Ցուցարարներին երկրորդ օրն է` չեն ծեծում․ ինչ են խոսում բարիկադների մոտ
Առավոտ։ Հունիսի 25։ Բարիկադները Երևանի կենտրոնում իրենց տեղում են, ոստիկանական ջոկատներն ու ծանր տեխնիկան խորհրդարանի շենքի ու նախագահակի մոտակայքում՝ նույնպես։ Այժմ այստեղ հարյուրավոր մարդիկ են հավաքված․ երեկոյան այդ թիվը տասնապատիկ կաճի։ Արդեն երկրորդ օրն է՝ ցուցարարներին չեն ծեծում․ ուժայինների դեմ պատասխան հարված ևս չհետևեց։
Հունիսի 23֊ի առավոտվա ջրցան մեքենաներից, զանգվածային ծեծերից ու ձերբակալություններից հետո՝ ոստիկանության ղեկավարությունը պարբերաբար վստահեցնում է, որ հրաժարվել է բռնի ցրումից և ներքին հետաքննություն սկսել։ Բողոքի նախաձեռնող խմբի երիտասարդները շարունակաբար բարձրախոսներով, լրագրողների հետ զրույցներում հիշեցնում են ցույցի խաղաղ բնույթի մասին, նախազգուշացնում բռնության կոչ անող սադրիչների մասին։ Այս նախազգուշացումները տարբերվում են նախօրեին ուժայինների կիրառած բռնությունից․ հանդարտության կոչն արվում է բռնության զոհերին ու պոտենցիալ զոհերին։ Պետմարմինների ներկայացուցիչների դեմ համաչափ միջոցառումների մասին չեն խոսում ոչ ամբոխի մեջ, ոչ՝ ամբիոնից։
Մայրաքաղաքի արգելափակված կենտրոնում ցուցարարների թվի կտրուկ աճին ցուգահեռ՝ այստեղ են գալիս նաև քաղաքական գործիչներ, երգիչներ, դերասաններ ու հոգևորականներ։ Նրանք, հիմնականում, կուտակվում են ոստիկանական պատի ու ցուցարարների՝ աղբամաններից կառուցված բարիկադների միջև լրագրողների համար հատկացված տարածքում։ Այս վայրն անվանում են «մուսըռների արանք»։ Այստեղ, ասում են, կարող ես երազանք պահել։
Բարիկադը ծառայում է նաև որպես ամբիոն, որտեղից պարբերաբար ելույթ են ունենում նախաձեռնող խմբի նույն 2֊3 ներկայացուցիչները։ Բարձրախոսերը թույլ են․ ձայնը, լավագույն դեպքում, ծածկում է հավաքի տարածքի մեկ֊հինգերորդ հատվածը։ Մյուս մասերում մարդիկ հիմնականում հավաքվում են կենդանի երաժշտության, պարերի ու քննարկումների շուրջ։ Հաճախ խոսում են էլէներգիայի գինը չբարձրացնելու պահանջի սահմաններից դուրս գալու հնարավորության մասին։ Քննարկում են քաղաքական ուժերին, որոնք փորձում են բողոքի ցույցն իրենցով անել։
Միաժամանակ, մեդիա տարածք են ներխուժել ռուսաստանյան ԶԼՄ֊ները։ Տեղի ունեցողի մասին նրանց վարկածները տալիս֊անցնում են Հայաստանի ոստիկանության մամուլի հաղորդագրություններին։ «ՌՏՌ»֊ի, «Առաջին ալիքի», «Ռեն֊ՏՎ»֊ի և «Լայֆնյուզի» ներկայացուցիչներն այստեղ արդեն նկատել են «Արևմուտքի մատը», «Ամերիկայի փողերը», «ուկրաինական սցենար», «Եվրամիության ու բանդերովցիների դրոշներ», «դանակներ» ու այլ սառը զենք ցուցարարների մոտ, իսկ ոստիկանության ջրցան մեքենաներն ու մահակները նրանց ռեպորտաժներում դարձել են «պատասխան ցուցարարների հարձակումներին»։
Սա դարձել է թեմա բողոքի ցույցի մասին իրազեկողների ու տեղի ԶԼՄ֊ների համար, որոնք ստիպված են խոսել ռուսաստանյան մամուլի բովանդակության մասին, անգամ՝ հերքել այն։ Ռուսաստանցի լրագրողներին հաճախ մոտենում են ցույցի մասնակիցներին ու խնդրում չստել։ Լրագրողները լսում են, պատասխանում՝ «մենք ձեզ լսեցինք», «յուրաքանչյուրն իր տեսակետն ունի», «դուք կոնկրետ փաստեր ունե՞ք» ու հեռանում։
Ուկրաինական Մայդանի հետ դրական ու բացասական համեմատություններն իրենց ամուր տեղն են գտել տեղի ու արտասահմանյան ԶԼՄ֊ների և փորձագետների նյութերում։
Տեղի մամուլը բամբասանքների ու «հավաստի աղբյուրների» մակարդակով հայտնում է էլէներգիան չթանկացնելու նախագահի որոշման մասին։ Մեկ այլ տեղեկության համաձայն, «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» ռուսաստանյան «ԻՆՏԵՐ ՌԱՈ»֊ից պատրաստվում է գնել ծագումով հայ ռուսաստանցի միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանը։

Демонстрантов в Ереване не бьют второй день. О чем говорят на баррикадах
Утро, 25 июня. Баррикады в центре Еревана на месте, полицейские кордоны и тяжелая техника на подступах к парламенту и президентскому дворцу – тоже. С рассветом, как и вчера, началась уборка территории. Сейчас тут сотни, к вечеру количество людей вырастает в десятки раз. Протестующих не бьют уже второй день, ответного удара по силовикам не последовало.
