Թղթաբանության պատճառով Անդրբեջանից փախստականները կարող են մնալ փողոցում
2019 թվականին նոյեմբերին՝ տասը տարի դադարից հետո, Հայաստանի կառավարությունն առաջին անգամ միջոցներ հատկացրեց՝ Ադրբեջանից բռնագաղթած և 30 տարի շարունակ ժամանակավոր կացարաններում բնակվող փախստականներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրմադրելու համար։ Բնակարանի կարիք ունեցող 2589 փախստական ընտանիքներից 895-ի բնակապահովման խնդիրը նախատեսվում էր լուծել առաջնահերթության կարգով՝ տարանջատված և փուլերով։ 2020 թվականին՝ առաջին փուլով, վկայագրիր պետք է ստանար 112 ընտանիք՝ նրանք, ովքեր ապրում են մասնավոր սեփականատերեր ունեցող կացարաններում կամ հանրակացարարններում, որոնք չունեն տարրական հարմարություններ («Նաիրի» և «Սեբաստիա» հյուրանոցները, «Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ի հանրակացարանը և այլն)։ Այս ընտանիքների մի մասի վկայագրերն արդեն իսկ փոխանցվել են, մի մասը դեռ սպասում է, որոշներն օրեր առաջ մերժման նամակ են ստացել։
Մերժման հիմքերը կրկնվող են։ Մերժումների գերակշիռ մասը հիմնավորվում է շահառուի երկարատև բացակայությամբ․ եթե քաղաքացին վերջին մի քանի տարիների ընթացքում 183 և ավելի օրով բացակայել է երկրից, ըստ Միգրացիոն ծառայության, նա չի համարվում Հայաստանի մշտական բնակիչ, ամենայն հավանականությամբ՝ ունի այլ բնակավայր, ուստի՝ առաջնային կարիքավորների ցանկում ներառվել չի կարող։ Ընդհանրական այս մոտեցումը նպատակ ուներ մաղել ցանկերը ժամանակավոր կացարաններում հաշվառված, բայց փաստացի արտագաղթած կամ բնակության այլ վայր ունեցողներից։ Որոշ դեպքերում, սակայն, համահարթ չափանիշի տակ են հայտնվել նաև մարդիկ, որոնք ոչ արտագաղթած են, ոչ էլ մշտական բնակության այլ վայր ունեն, և պակաս կարիքավոր չեն, քան նրանք, ովքեր երկրից կամ կացարանից առհասարակ չեն բացակայել։
«Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ին պատկանող հանրակացարանում, օրինակ, մերժում են ստացել բնակիչներից երեքը․ երկուսը՝ «բացակայությունների» հիմքով, մեկը՝ «Կադաստի կոմիտեի» ցուցումով։
Հանրակացարանի բնակիչները բողոքում են․ բացակայածները երկու տարեց կանայք են, որոնք տարվա ցուրտ ամիսներին մեկնել են Ռուսաստան՝ երեխեքի մոտ։ Մշտական բնակության վայր Ռուսաստանում չունեն։ Նրանցից մեկը՝ տիկին Անյան ցույց է տալիս հանրակացարանի իր սենյակի պատերի ճեղքերը, քարից հատակը։ Ասում է՝ ձմեռները ջեռուցել հնարավոր չէ։ Գնացել է Ռուսաստան․ մի քանի ամիս՝ մի երեխայի ընտանիքի մոտ, մի քանի ամիս՝ մյուս երեխայի ընտանիքի հետ, մինչև տաքերն ընկնեն, վերադառնա հանրակացարանի իր սենյակը։ Եթե երեխաները արտագաղթած չլինեին՝ նրանց մոտ ձմեռելը բացակայություն, հավանաբար, չէր համարվի․ «Արտագաղթել են Ռուսաստան, որովհետև Հայաստանում մնալու ճար չունեին։ Հանրակացարանի մի սենյակում, առանց աշխատանքի ու եկամուտի ինչքա՞ն պետք է մնային։ Ես չեմ ասում, որ իմ արտագաղթած երեխեքին էլ հաշվառեն ու տուն տան։ Բայց ես չեմ արտագաղթել, ես ստեղ եմ։ Ինձ ոչ ոք չէր զգուշացրել, որ ես տեղաշարժվելու իրավունք չունեմ»։
Ի՞նչ է լինելու ծրագրից դուրս մնացած տատիների հետ՝ ոչ ոք չի ասում։ Հանրակացարանը մասնավոր է, հարևանների դուրս գալուց հետո, ամենայն հավանականությամբ, սեփականատերը մնացած երեք սենյակներից ևս կպահանջի կա՛մ հեռանալ, կա՛մ մնալ՝ վարձավճարի դիմաց։ Միգրացիոնը, ասում են փախստականները, ցավով արձանագրում է, որ ոչնչով օգնել չի կարող․ մերժումն արդեն իսկ հաստատվել է հատուկ հանձնաժողովի կողմից։
Տիկին Մարգարիտայի «մերժման» պատմությունն ավելի բարդ է։ Կադաստրի կոմիտեն Միգրացիոն ծառայության հարցմանը պատասխանել է, որ 90-ականների սկզբին նա որոշ ժամանակ Գյումրիում գրանցված է եղել որպես բնակարանի սեփականատեր։ Անցյալում սեփականություն ունենալն ավտոման հիմք է հանդիսանում պետության՝ բնակապահովման պարատականությունը չեղարկելու համար։ Բայց տիկին Մարգարիտան սեփականություն և բնակարան երբեք չի ունեցել․ դստեր և թոռան հետ նա 30 տարի անընդմեջ ապրել է հանրակացարանի փոքր սենյակներից մեկում։ Ասում է՝ կոմունալ վճարների, երեխայի մանկապարտեզից և դպրոցից տեղեկանքներով, հազարումի փաստաթղթով կարող է ապացուցել, որ ինքը առանց բացակայելու բնակվել է Սեբաստիայի կացարանում։
Գյումրու տունն իր անունով 90-ականների սկզբին ձևակերպել է հայրը․ նա ծնունդով գյումրեցի է, հայրական ընտանիքի բնակարանը փլվել է երկրաշարժի ժամանակ, հայրը հերթի մեջ էր, հերթից դուրս չմնալու համար՝ տան գործարքն արել է միակ չափահաս երեխայի՝ աղջկա տվյալներով։ Հետագայում, երբ տղաների 18-ը լրացել է, բնակարանը վերաձևակերպել է նրանց անունով։ Կինը այդ տան երեսն անգամ չի տեսել․ ասում է՝ ոչ հասցե գիտեմ, ոչ գիտեմ՝ ոնց է դա արվել, որ կադաստում որպես նշում մնացել է իր անունը։
