Նոր մանրամասներ երեխաներ վաճառող ցանցի մասին․ ՔԿ
Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել ակտիվ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ երեխաների ապօրինի որդեգրման դեպքերի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
Ըստ ՔԿ֊ի, նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել, որ 2005թ. նոյեմբերի 29-ից սկսած օտարերկրյա պետությունում հավատարմագրված և օտարերկրյա որդեգրումներով զբաղվող ընկերություններից, դրանց աշխատակիցներից և որդեգրման համար դիմած անձանցից սկսել են գումարներ փոխանցվել Հայաստանում նշված ընկերությունների ներկայացուցչի գործառույթներն իրականացնող անձին, իսկ 2007թ. հունիսից նշված ընկերություններն սկսել են գործունեություն իրականացնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Երեխաների առք և վաճառք կատարելու դիտավորությամբ ստեղծվել և ղեկավարվել է հանցավոր խումբ: Խմբում ընդգրկվել են Հայաստանում գործող ծննդատների, ՀՀ արդարադատության նախարարության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, դրա ենթակայության տակ գտնվող մանկատների, տեղական ինքնակառավարման, ՀՀ կառավարության և դրան առընթեր պետական և այլ մարմինների պատասխանատու աշխատակիցներ, ինչպես նաև՝ որդեգրումների գործընթացում թարգմանություններ կատարող, այլ ծառայություններ մատուցող և խմբի անդամների հետ մտերիմ կապերի մեջ գտնվող անձինք:
Ըստ ՔԿ֊ի, խմբի անդամների մի մասն օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից երեխաների որդեգրումների գործընթացում փաստացի իրականացրել է օտարերկրյա ընկերությունների ներկայացուցչի գործառույթներ, մի մասը` նրանց մատուցել ծառայություններ, որի դիմաց 2005-2019թթ. ընթացքում վերը նշված ընկերություններից, դրանց աշխատակիցներից, որդեգրման համար դիմած անձանցից ընկերությունների ներկայացուցիչների փաստացի գործունեություն իրականացնող
անձանց, նրանց մտերիմների բանկային հաշիվներին
Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող առնվազն 114 երեխայի որդեգրման գործընթացում փոխանցվել են ավելի քան 1.800.000 եվրո և 26.000 ԱՄՆ դոլար գումարներ, իսկ 2007թ. սկսած, որպես արտերկրից գումարների փոխանցման նպատակ, նշվել են օտարերկրացի որդեգրող ծնողների տվյալները:
Օտարերկրյա ընկերությունների ներկայացուցիչները յուրաքանչյուր որդեգրման համար ստացել են առանձին գումար, որի չափն էականորեն ավելին է եղել որդեգրման ընթացքում Հայաստանի տարածքում կատարվելիք ծախսերի համար անհրաժեշտ գումարից, ինչի արդյունքում գործընթացի մասնակիցներն ստացել են չարդարացված եկամուտ։
Հայաստանի կենտրոնական մարմինը, պարտավորված լինելով վերահսկողություն սահմանել ֆինանսական հոսքերի և դրանց թափանցիկության նկատմամբ, չարդարացված ֆինանսական կամ այլ օգուտի կանխարգելման և Կոնվենցիայի նպատակներին հակասող ցանկացած պրակտիկայի կանխման համար, տարիներ շարունակ այդ ուղղությամբ որևէ գործողություն չի իրականացրել՝ այդ կերպ ստեղծելով համապատասխան պայմաններ` հանցավոր խմբի անդամների կողմից ֆինանսական օգուտ ստանալու նպատակով օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող երեխաների որդեգրումների իրականացման համար:
Քննությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ Հայաստանի տարածքում գործող ծննդատների պատասխանատու աշխատակիցները պայմաններ են ստեղծել, որպեսզի երեխաների կենսաբանական ծնողները, մոլորության մեջ ընկնելով կամ սպառնալիքի ազդեցությամբ, հրաժարվեն իրենց երեխաներից, իսկ խմբում ընդգրկված՝ ՀՀ տարբեր իրավասու պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնատար անձինք, իրենց պաշտոնական դիրքն օգտագործելով, նպաստել են, որպեսզի որդեգրման գործընթացն անխոչընդոտ իրականացվի՝ որոշ դեպքերում անգամ կազմելով և համապատասխան մարմիններին ներկայացնելով կեղծ տվյալներ պարունակող փաստաթղթեր։
Միաժամանակ, քննությամբ առերևույթ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից երեխաների որդեգրումների գործընթացում օտարերկրյա պետությունում հավատարմագրված և Հայաստանի Հանրապետությունում գործունեություն ծավալող ընկերությունների ներկայացուցչի գործառույթներն իրականացնող անձը, 2010-2019թթ. ընթացքում վերը նշված ընկերություններից, ինչպես նաև՝ անմիջապես որդեգրման համար դիմած անձանցից Հայաստանի Հանրապետությունում առևտրային գործունեություն իրականացնող բանկերից մեկում գործող հաշվեհամարին ստացել է ավելի քան 1.290.000 եվրո գումար՝ ձևակերպելով որպես որդեգրման գործընթացում անհրաժեշտ ծախսեր:
