«Lydian International»-ի ղեկավարության կեղծ վկայությունները Կանադայի դատարանում․ մաս 1-ին․ ՀԲՃ
2020թ-ի սկզբին հանրությանը հասանելի դարձան մի շարք փաստաթղթեր ու տեղեկություններ «Lydian International» ընկերության մասին, որոնք մինչ այդ հրապարակված չէին: Պատճառն այն էր, որ 2019թ-ի դեկտեմբերի վերջին Լիդիանը դիմեց Կանադայում Օնտարիոյի դատարանի պաշտպանությանը՝ ժամանակ շահելով Ամուլսարի ծրագիրը վաճառելու կամ արբիտրաժային տրիբունալում Հայաստանին դատի տալու համար անհրաժեշտ գումար հայթայթելու նպատակով, որպեսզի այդ ընթացքում պարտատերերը պարտքերի դիմաց չյուրացնեն ընկերության ունեցվածքը:
Դատարանի պաշտպանության շրջանակում նշանակվեց նաև Լիդիանի վերակազմավորման գործով զբաղվող ընկերություն՝ Alvarez and Marsal ընկերությունը, որի կայքում էլ տեղադրվեցին Կանադայի դատարանում Լիդիանի ղեկավարների վկայություններն ու մի շարք այլ կարևոր փաստաթղթեր:
Ուսումնասիրելով այս փաստաթղթերը` Հայկական բնապահպանական ճակատը բացահայտել է դատարանին ներկայացված տվյալների փաստական խեղաթյուրումներ, որոնք ցանկանում ենք մաս առ մաս ներկայացնել: Ահա առաջինը, որը վերաբերում է ՀՀ Ոստիկանությանն ու Կառավարությանը
«Lydian International»-ի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար և գործադիր ղեկավար Էդվարդ Սելլերսը Օնտարիոյի արդարության գերագույն դատարանին տված՝ երդմամբ հաստատված իր գրավոր ցուցմունքում (affidavit) բառացի գրում է.
«ՀՀ ոստիկանության ուժերը չեն կատարել ՀՀ դատարանների վճիռները արգելափակողներին հեռացնելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու հետ կապված, իսկ ՀՀ Կառավարությունը չի ապահովել Ոստիկանության կողմից դատարանի վճիռների կատարումը՝ դրանով ավելի երկարաձգելով ապօրինի արգելափակումները»: (Affidavit of Edward Sellers, sworn December 22, 2019, para. 9.b, 44, 74-78)
Մենք, իհարկե, տեղյակ էինք ՀՀ ոստիկանության դեմ դատական գործերից և դրանց արդյունքներից, սակայն վստահ լինելու համար դիմեցինք նաև ՀՀ ոստիկանություն՝ խնդրելով պաշտոնապես պարզաբանել իրավիճակը: Պատասխանից մեկ անգամ ևս պարզ դարձավ հետևյալ հայտնի ճշմարտությունը
• «Լիդիան Արմենիա» ընկերության հայցը վերաբերում էր ոչ թե շրջափակումները վերացնելուն, այլ ցուցարների ժամանակավոր տնակներն իր սեփականություն հանդիսացող տարածքից դուրս բերելուն: Ընկերությունը նշել էր աշխարհագրական կոորդինատներ, որոնք գտնվում էին իր սեփականություն հանդիսացող տարածքում, և պահանջում էր այդ կոորդինատներից դուրս բերել այդ տնակները:
• Ոստիկանության աշխատակիցները, բանակցելով ցուցարարների հետ, վերամբարձ կռունկի օգնությամբ տնակները տեղափոխել են ընկերության սեփականություն հանդիսացող կոորդինատներից և տեղադրել ճամփեզրին:
• Ընկերությունը գրավոր անհամաձայնություն է հայտնել ոստիկանություն՝ հայտարարելով, որ տնակները միևնույն է՝ գտնվում են իրենց պատկանող տարածքում: Սակայն չափագրման աշխատանքների արդյունքում հաստատվել է, որ շարժական տնակները չեն գտնվում ընկերությանը պատկանող անշարժ գույքային միավորների տարածքում, ինչպես նաև այդ հողամասերում բացակայում են ֆիզիկական անձինք, հետևապես` ներխուժում առկա չէ: Ուստի ՎԴ/9786/05/18 գործով կայացրած դատական ակտի պահանջները ոստիկանության կողմից ամբողջությամբ կատարվել են:
Նման կեղծ վկայությունները դատարանին ներկայացրած փաստաթղթերում բազմաթիվ են և ցավոք, ՀՀ պատկան մարմիններն իրենց նկատմամբ նման տեղեկություններին որևէ տեսանելի ձևով չեն դիմադրում կամ գոնե արձագանքում:

False Information in the Affidavit of Lydian International’s Chief Executive to the Canadian court about mining in Amulsar: part 1 - AEF
In January 2020, a number of documents and information about Lydian International became accessible to the public. The reason why this was possible is that in December 2019 Lydian applied for and was granted protection under the Companies’ Creditors Arrangement Act (CCAA) which provided that no proceedings may be commenced or continued against or in respect of Lydian International and its subsidiaries (now extended till March 2, 2020). This basically means that during this period, Lydian’s creditors are not able to take the assets of the company in return to its unpaid loans.
The court protection period also give Lydian time for selling the Amulsar gold project or for raising money to sue Armenia in the corporate arbitration tribunals. Alvarez & Marsal Canada Inc. was appointed monitor of the Lydian in the CCAA proceedings, and so a large number of documents became available on their website, including the Motion Report and affidavit of Lydian’s chief executive.
Armenian Environmental Front read those documents and found out that particularly the affidavit is full of false factual information and distorted or manipulative presentation of facts, which we would like to present to the public part by part. This first part concerns the Police and the Government of Armenia.
Edward Sellers, the Interim President and Chief Executive Officer of Lydian International Limited writes in his affidavit to the Ontario Superior Court of Justice:
“Police forces in Armenia have not acted on orders made by Armenian courts requiring the removal of blockaders and the commencement of criminal proceedings against them, and the GOA has failed to cause the police to enforce court orders, further extending the illegal blockades.” (Affidavit of Edward Sellers, sworn December 22, 2019, para. 9.b; similar statements available in para. 44, 74-78)
We were, certainly, following the court proceedings against the Police of Armenia and the results of the court orders, but in order to confirm the information we had, we filed an official request for information to the Police or Armenia asking them to clarify the situation. Their response, basically, confirmed what we already knew:
• Lydian Armenia’s court complaint was not about removal of blockades but about removal of the protestors’ house-trailers from the territory of the real estate in the ownership of the company. The company had also clarified the geographical location details which were in its ownership.
• Police officers have negotiated with the protesters and moved the house-trailers out of the territory in the ownership of the company and placed them at the roadside.
• The company filed an objection to the police claiming that the house-trailers have remained in the area of its ownership. However, the Police officers, accompanied by other relevant officials and professionals, conducted relevant land measurement actions and ascertained that the mobile house-trailers were not situated in the territory of the units of the real estate under the ownership of the company as well as there were no natural persons in those land plots, hence there was not any trespassory entry. Requirements under the court order VD/9786/05/18 have been adhered in full.
The above mentioned affidavit and other documents presented to the Ontario Court are full of similar wrongful data, and unfortunately, relevant public bodies of Armenia are undertaking no visible steps to confront or at least to voice out misinformation about their actions.