«Ոստիկաններն այցելեցին ինձ՝ Փաշինյանին ուղղված բաց նամակիցս հետո» (թարմացվել է)
Իրավապաշտպան Գեորգի Վանյանը սկսել է անանուն սպառնալիքներ ստանալ, ինչին արձագանքել է՝ ոստիկանապետին և դատախազին դիմումով․
- Այսօր Իջևանի ոստիկանության ներկայացուցիչները պահանջ դրեցին որպեսզի նոյեմբերի 6-ին վարչապետին հասցեագրված բաց նամակս հեռացնեմ FB սոցիալական ցանցից: Քանի որ ՀՀ օրենսդրության որևէ խախտում չեմ տեսնում իմ հրապարակման մեջ, հրաժարվեցի այն հեռացնել: Խնդրեցի՝ հիմնավորեն և ինձ գրավոր ներկայացնեն իրենց պահանջը:
Որոշ ժամանակ անց սկսվեց իմ և մերձավորներիս նկատմամբ հաշվեհարդարի՝ սպառնալիքների տարափի գործընթացը: Չեմ բացառում այդ սպառնալիքների և ոստիկանության փոխգործակցությունը, քանի որ նախկինում իմ նկատմամբ տեղ գտած քաղաքական հետապնդումներն ուղեկցվել են իշխանության մարմինների և հանցավոր խմբերի համագործակցությամբ: Հույս ունենալով, որ 2018 թվականից հետո այդ պրակտիկան այլևս չի գործում, պահանջում եմ գործարկել ՀՀ օրենսդրությամբ՝ նման դեպքերի համար նախատեսված պահանջները :
Գեորգի Վանյան
գյուղ Ներքին Ծաղկավան, Տավուշի մարզ
7 նոյեմբեր, 2020
Նույն օրը ավելի վաղ իրավապաշտպանը ֆեյսբուքի էջում գրել էր․
- Վարչապետը պատասխանեց.
Հենց նոր Իջևանի բաժնի ոստիկաններն այցելեցին ինձ՝ պարտադրելու, որպեսզի ՖԲ սոցիալական կայքից հեռացնեմ վարչապետ Փաշինյանին հասցեագրված բաց նամակս պատերազմը դադարեցնելու և հարևան հանրապետության հետ ուղիղ բանակցություններ սկսելու մասին:
Նաև առաջարկեցին ստորագրել ինչ որ աստղաբաշխական գումարով տուգանքի ակտ՝ հայտնելով, որ եթե չհեռացնեմ բաց նամակս՝ լրացուցիչ կտուգանեն կրկնապատիկ չափով: Հրաժարվեցի ստորագրել տուգանքի ակտը, հեռացնել հրապարակումս ու ոստիկանության ներկայացուցիչներից պահանջեցի գրավոր ներկայացնել իշխանության պահանջը: Իմ տվյալ հրապարակման մեջ ՀՀ օրենսդրության որևէ խախտում չեմ տեսնում:
Հ.Գ. Տարիներ շարունակ գրեթե բոլոր լրատվամիջոցներով, հանրային և մյուս հեռուստատեսություններով, սոցիալական կայքերով՝ երբ կոչեր են արվում ինձ գնդակահարելու, ֆիզիկապես ոչնչացնելու մասին, երբ ինձ իմ բնակության վայրից վտարելու վերջնագրով խմբակային հարձակումներ են կազմակերպվում իմ վրա հենց իմ տանը, երբ գնդակահարում են շանս - ոստիկանությունն ու դատախազությունը չեն արձագանքում: Այս դեպքում, երբ իշխանություները վարչապետի գլխավորությամբ միազգային հանրությունով մեկ պահանջում են պատերազմի դադարեցումն ու բանակցությունների վերսկսումը և ես նրանց հուշում եմ ուղին և առաջարկում իմ ծառայությունը, նամակիցս ժամ անց՝ օպերատիվ կերպով արձագանքում է... ոստիկանությունը:

Правозащитнику стали поступать анонимные угрозы
Правозащитнику Георгию Ваняну стали поступать анонимные угрозы, на что он отреагировал заявлением на имя главного полицейского и прокурора Армении:
- Сегодня представители полиции Иджевана предъявили мне требование удалить из Фейсбука адресованное премьер-министру открытое письмо от 6 ноября. Так как в своей публикации я не вижу никаких нарушений законодательства Республики Армения, я отказался удалять ее. Я попросил обосновать требование и предъявить мне его в письменном виде.
Через некоторое время на меня и моих близких посыпались угрозы расправой. Не исключаю наличие связи этих угроз с полицейскими, так как в прошлом политические преследования в моем отношении сопровождались сотрудничеством между органами власти и преступными группами. В надежде на то, что с 2018 года эта практика перестала действовать, требую применить требования, предусматриваемые законодательством Республики Армения для подобных случаев.
Георгий Ванян
село Неркин Цахкаван, регион Тавуш
7 ноября 2020 г.
Ранее в тот же день правозащитник написал:
Премьер-министр ответил
Только что меня посетили полицейские с требованием удалить из ФБ текст открытого письма премьер-министру Армении, в котором оформлен призыв прекратить войну и начать прямые переговоры с соседним государством. Также предложили подписать какой-то акт с астрономическим штрафом, сообщив, что если откажусь удалить публикацию, сумма штрафа удвоится.
Я отказался подписывать акт и потребовал предоставить обоснования в письменном виде. В данной своей публикации не вижу нарушения законодательства Республики Армения.
P.S. В течение многих лет полиция и прокуратура не предпринимали никаких действий по пресечению клеветы и угроз в мой адрес, которые распространялась, в том числе, через государственные и частные телеканалы. Они не пресекали публикации тех сайтов и пользователей социальных сетей, которые выступали с призывами физически уничтожить меня, выдвигали ультиматумы, с требованием немедленно покинуть страну. Власти бездействовали и не обеспечили мне законную защиту, когда группы хулиганов врывались в мой дом с тем же требованием. Остались безнаказанными преступники, расстрелявшие мою собаку. В то время как правительство РА, обращается к международному сообществу, с призывом остановить войну и создать условия для переговоров, я обозначаю путь и выражаю готовность служить этой цели, в ответ на мое письмо… оперативно реагирует полиция.