Թղթաբանության պատճառով Անդրբեջանից փախստականները կարող են մնալ փողոցում
2019 թվականին նոյեմբերին՝ տասը տարի դադարից հետո, Հայաստանի կառավարությունն առաջին անգամ միջոցներ հատկացրեց՝ Ադրբեջանից բռնագաղթած և 30 տարի շարունակ ժամանակավոր կացարաններում բնակվող փախստականներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրմադրելու համար։ Բնակարանի կարիք ունեցող 2589 փախստական ընտանիքներից 895-ի բնակապահովման խնդիրը նախատեսվում էր լուծել առաջնահերթության կարգով՝ տարանջատված և փուլերով։ 2020 թվականին՝ առաջին փուլով, վկայագրիր պետք է ստանար 112 ընտանիք՝ նրանք, ովքեր ապրում են մասնավոր սեփականատերեր ունեցող կացարաններում կամ հանրակացարարններում, որոնք չունեն տարրական հարմարություններ («Նաիրի» և «Սեբաստիա» հյուրանոցները, «Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ի հանրակացարանը և այլն)։ Այս ընտանիքների մի մասի վկայագրերն արդեն իսկ փոխանցվել են, մի մասը դեռ սպասում է, որոշներն օրեր առաջ մերժման նամակ են ստացել։
Մերժման հիմքերը կրկնվող են։ Մերժումների գերակշիռ մասը հիմնավորվում է շահառուի երկարատև բացակայությամբ․ եթե քաղաքացին վերջին մի քանի տարիների ընթացքում 183 և ավելի օրով բացակայել է երկրից, ըստ Միգրացիոն ծառայության, նա չի համարվում Հայաստանի մշտական բնակիչ, ամենայն հավանականությամբ՝ ունի այլ բնակավայր, ուստի՝ առաջնային կարիքավորների ցանկում ներառվել չի կարող։ Ընդհանրական այս մոտեցումը նպատակ ուներ մաղել ցանկերը ժամանակավոր կացարաններում հաշվառված, բայց փաստացի արտագաղթած կամ բնակության այլ վայր ունեցողներից։ Որոշ դեպքերում, սակայն, համահարթ չափանիշի տակ են հայտնվել նաև մարդիկ, որոնք ոչ արտագաղթած են, ոչ էլ մշտական բնակության այլ վայր ունեն, և պակաս կարիքավոր չեն, քան նրանք, ովքեր երկրից կամ կացարանից առհասարակ չեն բացակայել։
«Ինտերռիմինի» ՍՊԸ-ին պատկանող հանրակացարանում, օրինակ, մերժում են ստացել բնակիչներից երեքը․ երկուսը՝ «բացակայությունների» հիմքով, մեկը՝ «Կադաստի կոմիտեի» ցուցումով։
Հանրակացարանի բնակիչները բողոքում են․ բացակայածները երկու տարեց կանայք են, որոնք տարվա ցուրտ ամիսներին մեկնել են Ռուսաստան՝ երեխեքի մոտ։ Մշտական բնակության վայր Ռուսաստանում չունեն։ Նրանցից մեկը՝ տիկին Անյան ցույց է տալիս հանրակացարանի իր սենյակի պատերի ճեղքերը, քարից հատակը։ Ասում է՝ ձմեռները ջեռուցել հնարավոր չէ։ Գնացել է Ռուսաստան․ մի քանի ամիս՝ մի երեխայի ընտանիքի մոտ, մի քանի ամիս՝ մյուս երեխայի ընտանիքի հետ, մինչև տաքերն ընկնեն, վերադառնա հանրակացարանի իր սենյակը։ Եթե երեխաները արտագաղթած չլինեին՝ նրանց մոտ ձմեռելը բացակայություն, հավանաբար, չէր համարվի․ «Արտագաղթել են Ռուսաստան, որովհետև Հայաստանում մնալու ճար չունեին։ Հանրակացարանի մի սենյակում, առանց աշխատանքի ու եկամուտի ինչքա՞ն պետք է մնային։ Ես չեմ ասում, որ իմ արտագաղթած երեխեքին էլ հաշվառեն ու տուն տան։ Բայց ես չեմ արտագաղթել, ես ստեղ եմ։ Ինձ ոչ ոք չէր զգուշացրել, որ ես տեղաշարժվելու իրավունք չունեմ»։
Ի՞նչ է լինելու ծրագրից դուրս մնացած տատիների հետ՝ ոչ ոք չի ասում։ Հանրակացարանը մասնավոր է, հարևանների դուրս գալուց հետո, ամենայն հավանականությամբ, սեփականատերը մնացած երեք սենյակներից ևս կպահանջի կա՛մ հեռանալ, կա՛մ մնալ՝ վարձավճարի դիմաց։ Միգրացիոնը, ասում են փախստականները, ցավով արձանագրում է, որ ոչնչով օգնել չի կարող․ մերժումն արդեն իսկ հաստատվել է հատուկ հանձնաժողովի կողմից։
Տիկին Մարգարիտայի «մերժման» պատմությունն ավելի բարդ է։ Կադաստրի կոմիտեն Միգրացիոն ծառայության հարցմանը պատասխանել է, որ 90-ականների սկզբին նա որոշ ժամանակ Գյումրիում գրանցված է եղել որպես բնակարանի սեփականատեր։ Անցյալում սեփականություն ունենալն ավտոման հիմք է հանդիսանում պետության՝ բնակապահովման պարատականությունը չեղարկելու համար։ Բայց տիկին Մարգարիտան սեփականություն և բնակարան երբեք չի ունեցել․ դստեր և թոռան հետ նա 30 տարի անընդմեջ ապրել է հանրակացարանի փոքր սենյակներից մեկում։ Ասում է՝ կոմունալ վճարների, երեխայի մանկապարտեզից և դպրոցից տեղեկանքներով, հազարումի փաստաթղթով կարող է ապացուցել, որ ինքը առանց բացակայելու բնակվել է Սեբաստիայի կացարանում։