После водометов, массовых избиений и задержаний утром 23-го руководство полиции периодически заверяет об отказе от силового разгона и начале внутреннего расследования. Юноши из инициативной группы протеста периодически говорят в динамики, громкоговорители и микрофоны журналистов о мирном характере акции, предупреждают о провокаторах, призывающих к насилию. Эти предупреждения контрастируют с позавчерашней жестокостью силовиков - к спокойствию призывают жертв и потенциальных жертв насилия. О симметричных мерах в отношении представителей госорганов не говорят ни в толпе, ни с трибуны.
На резкий рост количества демонстрантов в блокированный центр столицы слетелись политики, певцы, актеры и священники. Они в основном скапливаются на огороженной для журналистов территории между полицейской стеной и баррикадой из мусорных баков. За местом закрепляется название “между мусором и мусором”. Здесь, говорят, можно загадывать желания.
Баррикада также служит трибуной, с которой периодически говорят одни и те же 2-3 юношей из инициативной группы. Динамики слабые, звук, в лучшем случае, покрывает лишь пятую часть территории митинга. В остальных местах люди скапливаются вокруг живой музыки, танцев и обсуждений. Часто говорят о возможности выйти за рамки требования о неповышении цены на электричество. Обсуждают политические силы, которые пытаются оседлать протест.
А пока в медийное пространство ворвались российские средства массовой информаци. Их версии происходящего переплевывают пресс-релизы армянской полиции. Представители “РТР”, “Первого канала”, “Рен ТВ”, “Лайфньюз” уже разглядели в происходящем “руку Запада”, “деньги Америки”, “украинский сценарий”, “флаги Евросоюза и бандеровцев”, “ножи и кастеты” у митингующих, а водометы и дубинки полиции в их репортажах стали “ответом на нападения пикетчиков”.
Это стало темой для ньюзмейкеров протеста и местных СМИ. Им приходится говорить о содержании российских медиа, даже опровергая их. К журналистам из России часто подходят участники протеста и просят не врать. Репортеры слушают, вставляя “мы вас выслушали”, “у каждого свое видение”, “у вас есть конкретные факты?” и удаляются.
Сравнения с Майданом со знаком плюс или минус плотно вошли в материалы местных и зарубежных СМИ и экспертов.
Местная пресса на уровне слухов и “достоверных источников” сообщает о решении президента не повышать цену на электроэнергию. А “Электрические сети Армении” и долги в 250 млн долларов у российской ИНТЕР РАО собирается выкупить тамошний миллиардер армянского происхождения Самвел Карапетян.
В эти минуты (полдень по ереванскому) на перекрытый проспект Баграмяна пришли родители военнослужащих, погибших в разное время в небоевых условиях в армии Армении и Карабаха. Они, в отличие от многотысячных митингов, приходят к президентскому офису каждый четверг и уже несколько лет (некоторые более десяти) требуют справедливого расследования обстоятельств гибели сыновей, наказания виновных и предотвращения подобного в будущем. Официальные версии гибели их сыновей сводятся к “самоубийствам” и “несчастным случаям”. Факты и материалы, добытые родными погибших, юристами, правозащитниками и журналистами, показывают, что военнослужащих избивали, пытали и убивали. К матерям подошел замначальника столичной полиции и просил отложить сегодняшнюю акцию, заверяя, что его коллеги, которые в прошлые разы били и волокли женщин по асфальту, уже наказаны.