Համակարգիչը դավաճանեց Միշիկին․ փեսային նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել
«ՊԵԿ-ը շատ համեստ է, շատ զուսպ։ Ուրեմն՝ ի՞նչ է պարզվում։ Պարզվում է խուզարկություններից մեկի ժամանակ գտնվել է Միշիկի հին համակարգիչը։
Ֆայլերը ջնջված են եղել։ Բայց մեր այթիշնիկները վերականգնել են ֆայլերը՝ մոտ 9 հազար հատ, ու այնտեղ, պարզվում է, ամեն ինչ արձանագրված է, ամեն-ամեն ինչ։
Միշիկը ում ինչքան փող է տվել, ումից ինչքան փող է ստացել, ումից ինչ ու ինչպես է խլել, ընտրությունների արդյունքները ինչպես է կեղծել, ում միջոցով, ինչ հնարքներով, ում ոնց է առել։
Կարեւորը՝ սեփականությունների ամբողջական ցանկով, օֆշորային հաշիվներով ու ընկերություններով։ Մարդ էդքան փող ունենա ու չկարողանա ֆայլ ջնջել անգամ. բա խոհանոց կմտնի, բա ինչ կանի», - ֆեյսբուքի իր էջում՝ արձագանքելով Պետական եկամուտների կոմիտեի տարածած հաղորդագրությանը, այս մասին գրել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի եղբայր Հրաչյա Հակոբյանը։
Ավելի վաղ Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որում, մասնավորապես, գրված էր․
«Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող լայնածավալ քրեական գործի շրջանակում իրականացվող նախաքննության ընթացքում շարունակվում են բացահայտվել Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Արայի Մինասյանի կողմից առերևույթ կատարված հանցավոր արարքները:
Մասնավորապես՝ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն պարզվել է նաև, որ բացի նախկինում մեղսագրված արարքներից, Մ.Մինասյանը 2012-2018թթ. ժամանակահատվածում, կասկածելի աղբյուրներից ստացած խոշորածավալ ֆինանսական միջոցներով, քողարկված եղանակով, Շոտլանդիայում հաշվառված օֆշորային «Ուոլտեքս Էքսպրես Էլ Փի» կազմակերպության միջոցով և ապա իր մտերիմներից Ռոզա Ստեփանյանի միջոցով, վերջինիս օժանդակությամբ հանդիսացել է «Սպայկա» ՍՊ ընկերության 49 տոկոս բաժնեմասի փաստացի բաժնետերը, որի վերաբերյալ տվյալները չի ներառել իր՝ պաշտոնատար անձի 2017 թվականի և 2018 թվականի հայտարարագրերում՝ այդ կերպ կատարելով Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքներ (հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելը):
Վերոգրյալի հիման վրա որոշում է կայացվել որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը լրացնելու մասին և Մ.Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի (Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) 1-ին մասով` երկու դրվագ, 314.3-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական կեղծիքը) 2-րդ մասով՝ չորս դրվագ և 190-րդ հոդվածի (փողերի լվացումը) 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Բացի այդ՝ նկարագրված արանքներում Միքայել Մինասյանին օժանդակելու համար որոշում է կայացվել նաև Ռոզա Գևորգի Ստեփանյանին` Քրեական օրենսգրքի 38-314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (երկու դրվագ) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին»։
ՊԵԿ-ը հիշեցրել է, որ մինչ այս «բազմադրվագ քրեական գործի դրվագներից մեկով՝ բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում էր կայացվել Միքայել Արայի Մինասյանին Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հարստանալը), 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին»:
Ըստ ՊԵԿ-ի՝ քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ Մինասյանը՝ հանդիսանալով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված՝ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2017-2018թթ. ընթացքում, միլիոնավոր դրամի չափով ավելացրել է իր գույքը, որն էականորեն գերազանցել է իր օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվել դրանցով, այսինքն՝ ապօրինի հարստացել է: Բացի այդ՝ նույն հաշվետու ժամանակահատվածների համար ներկայացված հայտարարագրերում թաքցրել ու չի հայտարարագրել հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի տվյալներ, ինչպես նաև օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
2020 թվականի մարտի 23-ին որոշում է կայացվել Մինասյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասի։ Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը դատարանը բավարարել է։
Դատարանի որոշումը Մինասյանի պաշտպանների կողմից բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան։ Վերաքննիչը հունիսի 4-ին բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և գործն ուղարկվել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։

Computer Let Down Serj Sargsyan's Son-in-Law: Mikael Minasyan is Indicted with New Criminal Offences
"The State Revenue Committee is too humble and restrained. What has been revealed? It turns out that during one of the warrented searches, Mishik's old computer was found.
The files were deleted, by our IT gigs repaired them, around 9000 files where, it turns out, everything is documented, every every thing. The amounts Mishik paid to people, who exactly, who received what kind of amounts, how he extorted property from people, how he participated in falsifying elections, through whom and which methods, how he bought people.
The most important – there is the list of all assets he owns, offshore accounts and companies. I wonder how one can have so much money and be unable to even delete files. So no wonder, he lives in the kitchen," wrote Hrachya Hakobyan, MP from "My Step", MP wife Anna Hakobyan's brother with a hint to frequent video streams from an unknown kitchen while Minasyan is in hiding.
Earlier on June 8, 2020, the State Revenue Committee, endowed with tax inspection powers, released a statement by which it informed that a preliminary investigation of a large-scale criminal case carried out by the investigative department of the State Revenue Committee on Mikael Minasyan discovered new episodes of criminal offences committed by him.
Aside from earlier indictments, the former Ambassador of Armenia to the Vatican, one of the most influential persons in Serj Sargsyan's tenure, a media mogul and businessman, received large amounts of financial amounts, which he concealed, and through the offshore company "Waltex Express LP" registered in Scotland and a close person named Rosa Stepanyan, Minasyan was the actual owner of 49 percent of "Spayka" LLC , which he concealed from his 2017 and 2018 income declarations in violation of Criminal Code's Article 314.3, Part 2 (concealing significantly large amounts of declarable information).
In addition to this offense, he is also charged for illegal participation in a business activity (two instances), official fraud (four instances) and money laundering.
Rosa Stepanyan is also charged for aiding Mikayel Minasyan in these offences.
The State Revenue Committee reminded that before this Minasyan was already charged for illegal enrichment and concealment of declarable information, and legalization of property received through illegal channels.
On March 23, 2020, the first instance court issued an arrest warrant for Minasyan for which he was declared wanted. This decision was appealed and satisfied by the Court of Appeals on June 4, 2020 and sent back to the first instance court for reconsideration.
Minasyan, meanwhile, continues his series of "underground kitchen" talks disseminated via social media, where he criticizes Nikol Pashinyan and the government and promises "to serve the Armenian nation."