Հիշյալ գումարների հանցավոր ծագումը թաքցնելու համար՝ տարբեր անձանց և նպատակներով նշված բանկային հաշվից փոխանցել է ավելի քան 430.000 եվրո, իսկ ավելի քան 402.000 եվրո գումար կանխիկացվել է, որի գերակշիռ մասում նշված է եղել նաև նպատակը, այն է՝ անձնական կարիքների համար:
Նշված անձի մտերիմ ՀՀ մեկ այլ քաղաքացի նույն գործընթացում իտալական վերոնշյալ կազմակերպություններից ստացել է ավելի քան 55.000 եվրո գումար, որոնք ձևակերպվել են որպես որդեգրման գործընթացում անհրաժեշտ ծախսեր, ինչպես նաև նշված հաշվեհամարին կանխիկ մուտքագրել է տարբեր չափի գումարներ:
Այնուհետև, հիշյալ անձը՝ նպատակ ունենալով թաքցնել նշված գումարների հանցավոր ծագումը, հաշվեհամարին ստացված գումարներից ավելի քան 73.000 եվրո գումարը փոխանցել է մեկ այլ անձի, ինչպես նաև կատարել է անձնական վճարումներ:
Արդյունքում փոխարկելով և փոխանցելով օտարերկրյա որդեգրումների գործընթացում ստացած դրամական միջոցները՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացրել են՝ կատարելով նշված դրամական միջոցների լվացում:
Վերը նշված առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքը կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքը, որը կատարվել է երկու կամ ավելի երեխաների նկատմամբ), 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը), որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով), 223-րդ հոդվածի 1-ին, 2-րդ մասերով և 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր համագործակցություն ստեղծելը, ղեկավարելը, հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը, հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելը, որը կատարվել է պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով) և որոշում է կայացվել՝ նշված քրեական գործը որդեգրման գաղտնիքը հրապարակելու, որդեգրման համաձայնություն տալուն հակելու, խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքի կամ ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքի, առևտրային կաշառք տալու, առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործին միացնելու և համատեղ քննություն կատարելու վերաբերյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունից դեռևս 2019 թվականի նոյեմբերի 14-ին հայտնել էր օտարերկրացիների կողմից հայաստանցի երեխաների ապօրինի որդեգրման բազմաթիվ դեպքերի բացահայտման մասին։ Ծառայությունը հաղորդագրություն էր տարածել, որ երկու հայաստանցիներ՝ օգտագործելով իրենց կապերը հանրապետական ծննդատներից մեկում, մի շարք գերատեսչություններում ու մանկատներում, կազմակերպել են ավելի քան 30 երախաների (զգալի մասը՝ նորածիններ) ապօրինի որդեգրումներ Իտալիայի քաղաքացիների կողմից։
Ավելի ուշ՝ նոյեմբերի 19-ին, Ոստիկանությունը հայտնել էր ապօրինի որդեգրումների նոր դեպքերի բացահայտման մասին։
Մեղադրանք էր առաջադրվել 5 հոգու, այդ թվում՝ Հանրապետական ծննդատան տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանին և փոխտնօրեն Արշակ Ջերջերյանին:
Աբրահամյանը մեղադրվում է ՔՕ-ի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ երեխային ծնողից ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը, որը կատարվել է երկու կամ ավելի երեխաների նկատմամբ եւ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ) և 200-րդ հոդվածի 3-րդ կետով (առեւտրային կաշառք)։
Ջերջերյանը՝ ՔՕ-ի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ երեխային ծնողից ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը)։
Նույն քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև «Երեւանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լիանա Կարապետյանին՝ ՔՕ 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ երեխային ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը), նաև 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը), քաղաքացի Դ. Գրիգորյանին՝ ՔՕ-ի 34-168-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (երկու կամ ավելի երեխաների առք ու վաճառքի փորձը) և քաղաքացի Ա. Գարսանցյանին՝ ՔՕ-ի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ երեխային ծնողից ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ):

New Criminal Cases Merge with the Illegal Transnational Child Adoption Case
The Investigative Committee of Armenia, General Department of Investigation of Particularly Important Cases reports that new circumstances have been investigated in relation to illegal adoption of children in Armenia.
