Ծառուկյանի հետ ստվերային պայմանավորվածություն չեմ ունեցել․ Քոչարյան
Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի տեսակետը չի փոխվել․ նա համարում է, որ Հայաստանի ներկա խնդիրները կապված չեն գործող Սահմանադրության հետ։ Այս մասին Քոչարյանը ասել է 2rd.am կայքի հետ զրույցում։
«Երկիրն անհաջող կամ էլ հաջողությամբ կարելի է կառավարել ինչպես նախագահի, այնպես էլ՝ վարչապետի աշխատասենյակից: Միամտություն կլինի կարծելը, թե խորհրդարանական մոդելը ինքնաբերաբար կբերի ժողովրդավարական և մրցակցային կուսակցական միջավայրի առաջացմանը: Շատ ավելի հավանական է, որ այն կահագնացնի Հայաստանում արմատավորված ու նրա դժբախտություններից մեկը հանդիսացող հովանավորչական կառավարումը», ֊ ասել է Քոչարյանը:
Երկրորդ նախագահին հարցրել են ԲՀԿ֊ի շուրջ զարգացումների մասին՝ նշելով, որ մամուլում հանդիպում են տարատեսակ ասեկոսեներ, որոնցից մեկի համաձայն, Քոչարյանը սառնասրտորեն հետևել է դատաստանին և ոչինչ չի արել, որպեսզի փրկի ԲՀԿ-ն, իսկ մյուսի համաձայն, նա պարզապես չի կարողացել օգնել Ծառուկյանին։
«Երկու հնչեցված վարկածներն էլ չեն համապատասխանում իրականությանը: Ես ուշադիր հետևել եմ վերջին տարիներին տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին, սակայն դրանց մասնակից երբեք չեմ դարձել: Ես լավ հարաբերություններ ու շփումներ ունեի Գագիկ Ծառուկյանի հետ, սակայն կուսակցության և նրա ղեկավարի հետ համագործակցության ապագա ձևաչափերի շուրջ ստվերային քաղաքական պայմանավորվածություններ չեմ ունեցել: Այդ մասին բազմաթիվ անգամ հայտարարել են ինչպես ԲՀԿ, այնպես էլ իմ գրասենյակի ներկայացուցիչները, և մեր մեղքը չէ, որ ոչ բոլորն են հավատացել նրանց անկեղծությանը: ԲՀԿ-ն ուներ իր քաղաքական թիմը, որն ակտիվորեն առաջ էր տանում կուսակցության շահերը: Վերջին տարիներին ԲՀԿ-ն համառ ձգտում էր ցուցաբերում՝ սեփական թեկնածուներով մասնակցելու ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ՝ նախագահական ընտրություններին: Ակնհայտ է նաև, որ միանգամայն հասկանալի պատճառներով ես չէի կարող համագործակցել մի քանի ամիս առաջ ձևավորված ոչ իշխանական ուժերի եռյակի ձևաչափին: Եվ ընդհանրապես, այդպիսի ֆորմատ չէր էլ կարող լինել, եթե ԲՀԿ-ն սպասարկեր իմ շահերը:
Այդ օրերի իմ հայտարարությունը ստեղծված իրավիճակի և երկրի համար դրա հնարավոր բացասական հետևանքների խնդրով մտահոգ՝ Հայաստանի Հանրապետության և ԼՂՀ նախկին նախագահի հայտարարություն էր», ֊ պատասխանել է Քոչարյանը:
Նա նշել է, որ ԲՀԿ-ի կազմաքանդումը թեթևացրել է իշխանությունների կյանքը, դրանով հանդերձ՝ ուժեղացրել երկրում առկա քաղաքական մենաշնորհը, մնացած բոլոր խնդիրները թողնելով ինչպես որ կային, կամ էլ ավելի խորացնելով դրանք:
Որպես դրական զարգացում նա նշել է երկու հանգամանք, որոնք «մեզնից կախված չեն»:
«Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակի հանգուցալուծման բարձր հավանականությունը և կիրառվող պատժամիջոցները վերացումը: Դա Հայաստանի տնտեսության համար նոր հնարավորություններ կբացի, իսկ միջնաժամկետ հեռանկարում կհավասարակշռի տարածաշրջանի՝ Իրանի մեկուսացմամբ աղճատված աշխարհաքաղաքական պատկերը:
Նավթի ցածր գները կզրկեն Ադրբեջանին իր ռազմական պոտենցիալն ընդլայնելու առաջվա հնարավորություններից: Բաքուն ստիպված կլինի խնայողությունների և նավթագազային եկամուտների առյուծի բաժինը ծախսել սոցիալական կայունությունը պահպանելու վրա: Դա կնվազեցնի Ադրբեջանի՝ վերջին տարիներին դրսևորվող ռազմատենչ նկրտումները», ֊ ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Armenia's current problems are not related to the acting Constitution of the republic, second President of the Republic of Armenia Robert Kocharyan said in an interview with 2rd.am, stating that his views on the constitutional reforms have not changed
“The country can be ruled successfully or unsuccessfully either from the office of the President, or the office of the Prime Minister. It would be naive to assume that the parliamentary model would automatically lead to the creation of a democratic and competitive political atmosphere. It is much more likely that it will only strengthen the deep-rooted patronal government in Armenia,” Kocharyan said.
The interviewer asked the second President about the developments around the Prosperous Armenia Party (PAP), stating that there are various rumors circulating in media according to which Kocharyan watched cold-bloodedly the retribution of the party and did nothing to save PAP, while other rumors claim he was simply unable to help PAP then-leader, oligarch Gagik Tsarukyan.
“Neither of those statements is true. I followed closely the political processes of the last years, but have never participated in them. I was in good terms and relations with Gagik Tsarukyan, but I have never had any shady political agreements with him regarding his party or further cooperation with him. This has been stated many times by representatives of both PAP and my office. It is not our fault that not everyone believed in the sincerity of those statements. PAP had its political team which was actively promoting the interests of the party. In the recent years Prosperous Armenia has sought to nominate its own candidates at the parliamentary and presidential elections. It is also obvious that I could not for understandable reasons cooperate with the non-ruling trio formed a few months ago.  And besides, the format of the trio wouldn't even exist if PAP were serving my interests.
The statement I made then (Kocharyan called for the ruling authorities not to take any administrative actions against Gagik Tsarukyan, not to go beyond verbal skirmish, and to return the confrontation with the opponents to the political arena – Epress.am) from the standpoint of the former president of the Republics of Armenia, and Nagorno-Karabakh, concerned with the created situation and its negative consequences for the country,” Kocharyan said.
The collapse of Prosperous Armenia Party, as stated by Kocharyan, has made life easy for the ruling authorities, and strengthened the political monopoly in the country, leaving  the rest of the issues either unchanged, or further deepening them.