Համակարգիչը դավաճանեց Միշիկին․ փեսային նոր մեղադրանքներ են առաջադրվել
«ՊԵԿ-ը շատ համեստ է, շատ զուսպ։ Ուրեմն՝ ի՞նչ է պարզվում։ Պարզվում է խուզարկություններից մեկի ժամանակ գտնվել է Միշիկի հին համակարգիչը։
Ֆայլերը ջնջված են եղել։ Բայց մեր այթիշնիկները վերականգնել են ֆայլերը՝ մոտ 9 հազար հատ, ու այնտեղ, պարզվում է, ամեն ինչ արձանագրված է, ամեն-ամեն ինչ։
Միշիկը ում ինչքան փող է տվել, ումից ինչքան փող է ստացել, ումից ինչ ու ինչպես է խլել, ընտրությունների արդյունքները ինչպես է կեղծել, ում միջոցով, ինչ հնարքներով, ում ոնց է առել։
Կարեւորը՝ սեփականությունների ամբողջական ցանկով, օֆշորային հաշիվներով ու ընկերություններով։ Մարդ էդքան փող ունենա ու չկարողանա ֆայլ ջնջել անգամ. բա խոհանոց կմտնի, բա ինչ կանի», - ֆեյսբուքի իր էջում՝ արձագանքելով Պետական եկամուտների կոմիտեի տարածած հաղորդագրությանը, այս մասին գրել է «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի եղբայր Հրաչյա Հակոբյանը։
Ավելի վաղ Պետական եկամուտների կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որում, մասնավորապես, գրված էր․
«Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում քննվող լայնածավալ քրեական գործի շրջանակում իրականացվող նախաքննության ընթացքում շարունակվում են բացահայտվել Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Արայի Մինասյանի կողմից առերևույթ կատարված հանցավոր արարքները:
Մասնավորապես՝ քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն պարզվել է նաև, որ բացի նախկինում մեղսագրված արարքներից, Մ.Մինասյանը 2012-2018թթ. ժամանակահատվածում, կասկածելի աղբյուրներից ստացած խոշորածավալ ֆինանսական միջոցներով, քողարկված եղանակով, Շոտլանդիայում հաշվառված օֆշորային «Ուոլտեքս Էքսպրես Էլ Փի» կազմակերպության միջոցով և ապա իր մտերիմներից Ռոզա Ստեփանյանի միջոցով, վերջինիս օժանդակությամբ հանդիսացել է «Սպայկա» ՍՊ ընկերության 49 տոկոս բաժնեմասի փաստացի բաժնետերը, որի վերաբերյալ տվյալները չի ներառել իր՝ պաշտոնատար անձի 2017 թվականի և 2018 թվականի հայտարարագրերում՝ այդ կերպ կատարելով Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքներ (հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելը):
Վերոգրյալի հիման վրա որոշում է կայացվել որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը լրացնելու մասին և Մ.Մինասյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի (Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) 1-ին մասով` երկու դրվագ, 314.3-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական կեղծիքը) 2-րդ մասով՝ չորս դրվագ և 190-րդ հոդվածի (փողերի լվացումը) 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Բացի այդ՝ նկարագրված արանքներում Միքայել Մինասյանին օժանդակելու համար որոշում է կայացվել նաև Ռոզա Գևորգի Ստեփանյանին` Քրեական օրենսգրքի 38-314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (երկու դրվագ) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին»։
ՊԵԿ-ը հիշեցրել է, որ մինչ այս «բազմադրվագ քրեական գործի դրվագներից մեկով՝ բավարար ապացույցների համակցությամբ որոշում էր կայացվել Միքայել Արայի Մինասյանին Քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի հարստանալը), 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի տվյալները թաքցնելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերի հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին»:
Ըստ ՊԵԿ-ի՝ քրեական գործի նախաքննությամբ հիմնավորվել էր, որ Մինասյանը՝ հանդիսանալով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված՝ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ, հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2017-2018թթ. ընթացքում, միլիոնավոր դրամի չափով ավելացրել է իր գույքը, որն էականորեն գերազանցել է իր օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվել դրանցով, այսինքն՝ ապօրինի հարստացել է: Բացի այդ՝ նույն հաշվետու ժամանակահատվածների համար ներկայացված հայտարարագրերում թաքցրել ու չի հայտարարագրել հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերով գույքի տվյալներ, ինչպես նաև օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի գույք:
2020 թվականի մարտի 23-ին որոշում է կայացվել Մինասյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասի։ Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին, որը դատարանը բավարարել է։
Դատարանի որոշումը Մինասյանի պաշտպանների կողմից բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան։ Վերաքննիչը հունիսի 4-ին բեկանել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և գործն ուղարկվել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության։

Компьютер подвел зятя Сержа Саргсяна. Экс-послу в Ватикане предъявлены новые обвинения
«Комитет государственных доходов очень скромен, очень сдержан. Итак, что выяснилось? Что в ходе одного из обысков был найден старый компьютер Мишика .
