когда он создавал «Мего-Голд» с целью эксплуатации золотого рудника, Товмасян работал в Конституционном суде ведущим специалистом службы юридической консультации, главным специалистом, заместителем руководителя службы.
Более 10 лет назад эта компания эксплуатировала Тухманукское золото-полиметаллическое месторождение. А под протекцией упомянутого человека была уничтожена часть Апаранского региона, нанесен большой вред окружающей среде Меликгюха и прилегающих общин, бассейну, земельному фонду, здоровью людей.
18 лет назад Товмасян, вероятно, не подозревал, что спуся 20 лет он станет председателем Конституционного суда, будет неприкосновенен до 70 лет, стряхнув с себя грязь лет.
В декабре 2016 года я поднял этот вопрос в женевской штаб-квартире ООН, где была представлена проведенная работа и то, как под протекцией государства разрушаются экономика, общины, а общество во многих вопросах не доверяет государственной и правовой системам.