Գյումրու տունն իր անունով 90-ականների սկզբին ձևակերպել է հայրը․ նա ծնունդով գյումրեցի է, հայրական ընտանիքի բնակարանը փլվել է երկրաշարժի ժամանակ, հայրը հերթի մեջ էր, հերթից դուրս չմնալու համար՝ տան գործարքն արել է միակ չափահաս երեխայի՝ աղջկա տվյալներով։ Հետագայում, երբ տղաների 18-ը լրացել է, բնակարանը վերաձևակերպել է նրանց անունով։ Կինը այդ տան երեսն անգամ չի տեսել․ ասում է՝ ոչ հասցե գիտեմ, ոչ գիտեմ՝ ոնց է դա արվել, որ կադաստում որպես նշում մնացել է իր անունը։
Ընտանիքը փորձում է բողոքարկել մերժման որոշումը․ Միգրացիոն ծառայությունից պահանջում են հաշվի առնել որոշ պատմությունների առանձնահատկությունները՝ ընդհանուր չափանիշները համահարթ կերպով կիրառելու փոխարեն։ Միգրացիոնը դեռևս չի արձագանքում։

Red Tape May Result in Some Refugees from Azerbaijan not Receiving Homes
In November 2019, 10 years after the decision was made to provide housing to refugees from Azerbaijan living in temporary dormitories for 30 years, the Government started disbursement of funds for this purpose. According to updated lists as of 2019, there are 2589 refugee families in Armenia, of which the first batch of families that was to receive housing vouchers included 895 families (641 in Yerevan and 254 in the marzes) who lived in temporary private accommodations or communal buildings without basic amenities. Those living in the buildings of “Nairi” and “Sebastia” hotels (now privatized), the communal apartment building privatized by “InterRimini” LTD, refugees living on Tsarav Aghbyur street in temporary shelters in Yerevan are the priority group.
Some have received their vouchers, others received rejection letters a few days ago.
Epress.am talked to them to find out reasons of rejection.
The justification for rejections is repeated in most of the rejection letters resorting to the long-term absence of the beneficiaries from their accommodation. The calculation of days of absence is based on the Migration Service's definition of permanent/non permanent residence with absence for over 183 days a year considered as non-permanent residence, therefore these individuals will drop from the priority list.
At "InterRimini" hostel, 3 residents received a rejection; 2 for "absence" and one due to an "instruction from the Cadaster Committee."  If the rest of the residents receive vouchers, this privatized building owner will most likely evict them.
The first two are elderly women, who traveled to Russian during the winter months of the year to live with their children's families. They never had a permanent residence in Russia. One of them, Anya, shows the cracks in her room, the stone floor. During the cold winter months, it is impossible to live in this accommodation. "My children migrated to Russia, but I did not, I lived here, I only moved to them temporarily from time to time and I was never told I didn't have that right."
The Migration Service cannot help them, say these people. The special commission handling the housing voucher program has approved the rejection.
The rejection story of Margarita is even more complicated. At the beginning of 90s, her she was registered as a co-owner of a house in Gyumri. Being a co-owner in the past automatically relinquishes her eligibility for the housing voucher. Margarita says, she never had a house on her own, she always lived in this hostel room for 30 years, she dropped her ownership rights shortly after her siblings became adults. At the beginning of the 90s, her father, who is by birth from Gyumri and whose house was ruined due to the earthquake, registered her only adult daughter in order to be eligible for a house in Gyumri. Margarita says, she never even saw this house, it was all done to meet documentation requirements, which apparently remained at the Cadastre's archives. Margarita has appealed the rejection decision and asked to consider specificities to each case. The Migration Service has not responded yet.