Файлы были удалены. Но наши айтишники их восстановили - около 9 000 файлов - и там, как оказалось, все зафиксировано, все-все.
Сколько денег и кому давал Мишик, сколько от кого получал, что и от кого отбирал, как фальсифицировал результаты выборов, через кого, какими методами, кого и как покупал.
Главное - с полным списком собственности, оффшорными счетами и компаниями. Иметь столько денег и не уметь даже файлы стирать: конечно, он скроется в кухне, что еще делать-то?», – на своей странице в Фейсбуке прокомментировал сообщение Комитета депутат от правящего блока «Мой шаг», шурин премьер-министра Армении Грачья Акопян. Отметим, что в последнее время Минасян стал выступать и отвечать правительству Армении, записывая видео на кухне.
В сообщении Комитета госдоходов, в частности, говорится: «В ходе предварительного следствия по широкомасштабному уголовному делу, расследуемому в следственном отделе КГС, установлены преступные деяния, совершенные Микаэлом Минасяном.
В частности, согласно добытым данным, помимо вменяемых ему ранее действий, в период с 2012 по 2018 годы Минасян на полученные из сомнительных источников крупные финансовые средства тайно, через зарегистрированную в Шотландии оффшорную организацию «Уолтекс экспресс Эл Пи», а затем через свою знакомую Розу Степанян и при ее содействии являлся фактическим владельцем 49% акций ООО «Спайка», данные о чем он не включил в декларации должностного лица от 2017 и 2018 годов, тем самым совершив опасные действия, предусматриваемые второй частью статьи 314.3 Уголовного кодекса - сокрытие подлежащих декларированию данных в особо крупном размере.
На основании этого принято решение о пополнении решения касательно привлечения в качестве обвиняемого, и Минасян привлечен в качестве обвиняемого по первой части статьи 310.1 (Незаконное участие в предпринимательской деятельности) - под двум эпизодам, по второй части статьи 314.3 (Должностной подлог) и первому пункту третьей части статьи 190 (Отмывание денег.)
Кроме того, в связи с содействием Минасяну принято решение о привлечении в качестве обвиняемой и Розы Степанян - по второй части статьи 38-314.3 (два эпизода)».
Комитет напоминает, что по одному из эпизодов этого состоящего из множества эпизодов уголовного дела, при сопоставлении достаточных доказательств, принято было решение о привлечении Микаэла Минасяна в качестве обвиняемого по статье 310.1 (Незаконное обогащение), 314.3 (Сокрытие подлежащего декларированию имущества в особо крупном размере) и 190 (узаконивание полученного преступным путем имущества в особо крупном размере).
Следствием обосновано, отмечается в сообщении Комитета госдоходов, что в отчетный период - 2017-2018 гг. - Минасян, будучи лицом, обязанным представить декларацию, увеличил свое имущество на миллионы драмов, что существенно превышает его законную прибыль, то есть он обогатился незаконным путем.
Кроме того, в декларациях за тот же период он скрыл и не задекларировал подлежащие декларированию данные об имуществе в особо крупном размере, а также узаконил нажитое незаконным путем имущество в особо крупном размере.
23 марта 2020 года было принято решение объявить Минасяна в розыск. В тот же день в Ереванский суд общей юрисдикции было подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста. Суд удовлетворил ходатайство.
Адвокаты зятя Саргсяна обжаловали это решение в Апелляционном суде. 4 июня суд отменил решение суда первой инстанции, направив дело на новое рассмотрение.