"As a result of investigatory and other procedural actions of great volume conducted during preliminary investigation, data were obtained that from November 29, 2005 money was transferred from the companies accredited abroad and engaged in transnational adoption, their employees as well as directly from adoption applicants to the person carrying out the functions of the representative of the mentioned companies in the Republic of Armenia. And from June, 2007 the mentioned companies started their activity in the territory of the Republic of Armenia.
Pursuant to data obtained during investigation, in the process of transnational adoptions a criminal group was created and controlled the trafficking and sale of children of RA citizenship. The criminal gang included employees of maternity hospitals operating in Armenia, RA Ministry of Justice, RA Ministry of Labor and Social Affairs, orphanages subordinate to it, local government bodies, RA Government and state and other bodies adjacent to it, as well as persons in close relations with the group members doing translations, providing other services in the process of adoptions were involved in the group.
Pursuant to investigation data, in the process of adoption of children by foreign citizens some of the gang members actually carried out functions of a representative of the foreign adoption companies, some of them provided them services for which from 2005 to 2019 more than 1.800.000 Euros and 26.000 USD were paid to their bank accounts through the above-mentioned companies, their employees, as well as directly by those having applied for adoption in the process of adoption of at least 114 children.
It was found out that those carrying out functions of representatives of foreign companies received money for each adoption the amount of which was significantly more than the amount necessary for expenses for child adoption at the RA territory. As a result, those involved in the process received unjustified income.
The RA stte body in charge of control over financial flows and their transparency in the field of adoptions, for years did not take any measures to prevent unjustified financial or other cash flow. I also did not take measures to oversee compliance of adoption practices with the Convention for Foreign Adoptions, thus creating appropriate conditions for the criminal group to take advantage and make money from adoption of Armenian children by foreign citizens.
Investigation data show that the employees of maternity hospitals operating in the RA created conditions for children’s biological parents to give up their children under effects of confusion or threat, the officials of various state and local self-government bodies of the RA were involved in the gang, abusing their official position, contributed to implementation of adoption process without any obstacles in some cases even forging documents and submitting documents with fake data to relevant bodies.
At the same time, data were obtained that the person carrying out functions of the representative of companies accredited abroad and operating in Armenia in the process of children’s adoption by foreign citizens from 2010 to 2019 received more than 1.290.000 Euros on the bank account from the above-mentioned companies as well as directly from those having applied for adoption formulating as expenses necessary in the process of adoption.
Then in order to conceal the criminal origin of the mentioned amount, this person transferred more than 430.000 Euros to several persons for several purposes and more than 402.000 Euros was cashed for personal needs. In the same process, another Armenian citizen in close relations with the mentioned person received more than 55.000 Euros from the above-mentioned Italian organizations which was formulated as expenses necessary in the process of adoption. This second person also deposited money in several amounts to the mentioned account. Then in order to conceal the criminal origin of the mentioned money the above-mentioned person transferred more than 73.000 Euros to another person as well as made personal payments.
As a result, converting and transferring the funds received in the process of transnational adoption this person legalized the assets received in a criminal way laundering the mentioned funds.
A criminal case was initiated in General Department of Investigation of Particularly Important Cases of the RA Investigative Committee on the above-mentioned apparent crimes according to Clause 2 of Part 2 of Article 168 (child’s sale for the purpose of taking up care which was committed against two or more children), Clause 1 of Part 3 of Article 190 (legalizing illegally obtained income (money laundering), committed in particularly large amount), Parts 1, 2 and Clause 1 of Part 3 of he Article 223 (creation of criminal associations or participation in criminal association committed by abusing official position) and a decision was made to combine the mentioned criminal case to the earlier criminal case initiated on disclosing the secret of adoption, impelling birthing parent to consent to adoption, child’s sale for the purpose of taking up care, giving commercial bribe, abusing power by employees of commercial or other organizations, exceeding official powers and to conduct preliminary investigation in one proceeding.