Ընտանիքը փորձում է բողոքարկել մերժման որոշումը․ Միգրացիոն ծառայությունից պահանջում են հաշվի առնել որոշ պատմությունների առանձնահատկությունները՝ ընդհանուր չափանիշները համահարթ կերպով կիրառելու փոխարեն։ Միգրացիոնը դեռևս չի արձագանքում։

Беженцы из Азербайджана могут оказаться на улице из-за документации
В ноябре 2019 года, после 10-летней паузы, правительство Армении впервые выделило средства на сертификаты на покупку квартир беженцам из Азербайджана, проживавшим во временном жилье последние 30 лет. Жилищный вопрос 895 из 2589 семей, признанный приоритетным, предусматривалось решать в порядке первоочередности - отдельно и поэтапно. В 2020 году, в рамках первого этапа, сертификат должны были получить 112 семей, проживающие в общежитиях частных владельцев и не имеющие элементарных удобств (гостиницы «Наири» и «Себастия», общежитие ООО «Интерримини» и т.д.). Часть этих семей уже получила сертификаты, другие пока ждут, кто-то недавно получил письмо об отказе.
Обоснования отказа повторяются. Подавляющая их часть основана на длительном отсутствии бенефициара: согласно Миграционной службе, если в течение последних нескольких лет лицо отсутствовало из страны 183 дня и дольше, оно не считается постоянным жителем Армении, по всей вероятности, имеет иное место жительства, следовательно, не может быть включено в список семей, жилищный вопрос которых решается в порядке первоочередности. Этот общий подход должен был отсеять прописанных во временном жилье, но фактически эмигрировавших или имеющих иное жилье. В некоторых случаях, однако, уравнительный подход коснулся и тех, кто никуда не уезжал и не имеет постоянного места жительства и, как прежде, нуждается в квартире.
В общежитии, принадлежащем ООО «Интерримини», отказ получили трое: двое - из-за «отсутствий», один - по указке Комитета кадастра недвижимости.
Жильцы общежития недовольны: среди отсутствовавших две пожилые женщины, которые уезжали на зиму в Россию, к детям. Там у них нет постоянного места жительства. Одна из них показывает трещины в стене ее комнаты, каменный пол. По ее словам, согреться здесь зимой невозможно. В России женщина пожила пару месяцев сначала у одного ребенка, затем - у другого. Вернулась, когда потеплело. «Они уехали в Россию, потому что не могли оставаться в Армении. Сколько они должны были жить в одной комнате в общежитии, без работы и дохода? Я не прошу поставить на учет и моих эмигрировавших детей, дать им жилье. Но я не эмигрировала, я здесь. Меня никто не предупреждал о том, что я не имею права на передвижение».
Что будет с теми, кого не учла программа, никто не говорит. Это - частное общежитие. После ухода отсюда соседей, по всей вероятности, владелец потребует от оставшихся либо покинуть территорию, либо платить за жилье. Миграционная служба, говорят беженки, с сожалением констатирует, что помочь ничем не может: отказ подтвержден специальной комиссией.
История отказа Маргариты еще запутанней. В ответ на запрос Миграционной службы Комитет Кадастра сообщил, что в начале 90-х женщина была какое-то время прописана в Гюмри и числилась владельцем квартиры. Наличие собственности в прошлом автоматически становится основанием для того, чтобы отменить обязательство государства в вопросе обеспечения жильем. Но женщина никогда не владела имуществом и квартирой: 30 лет она жила с дочерью и сыном в одной из небольших комнат общежития. Говорит, что при помощи справок о коммунальных платежах, а также из детского сада и из школы ребенка может доказать, что постоянно проживала в общежитии «Себастия».
Гюмрийское жилье в начале 90-х на нее записал отец: родом он из Гюмри, дом семьи отца разрушился во время землетрясения, отец стоял в очереди на квартиру и чтобы не потерять это место, перевел жилье на единственного совершеннолетнего ребенка - дочь. Впоследствии, когда его сыновья стали совершеннолетними, он оформил жилье на них. Собеседница говорит, что в глаза этот дом не видела: ни адреса не знает, ни того, как это все проделали в 90-х таким образом, что в Кадастре до сих пор упоминается ее имя.
Семья пытается обжаловать решение об отказе. От Миграционной службы требуют учитывать особенности отдельных случаев вместо того, чтобы применять ко всем один уравнительный стандарт. Служба пока молчит.